Free Essay

Рейтинг Проблемних Кредитів У Банках В Україні

In:

Submitted By svoropai
Words 1158
Pages 5
Рейтинг проблемних кредитів у банках в Україні

Анотація : У статті розглянуто кредитний портфель банків України. Виявлено крупні фінансові установи з найгіршими індикаторами якості кредитних портфелів, які можливо розрахувати на основі відкритої інформації. Оцінено обсяги проблемних кредитів банків на 1 вересня 2013 року та представлено дані у графічному вигляді.
Аннотация: В статье рассмотрены кредитный портфель банков Украины. Выявлены крупные финансовые учреждения с наихудшими индикаторами качества кредитных портфелей, которые можно рассчитать на основе открытой информации. Оценены объемы проблемных кредитов банков на 1 сентября 2013 года и представлены данные в графическом виде.
Annotation: The article considers the credit portfolio of Ukrainian banks. Identified major financial institutions with the worst indicators of the quality of loan portfolios, which can be calculated on the basis of open information. The volume of banks ' problem credits by 1 September 2013 and presents the data in a graphical form.
Ключові слова: банк, операції банків, кредит, кредитний портфель банку, рейтинг. Актуальність: Проблеми поліпшення роботи банківської сфери та визначення пріоритетних напрямків розвитку послуг фінансових інститутів знаходиться сьогодні в центрі економічного, політичного та соціального життя країни. Актуальність поліпшення фінансових послуг зумовлена тим, що кредитні угоди є традиційним видом банківських послуг, що пов’язані з високими ризиками і при цьому мають значний вплив в багатьох сферах життєдіяльності. Аналіз наукових досліджень та публікацій: Вивченням питання стану кредитних портфелів банків займалися багато вчених. Зокрема серед дослідників, що працювали над цією тематикою, можна виділити таких науковців, як В.Міщенко [1], А.Мороз [2], І.Нідзельська [3], М.Тимошенко [4] та інші. Постановлення проблематики: В зв’язку з фінансовою нестабільністю, питання модернізації та вдосконалення системи управління основним видом банківської діяльності – кредитним портфелем з метою мінімізації його ризиків набули особливої актуальності. Основний матеріал: Банки виконують цілу низку необхідних для функціонування ринкової економіки функцій: акумулюють грошові кошти і накопичення, надають кредит, здійснюють грошові розрахунки, облік векселів, емісію грошей та цінних паперів, операції з золотом, іноземною валютою та ін[5].
Розрізняють такі основні функції банків: 1) мобілізація тимчасово вільних грошових коштів і перетворення їх в капітал; 2) кредитування підприємств, держави та населення; 3) випуск кредитних засобів обігу (кредитних грошей); 4) здійснення розрахунків та платежів в господарстві; 5) емісійно-засновницька діяльність; 6) консультування, надання економічної та фінансової інформації. Комерційні банки виконують дві основні операції: активні та пасивні. Це протилежні за своїм значенням операції. Пасивні операції банків – це операції, за допомогою яких банки формують свої грошові ресурси для проведення кредитних, інвестиційних та інших активних операцій. Більш важливішими для банків є їх активні операції. Активні операції – це операції, за допомогою яких банки розміщують наявні в їхньому розпорядженні ресурси. Найважливішими активними операціями банків є операції з кредитування підприємств, організацій та приватних осіб. Результатом цих операцій є кредит, який отримує юридична або фізична особа. Кредит - це форма позичкового капіталу (в грошовій або товарній формах), що надається на умовах повернення і обумовлює виникнення кредитних відносин між тим, хто надає кредит, і тим, хто його отримує. Кредити можуть бути класифіковані за різними ознаками. Але, аналіз публікацій провідних вчених з відповідних проблем дає підстави для виокремлення таких видів кредиту: комерційний кредит; банківський кредит; державний кредит; споживчий кредит; іпотечний кредит; лізинговий кредит; міжнародний кредит. Кредитні операції займають близько 50 % усіх активів банку і забезпечують 2/3 усіх його доходів. Вони є не тільки найбільш прибутковою, а й найбільш ризикованою частиною банківських активів. Відтак пов'язаний з кредитними операціями кредитний ризик є одним із банківських ризиків, що справляють найбільший вплив на діяльність банку. Так прострочені, сумнівні, безнадійні та недіючі кредити складають важливий для кожного банку показник - кредитний портфель. Кредитний портфель банку - це сукупність залишків заборгованості за основним боргом по активним кредитним операціям на певну дату. Розглянемо рівень покриття безнадійних кредитів загальними резервами під кредитні ризики в залежності від частки безнадійних кредитів у кредитному портфелі (див. рис. 1).
Для кожного банку великою спокусою є можливість продемонструвати регуляторам низьку частку проблемної заборгованості, щоб досягти кращих показників захищеності кредитів резервами низьких витрат на їх формування. Натомість, високий рівень проблемної заборгованості не дозволяє банкам створити достатньо резервів для їх швидкого списання в майбутньому. В українських реаліях складати рейтинг банків з найбільшими проблемними кредитами на основі одного показника не достатньо коректно. Часто великі обсяги «проблемки» системного банку на фоні загального кредитного портфелю банка не здаються такими великими, а сформовані резерви покривають даний обсяг недіючих кредитів[6].

Рисунок 1. Рейтинг банків за проблемністю кредитних портфелів, %, станом на 1 липня 2013 року[7]

При розробці рейтингу враховувалися наступні фактори, які визначають проблемність кредитного портфелю банків та формули для їх розрахунків (див. табл. 1).
Таблиця 1
Фактори, які визначають рейтинг проблемності кредитних портфелів[8] № | Фактор | Формула* | 1 | Обсяг безнадійних кредитів (V категорія), млн. грн. | БК | | Відношення безнадійних кредитів до кредитного портфелю, % | БК/К | 3 | Обсяг недіючих кредитів (ІV+ V категорія), млн. грн. | НК | 4 | Відношення недіючих кредитів до кредитного портфелю,% | НК/К | 5 | Зростання обсягу безнадійних кредитів за півріччя, млн. грн. | БК-БКп.п | 6 | Відносний приріст недіючих кредитів за півріччя, % | (НК-НКп.п)/НКп.п | *- умовні позначення, використанні у формулах означають:
К – обсяг кредитів, наданих клієнтам, млн. грн.
Х.пп – показник «Х» півроку тому Готуючи рейтинг проблемності кредитних портфелів, ми намагалися розглянути дане питання максимально об’єктивно, не обмежуватися порівнянням банків лише за одним показником обсягу безнадійних кредитів. До аналізу ми додали недіючі кредити, а також розрахували відсоткове відношення обох показників до загального обсягу кредитного портфелю, обчислили приріст недіючих кредитів за півріччя. Такий підхід надав змогу більш зважено оцінити існуючу ситуацію з проблемністю заборгованості в розрізі окремих банків в динаміці. Лідери рейтингу характеризуються найменш сприятливим поєднанням таких показників проблемності як обсяг і частка недіючих та безнадійних кредитів, зростання обсягу безнадійних кредитів, відносний приріст недіючих кредитів. Висновок: Оцінка проблемності кредитних портфелів банків дає можливість банківським установам спостерігати динаміку розвитку та змінювати політику в обсязі безнадійних та недіючих кредитів. За результатами аналізу структури та якості кредитного портфеля готується висновок, що подається на розгляд правління банку з метою визначення пріоритетних напрямів розміщення кредитних ресурсів, обмеження концентрації та диверсифікації кредитного портфеля, а також встановлення лімітів на здійснення окремих кредитних операцій. Література: 1. Міщенко В. Реструктуризація кредитів в умовах кризи: світовий досвід і можливості застосування в Україні / В. І. Міщенко, В. В. Крилова, М. О. Ніконова // Вісник НБУ. –2009. – № 5. – С. 12–17.
2. Мороз А. Банківські операції : підручник. – 3-тє видання, перероб. і доп. / М. І. Савлук, М. Ф. Пуховкіна та ін. ; за заг. ред. А. М. Мороза. – К. : КНЕУ, 2008. – 608 с.
3. Нідзельська І. Кредитні ризики та їх наслідки для банківської системи України в умовах поглиблення фінансової кризи / І.А.Нідзельська // Банківська справа. –2009. – № 8. – С. 102–108.
4. Тимошенко М. Аналіз тенденцій розвитку банківського кредитування / М. В. Тимошенко // Економічний простір. – 2010. – № 37. – С. 134–145.
5. Офіційний сайт Національного банку України [Електронний ресурс]- Режим доступу: http://www.bank.gov.ua
6. Основні показники діяльності банків України [Електронний ресурс] Національний банк України : [сайт] . – Режим доступу : http://www.bank.gov.ua/Bank_supervision/dynamics.htm. – Назва з екрана.
7. Корнилюк Р. Рейтинг проблемності кредитних портфелів -2013 / Р.Корнилюк, Є. Шпитко [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://antiraid.com.ua/news/19768-rejting-problemnosti-kreditnih-portfeliv-2013.html
8. Вовк В. Кредитування і контроль /В. Вовк [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://pidruchniki.ws//

Similar Documents