Free Essay

Теория За Демографския Преход.

In:

Submitted By tan4eto
Words 350
Pages 2
30. Теория за демографския преход. Тенденции за развитие на раждаемостта и смъртността при примитивния, преходни и съвременния тип възпроизводство на населението. 1. Същност и теория за демографския преход.
Теорията за демографския преход описва и обобщава установени връзки и взаимодействия между социално-икономическото развитие и възпроизводството на населението при прехода от аграрни към съвременни индустриализирани урбанизирани общества.
Според тази теория под влияние на социални и икономически фактори възпроизводството на населението се трансформира необратимо- от характерни с висока интензивна раждаемост и смъртност към такива с ниска интензивност. Нотестеийн разграничава четири стадия в демографския преход на всяко население: * Първи стадий- примитивен тип възпроизводство на населението. Доминират нископроизводителното аграрно стопанство, висока и близка до естествената плодовитост на семействата и изменчива смъртност. Демографският растеж се определя главно от високото, неконтролируемо и вариращо равнище на смъртност; * Втора фаза- смъртността намалява интензивно , докато раждаемостта остава на относително високо ниво. Достига се максимална разлика между показателите за раждаемост и смъртност; * Трети стадий- системно намаление на раждаемостта и естествения прираст, в резултат от въздействието на икономическите и социални фактори; * Четвърти стадий- съвременно възпроизводство на населението. Равнищата на смъртност и раждаемост са балансирани и демографският прираст е минимален. 2. Актуални проблеми на съвременния демографски прираст.
Колкото по-интензивно нараства и по-продължително преживява населението в крайната обкръжаваща среда, толкова по-силно ще се проявяват неблагоприятни по своя характер последици, свързани с жизненоважни ресурси на нашата планета, които не са безгранични. Анализът показва, че с нарастването на средногодишните темпове на прираст на числеността на населението на земята се ускорява съществено след средата на 18в., което съвпада периода на възникване на промишлената революция и индустриализация в най-развитите понастоящем страни в Западна Европа.
Съвременните предизвикателства се състоят в това да се постигне стабилност в задоволяване на нарастващите потребности на населението посредством изграждането на екологично устойчива глобална икономика.
Наблюдават се значителни различия между развитите и развиващите се страни по отношение на темповете на нарастване на националния продукт в реални измерения.
В развиващите се страни плодовитостта е висока и в резултат са налице пренаселеност, недохранване, примитивни жилищни условия, неадекватна хигиена на населените места, на труда и бита. Образователната система е недоразвита и неграмотността преобладава.

Similar Documents