Free Essay

Croatian

In:

Submitted By tenicatenica1
Words 2180
Pages 9
DEFINICIJA UPRAVLJANJA PROIZVODNJOM P1- menadžeri proizvodnje odgovorni su za proizvodnju potrebnih dobara ili usluga u organizacijama. Menadžeri proizvodnje donose odluke koje se odnose na funkciju proizvodnje i korištenje transformacijskih sustava.
FUNKCIJA- u kompanijama s tvorničkom proizvodnjom proizvodna se funkcija može nazvati tvorničkim,proizvodnim ili pogonskim odjelima. U uslužnim organizacijama, proizvodna se funkcija može nazvati radnim,poslovnim ili proizvodnim odjelom. Općenito termin proizvodnja se odnosi na funkciju koja proizvodi robe ili usluge u bilo kojoj organizaciji.
SUSTAV- sustavni pregled ne daje samo zajednički temelj za definiranje uslužnih i tvorničkih proizvodnji kao transformacijskih sustava, već i snažnu osnovu za oblikovanje i analiziranje proizvodnje.
ODLUKE- kako svi menadžeri odlučuju, prirodno je usredotočiti se na donošenje odluka kao središnju temu u proizvodnji.

POVIJEST UPRAVLJANJA PROIZVODNJOM- upravljanje proizvodnjom postoji dugo,otkad ljudi proizvode dobra i usluge.
PODJELA RADA-zasniva se na vrlo jednostavnom konceptu. Specijalizacija rada za pojedini zadatak može rezultirati većom proizvodnošću i efikasnošću od one koja se postiže dodjeljivanjem puno zadataka jednom radniku.
STANDARNIZACIJA DIJELOVA-dijelovi se standardiziraju kako bi se mogli zamjenjivati. Ideja se o standardizaciji do danas ukorijenila u našem društvu da rijetko kad ne mislimo o njoj. NPR. teško je zamisliti žarulje, koje se ne mogu alternativno zamijeniti.
INDUSTRIJSKA REVOLUCIJA-je u biti zamjena ljudske snage snagom stroja. Veliki je impuls ovoj revoluciji dao 1764. g. parni stroj Jamesa Watta , koji je bio glavni izvor snage pokretnih strojeva za poljoprivredu i tvornice.
ZNANSTVENI STUDIJ RADA-zasniva se na stajalištu da se znanstvene metode mogu koristiti za studij rada,kao i fizičkih i prirodnih sustava.
MEĐULJUDSKI ODNOSI-pokret za ljudske odnose je istaknuo središnje značenje motivacije i ljudskog elementa u oblikovanju rada.
MODELI ODLUČIVANJA-mogu se koristiti za predstavljanje proizvodnog sustava pomoću matematičkih izraza. Model odlučivanja se izražava u uvjetima mjerila performansi,ograničenja i varijabli odlučivanja.Svrha ovih modela je pronaći optimalne i zadovoljavajuće vrijednosti varijabli odlučivanja,koja će poboljšati performanse sustava unutar relevantnog ograničenja.
RAČUNALA P2- otkad su 1955. racunala usla u polovanje,njihovo koristenje je dramaticno promijenilo podrucje upravljanja proizvodnjom. Većina u tvorničkoj proizvodnji danas koristi računala za upravljanje zalihama,terminiranje proizvodnje, kontrolu kvalitete, racunalom podržavanu proizvodnju te za sustave pracenja troskova. Danas je efektivna uporaba racunala bitan dio podrucja upravljanja proizvodnje.

ODLUKE O PROIZVODNJI- KVALITETA- funkcija proizvodnje je tipicno odg. Za kvalitetu proizvedenih roba i usluga. Kvaliteta predstavlja vaznu odgovornost proizvodnje koja zahtjeva potporu cjelokupne organizacije. Odluke u kvaliteti moraju osiguravati da ona bude ugrađivana u proizvod u svim fazama proizvodnje .
PROCES-tu odluke odreduju koji ce fizicki proces ili oprema biti koristeni da bi se proizveli robe i usluge. Odluke ukljucuju vrste opreme i tehnologije, tokove procesa, prostorni raspored postrojenja .
KAPACITET-tu su odluke usmjerene na osiguravanje potrebne velicine kapaciteta na pravom mjestu u pravo vrijeme, Kapacitet je dugorocno odreden velicinom zgradene fizicke opreme. Kapacite se nekad moze povecati podugovaranjem,dodatnim smjenama ili unajmljivanjem prostora.
ZALIHE-odluke o zalihama odreduju sto treba nauciti,koliko te kada naruciti. Sustavi se kontrole zaliha koriste za upravljanje materijalima od kupovine,kroz sirovine, zalihe u procesu rada i zalihe gotovih proizvodima. Menadžeri zaliha odlucuju o tome koliko uloziti u zalihe i gdje locirati materijale,a donose i druge s tim povezane odluke.
RADNA SNAGA P3- Upravljanje ljudima je najvaznije podrucje odlucivanja u proizvodnji , zato sto se nista ne moze uciniti bez ljudi,koji proizvode robe i usluge. Odluke o radnoj snazi ukljucuju odabir ,zaposljavanje,otpustanje,obuku, nadzor i naknade. Te odluke donose linijski menadžeri uz pomoc kadrovske sluzbe ili ureda za u.lj.p. Upravljanje radnom snagom na proizvodan i human nacin danas je kljucni zadatak proizvodnje.

POSLOVI MENADŽMENTA U PROIZVODNJI
MENADŽER PROIZVODNJE-ukljucuje menadžera tvornice, direktora proizvodnje te dopredsjednika proizvodnje u proizvodnim organizacijama. U usluznim djelatnostima ukljucuje menadžera trgovine, ureda i dopredsjednika proizvodnje. Ovi se poslovi bave sveukupnom koordinacijom i usmjeravanjem funkcije proizvodnje.
MENADŽER MATERIJALA- zadatak je upravljanje i integracija protoka materijala od sirovina do gotovih proizvoda. Ima poslove nabave,kontrole zaliha i kontrole proizvodnje.
MENADŽER NABAVE-duznost je osiguranje adekvatnog protoka sirovina. Oni djeluju u bliskoj vezi s dobavljacima. Pregovaraju o cijenama,odabiru dobavljace i ocjenjuju njihove karakteristike.
MENADŽER ZALIHA- narucuje odg.kolicine materijala u pravo vrijeme.
MEADŽER KONTROLE I TERMINIRANJA PROIZVODNJE-odgovoran je za ostvarivanje plana proizvodnje, te da se pri tome resursi koriste na najbolji način.
MENADŽER KVALITETE- bavi se planiranjem i kontrolom kvalitete robe ili usluge. Odgovornost uključuje razvoj sustava za kontrolu kvalitete,pomaganje radnicima u ostvarivanju kvalitete.
MENADŽER POSTROJENJA-zaduzen je za oblikovanje i kontrolu proizvodnih postrojenja i procesa.
LINIJSKI MENADŽER-zaduzen je za rukovođenje radnom snagom u proizvodnim jedinicama. Posao ukljucuje nadzornika prve linije, nadzornika proizvodnje te menadzera proizvodne jedinice.
ANALITIČAR PLANIRANJA PROIZVODNJE P4- radi na sveukupnom planiranju, buđetiranju te kontroli proizvodnje. Analitičar planiranja je sluzbenik koji pomaže menadžeru proizvodnje i moze razvijati modele i inf.sustave kao potporu planiranju i donosenju odluka.

PROIZVOĐAČI USLUGA I ROBE
KAPACITET I ZALIHE- na uslugu se moze gledati kao na iznimno pokvarljiv proizvod, on ne moze biti uskladisten za buducu uporabu.
KVALITETA- buduci da je usluga neopipljiva,kvaliteta se ne moze lagano ocijeniti prema potencijalnim potrosacima,prije nego je ona pruzena.
RASPRŠENOST- usluzne su organizacije cesto zamljopisno raspršene. Kako se usluga ne moze uskladistiti,ona mora biti proizvedena na mjestu potrosnje ili potrosac mora biti doveden do usluge. To uzrokuje rasprsenost davatelja usluge.
MARKETING I PROIZVODNJA P5- U organizacijama koje pruzaju usluge,proizvodna i prodajna funkcija teže bliskoj povezanosti zato jer se usluge koriste u isto vrijeme i na istom mjestu na kojem su proizvedene.

DEFINICIJA PROIZVODNE STRATEGIJE P6- je vizija proizvodne funkcije koja odreduje opci smjer ili daje potisnu snagu za donosenje odluka. Vizija treba bitiintegrirana s poslovnom strategijom.Trebala bi rezultirati u konzistentnom modelu za donosenje odluka u proizvodnji i u konkurentskoj prednosti kompanije.

MODELI PROIZVODNE STRATEGIJE
KORPORATIVNA I POSLOVNA STRATEGIJA- Korporativna strategija definira poslovanje kompanije. Poslovna strategija definira kako ce pojedini posao konkurirati na trzistu. Najveci broj korporacija sastoji se od grupe povezanih poslova kod cega je svaki od njih identificiran kao strateska poslovna jedinica ili odjel.
VANJSKA/UNUTARNJA ANALIZA- kod formiranja proizvodne strategije kao i poslovne strategije potrebno je izraditi analizu vanjske i unutarnje analize.
MISIJA PROIZVODNJE-definira svrhu proizvodne funkcije u odnosu prema poslovnoj i korporativnoj strategiji.
SPECIFICNE SPOSOBNOSTI- odnosno konkurentske prednosti proizvodnje predstavljaju ono cime se proizvodnja mora isticati u odnosu na konkurenciju. Trebaju podrzavati misiju proizvodnje.
PROIZVODNI CILJEVI- 4 Su proizvodna cilja: troskovi,kvaliteta,isporuka i fleksibilnost. Ciljevi u proizvodnji trebaju biti utvrdeni u specificnim kvantitativnim i mjerljivim izrazima.
PROIZVODNE POLITIKE P7- definiraju kako ce ciljevi proizvodnje biti ostvareni. Proizvodne politike trebaju biti razvijene za svaku od 5 kategorija donosenja odluka i to : kvalitetu,procesu, kapacitete, zalihe i radnu snagu.

STUPNJEVI EFEKTIVNOSTI PROIZVODNJE
1. STUPANJ INTERNO NEUTRALNA PROIZVODNJA- ima za cilj minimaliziranje bilo kojeg negativnog utjecaja sto proizvodnja moze imati na poslovanje. Glavni menadžment zeli imati proizvodnju sto ce odrzavati sttvari pod kontrolom i koja nece stetiti zajednickim interesima.
2 STUPANJ EKSTERNO NEUTRALNA PROIZVODNJA- predstavlja oblik neutralnosti ali u ovom slucaju proizvodnja je neutralna s obzirom na vanjske cimbenike.Proizvodnja nastoji biti tako dobra kao bilo koji od konkurenata u vlastitoj industriji.
3 STUPANJ INTERNO PODRZAVAJUCA PROIZVODNJA- to je proizvodnja koja iznutra pruza potporu poslovnoj strategiji. U tom se slucaju proiz. Odluke donose u suglasnosti s poslovnom strategijom i od proizvodnje se trazi da aktivno podupire i pojacava konkurentsku snagu kompanije.
4 STUPANJ EKSTERNO PODRZAVAJUCA PROIZVODNJA P8- najprogresivnija se razina proizvodne ucinkovitosti temelji na ideji da bi proizvodnja trebala biti konkurentska snaga u poslovanju. To ne znači da proizvodnja nuzno preuzima glavnu ulogu u poslovanju jer i ostale funkcije takoder pridonose stvaranju koordinirane i integrirane cjeline. Proizvodnja predvida nove postupke i razvija jedinstvene nacine upravljanja proizvodnjom.

STRATEGIJA UVODENJA NOVOG PROIZVODA
TRŽIŠNO POVLAČENJE-prema ovom nacinu trebali bi ste proizvoditi ono sto mozete prodati. Novi su proizvodi odredeni trzistem, s vrlo malo obzira prema postojecoj tehnologiji i proizvodnim procesima.
TEHNOLOSKO GURANJE trebali biste prodavati ono sto mozete proizvesti. Novi bi proizvodi proizasli iz proizvodne tehnologije s malo obzira prema trzistu.
MEĐUFUNKCIONALNOST P 9- kod ovog nacina je uvodenje novog proizvoda u svojoj prirodi medufunkcionalno i zahtijeva suradnju izmedu marketinga,proizvodnje,inzenjeringa i ostalih funkcija. Proces razvoja novog proizvoda nije ni trzisno povlacenje ni tehnolosko guranj, vec je odreden koordiniranim naporom izmedu funkcija. Rezultat bi bilo zadovoljenje potreba kupaca.

PROCES RAZVOJA NOVOG PROIZVODA
STVARANJE IDEJA- ideje mogu dolaziti s tržišta ili iz tehnologije. Ideje s trzista se izvode iz potreba kupaca. S druge strane ideje mogu potjecati od raspolozive ili nove tehnologije.
IZBOR PROIZVODA-sve se ideje nece moci razviti u nove proizvode. Ideje o novom proizvodu moraju zadovoljiti barem tri testa provjere: 1) trzisni potencijal 2)financijsku izvodljivost 3) proizvodna kompaktibilnost.Prije nego je ideja o novom proizvodu ugradena u prethodni dizajn proizvoda, ona bi trebala biti predmet analize organizirane na osnovi ta tri testa.
PRETHODNO OBLIKOVANJE PROIZVODA- ova se faza procesa oblikovanja proizvoda odnosi na razvoj najboljeg dizajna na temelju ideje o novom proizvodu. Ako je prelimirani dizajn proizvoda odobren moguce je izraditi prototip ili prototipove za daljnje ispitivanje i analize.
IZRADA PROTOTIPA-moze imati mnogo razlicitih oblika. Nekoliko prototipova koji jako slice konacnom proizvodu,moze se uciniti rucno.
TESTIRANJE-ispitivanje prototipa ima za cilj provjeravanje marketinskih i tehnoloskih perfomanci. Jedan je nacin da se procijene marketinske perfomance da se izgradi dovoljan broj prototipova , za potporu trzisnom ispitivanju novog proizvoda.
KONACNI DIZAJN PROIZVODA P10- tijekom faze konacnog oblikovanja radi se na izradi crteza i specifikacije proizvoda. Kao rezultat testiranja prototipa,izvjesne se promjene mogu unijeti u zavrsni dizajn. Ako dode do promjena,tada proizvod treba dalje ispitivati,kako bi se osigurale konacne perfomance proizvoda. Nakon toga teziste treba staviti na komplementiranje proizvodnih specifikacija,kakon bi mogla krenuti proizvodnja.

RAZVOJ FUNKCIJA KVALITETE
ZNACAJKE VAZNE ZA KUPCA- izrada matrice kuce kvalitete pocinje s kupcem i utvrdivanjem za njega vaznih znacajki. Kupceve znacajke mogu biti grupirane u srodna obiljezja.
INŽENJERSKE KARAKTERISTIKE- dok kupceve znacajke sa strane matrice pokazuju ŠTO kupac zeli,gornja strana matrice pokazuje KAKO se ta obiljezja mogu ostvariti.
ODNOSI P11- jednom kad su inzenjerske karakteristike odredene, one se stavljaju u odnos prema kupcevim znacajkama koje su prije odredene. To se radi tako da se stavljaju znakovi unutar matrice.

KVALITETA- zadovoljavanje ili nadmašivanje potreba potrošača
ISO 9001- najraširenija međunarodna norma koja postavlja zahtjeve za uspostavu i održavanje sustava upravljanja kvalitetom, a primjenjiva je na organizacije svih vrsta.
KVALITETA SE ZASNIVA NA ZNAČAJKAMA: tehnološkim, psihološkim, vremenski orijentiranim, ugovornim,etičkim.
DIMENZIJE KVALITETE (prikladnost za korištenje): kvaliteta dizajna, kvaliteta usklađenosti, sposobnosti, terenska usluga(usluga kupca).
TERENSKA USLUGA- predstavlja garanciju i popravak ili zamjenu proizvoda nakon prodaje. Terenska je usluga neopipljiva, povezana s takvim varijablama kao što su točnost,brzina, sposobnost i poštenje.

8 DIMENZIJA KVALITETE DAVIDA GARVINA- performanse, značajke, pouzdanost, usklađenost, trajnost, sposobnost servisiranja, estetika, kvaliteta kako se uočava.
KVALITETA KAKO SE UOČAVA- potrošači nemaju uvijek potpune inf. o robi ili usluzi. Trajnost proizvoda se ne može lako uočiti, o njoj se mora zaključivati pomoću različitih opipljivih i neopipljivih aspekata proizvoda.

CIKLUS KVALITETE- KUPAC-MARKETING-INŽENJERING-PROIZVODNJA-KONTROLA KVALITETE

DA BI SE PROVELO PLANIRANJE I KONTROLA KVALITETE KROZ CIKLUS KVALITETE POTREBNE SU SLJEDEĆE FAZE:
1. definirati značajke kvalitete
2. odlučiti na koji način izvršiti mjerenje svake od značajki
3. uspostaviti standarde kvalitete
4. uspostaviti program nadzora poslovođe, uključivanjem radnika
5. pronaći i odstraniti uzroke loše kvalitete
6. nastaviti s provođenjem kvalitete

TROŠKOVI KVALITETE- 1.) TROŠKOVI PREVENTIVE (planiranje kvalitete, ispitivanje novog proizvoda, obuka, planiranje procesa, podaci o kvaliteti, projekti za unapređenje)
2.) TROŠKOVI OCJENE (pregled ulaznih materijala, nadzor procesa, kontrola gotovog proizvoda, laboratoriji za kvalitetu 3.) TROŠKOVI LOŠE KVALITETE-UNUTARNJI (otpaci, popravci, kvaliteta nižeg stupnja, vrijeme zastoja 4.) TROŠKOVI LOŠE KVALITETE-VANJSKI (jamstvo, povrat robe, reklamacije, odbici)

OBLIKOVANJE PROCESA- linijski tok, prekidani tok, projekt
PROJEKT- koristi se kod proizvodnje pojedinačnog proizvoda, kao što je umj.djelo, koncert, zgrada ili film. Svaka je jedinica tog proizvoda stvorena kao jedini primjerak. Kod projekta nema toka proizvoda, ali postoji slijed operacija.

ČIMBENICI KOJI UTJEČU NA IZBOR PROCESA- uvjeti tržišta, potrebe za kapitalom, radna snaga, menadžerske vještine, sirovine, tehnologija.

PROIZVOD PROCES MATRICA- opisuje faze u životnom ciklusu proizvoda i procesa. Pomaže opisati povezanost između strategije procesa i strategije proizvoda.

VERTIKALNA INTEGRACIJA- definira pitanje vlasništva kod izbora procesa. Integracija prema naprijed proširuje vlasništvo nad procesom prema tržištu. Integracija prema natrag proširuje vlasništvo nad procesom natrag dobavljačima.

USLUŽNI TROKUT- KUPAC ( strategija usluga, ljudi, sustav)

CIKLUS USLUGE ZA JEDNU HOTELSKU KUĆU- zahtjev gosta za inf. o hotelu-rezervacija-dolazak u hotel i check in-ulazak u sobu i konzumacija usluga-check out i odlazak iz hotela.

MODEL USLUGA- STRATEGIJA USLUGA- oblikovanje uslužnog proizvoda-oblikovanje sustava za pružanje usluga-mjerenja

MATRICA USLUGA- interakcija s kupcima/korištenje rada

SUSTAV PRUŽANJA USLUGA- 1.) TEHNOLOGIJA (stupanj amortizacije, oprema) 2.) TIJEK PROCESA (slijed događaja koji se koriste za proizvodnju usluge) 3.) VRSTA PROCESA (količina kontakata vezanih uz proces 4.) SJEDIŠTE I VELIČINA (mjesto gdje je lociran proces usluga, 5.) RADNA SNAGA (vještine, vrsta organizacije, sustavi nagrađivanja).

SUSTAV (sinergija)- skup međuzavisnih elemenata čija je cjelina veća od zbroja pojednih dijelova.

KORACI U ANALIZI PROCESA - sastaviti tim ili odrediti pojedinca za analizu i poboljšavanje sustava - odrediti ciljeve analize - utvrditi kupce - opisati proces putem dijagrama toka - razviti dizajn poboljšanog oblikovanja procesa - dobiti odobrenje od menadžmenta za promjene

KLJUČ ZA ANALIZU TOKA PROCESA SU PITANJA- što? Tko? Gdje? Kada? Kako?

Similar Documents

Free Essay

Global Business Opportunities in Croatia

...provides many benefits for entrepreneurship, especially a growth-oriented, innovative, high technology form of entrepreneurship. The presence of universities and research centers fuels evolving technologies and promotes innovation as well as providing an economy with an educated workforce. There is also a high population density which brings a diversity of demand in a relatively small geographic area which reduces communication and transportation costs. There is also a mixture of trade and diversity that attracts other businesses including „out of country“ businesses. When it comes to its cultural factors, Croatian people have high power distances and high uncertainty avoidance but low individualism and masculinity.This situation can be negative for starting a business but also could bring exactly the opposite outcomes. The supply of entrepreneurship is increasing because Croatians are motivated to start a business based on dissatisfaction with the collective culture in...

Words: 411 - Pages: 2

Free Essay

Documentary “We Are All Neighbors”

...The film, “We Are All Neighbors”(1993) was a result of videoing by the British Granada Television International unit in their series "Disappearing World". It is part of a sub-series of three films made in villages suffering the effects of war. This film specifically takes place in a Bosnian village northwest of Saravejo. I believe that this 52 minute video does fit the definition of a documentary in numerous ways. Unlike fictional film, the people, places, and scenarios presented in this film are all realistic and un-imaginary. Anthropologist, Tone Bringa spent fifteen months coinciding in (and filming) the Bosnian village before any intercultural tensions subsisted. We can see this at the beginning, how pacific the village and neighbors are with each other despite that they pertain to different religions. The close knit community and respect between them are also apparent in the dialogue between two Slavic women, a Muslim and her Catholic neighbor. Being aware of the war and the inter-ethnic hatred, they reassure that “What ever happens, we’ll drink coffee together…as we did in the past, we’ll do in the future,” and that Bosnia will always remain united and include a mixture of Croats, Serbs, and Muslims. Then as the film develops, we see how this village and these relationships are vigorously shaken. Due to the outbreak of the war and all of the raids in their community, relationships begin to deteriorate. We slowly realize how everyone is sucked into the conflict and how their...

Words: 527 - Pages: 3

Premium Essay

Croatian Perspective(S) on the Lecturer-Student Interaction Through Social Media

...CROATIAN PERSPECTIVE(S) ON THE LECTURER-STUDENT INTERACTION THROUGH SOCIAL MEDIA Nikola Draskovic, PhD Zagreb School of Economics and Management Jordanovac 110, HR-1000 Zagreb, Croatia ndraskov@zsem.hr Martina Caic, MBA Zagreb School of Economics and Management Ana Kustrak, MA, MBA Zagreb School of Economics and Management Abstract During the last decade, the application of social media in the context of higher education emerged from an informal means of communication to a strategic educational tool. Social media offers the possibility to create and share various content through web related applications. Furthermore, it is a communicational platform and a tool, which could be used for interpersonal communication, information exchange, and discussion over a range of topics. This qualitative study provides limited insight into the usage of social media in formal/informal learning/teaching and for the interaction between a student and a lecturer in the context of Croatian higher education. Through a series of in-depth interviews with both undergraduate students and lecturers, the current practice and behaviour related to the use of social media is investigated. As was expected, various types of social media are generally more popular among students, while among of the lecturers social media is usually considered an informal medium whose role in Croatian higher education has yet to be defined. This study revealed the usage and attitudes towards social media among...

Words: 4009 - Pages: 17

Free Essay

Global Bunsiness Cultural Analysis for Croatia

...July 2013, which will help significantly with balancing their trade and economy. The United States has also come to their rescue in helping them regain their strength to become a major part of the global trading. WHAT ARE THE MAJOR ELEMENTS AND DIMENSIONS OF CULTURE IN CROATIA? Croatian History. The Croatian history has shaped their society, specifically the most recent civil war 1991-1995. On 25 June 1991 Croatia was able to claim its independence from Yugoslavia. The problem was that their independence caused a destructive response from the Croatian federal military triggering a full out war that went until 14 December 1995. Due to the war Croatia’s economy suffered immensely causing them to fall behind on the investment possibilities specifically entrance into the Central Locations and Eastern Europe. Croatia had a steady GDP growth of about 4% and 6% from 2000-2007 from credit-driven consumer spending and the increase of tourism. Another factor that aided in the growth was that the Kuna, (their currency) and the inflation rate remained stable during the 2000-2007 period. In 2008 Croatia had an unexpected decrease in the economy which has yet to recover. Croatian economist believes the problem lies within the growing trade deficit, obdurately high unemployment rate, uneven regional development and a challenging investment climate. (Economy – overview) Other...

Words: 4994 - Pages: 20

Free Essay

Transportation Economics

...M. Jurcevic, B. Skoko, P. Madunic: Marketing Concept in the Function of Croatian Seaport Business Operation Improvement MARINKO JURCEVIC, D. Se. E-mail: marinko.jurcevic@hrt.hr Croatian Radiotelevision Prisavlje 3, HR-10000 Zagreb, Republic of Croatia BOZO SKOKO, M. Se. E-mail: bozo@mpr.hr University of Zagreb, Faculty of Political Sciences Lepusiceva 6, HR-10000 Zagreb, Republic of Croatia PERICA MADUNIC, B. Eng. E-mail: perica.madunic@t.ht.hr Croatian Telecom Inc. Savska cesta 32, HR-10000 Zagreb, Republic of Croatia Section: Transportation Economics Review J\ccepted: Dec. 15,2005 J\pproved:Feb.21,2006 MARKETING CONCEPT IN THE FUNCTION OF CROATIAN SEAPORT BUSINESS OPERATION IMPROVEMENT ABSTRACT The application of the scope of marketing concept in modem market conditions of business operation is obligatory. The role of marketing, as a business philosophy, is in the end unavoidable for the improvement of business operation. It is impossible to do business in market conditions and not to apply basic marketing rules. Therefore, the solution for the improvement of operation of Croatian seaports should be sought through the systematic application of the scopes of marketing concept. Marketing mix should be applied to the system ofbusiness operation of Croatian seaports, with a breakdown of all underlying marketing functions based on the results of a systematic market research, and through monitoring not only of the current status but also of market trends and forecasts, listening...

Words: 5370 - Pages: 22

Premium Essay

Visas

...A brief overview The articles are talking about the biggest problem Croatian tourism had to face in summer season 2013. The 1st of April saw many changes in the Croatian law and one of the most controversial was the introduction of travel visas for Russians. In fact the move to introduce travel visas for Russian citizens was forced on Croatia as part of the European Union regulations. Croatia is set to become a full member of the European Union on the 1st of July this year and therefore the EU visa regime has come into force. This means that all citizens for a host of non-EU countries require visas to visit the country. Tourists from Russia are not the only ones that will now require a visa, guests from the Ukraine and Turkey will now also need to take out the travel visa. Ironically tourists from these three countries have been on the rise in recent years, just last year the number of Russian tourists rose by 8 percent and in total they accounted for 1.6 million overnight stays. Russian citizens are required to apply for a visa with the Croatian Embassy in Moscow or through various tourist agencies that have been accredited by the embassy. The introduction of visas for Russian tourists decreased in the number of tourists as well as a drop in the number of Russian investments. It also played into the hands of Croatia’s neighbors, such as Montenegro, where no such visa regime is in force. Effects on my organization The introduction of visa regime for Russian tourists has...

Words: 762 - Pages: 4

Free Essay

Handout

...location...in the economic system) a) marketplace bargaining power b) workplace bargaining power Historical overview: Between 1952-1990 big grow of the Croatian industry in Yugoslavia 2 Phases of industrial growth: 1. 1950-1956 reconstruction phase 2. 1957-1989 phase of qualitative and quantitative economic agents From 1965 over investments in technology caused big foreign indebtedness Growth of industrial manufacturing but not of labour productivity System transformation caused decreasing of industry and social product (negative rate till end of the 90’s) From 2000 changes in the structure of gross domestic product (growth od service sector in comparison with industrial sector) Foreign capital and investments in Croatia: 1993 - 2012: 25,4 Mrd. Euro From: Austria, the Netherlands, Germany and Hungary In: financial (35%), trade (11%) and telecommunications (7%) sectors Fear of "selling" Croatia's land and resources to foreign private companies Outsourcing as a reason for fragmentation of the employed Strategic organization areas of the Croatian trade unions: NHS: INA, HEP Group, Podravka and Ericsson Nikola Tesla SSSH: Petrokemija, DIOKI d.d. (in EKN), Trade Union of Croatian metalworkers Other factors for workplace bargaining power of workers: (without any big significance for Croatian industry so far) - strikes influencing the supplier industry - strikes influencing companies with just-in-time production - semi-autonomous groups of workers...

Words: 284 - Pages: 2

Premium Essay

Cultural Diversity In My Life

...represented the cultural diversity and experiences of my life. People have inquired about my nationality and guessed countries from the sunny shores of Samoa to the mango orchards of India. In the sunshine and heat of the summer, a person wouldn't likely guess, from the melanin in my skin and salty ringlet curls that crown my head, that I fluently speak Croatian and love the Croatian folk dance “kolo.” However, weeks into winter that same person would not guess from my pale tan and straightened hair that I experience the prejudice of bearing the label “Black.” The diversity of my background continues when a person asks me where I am from, to which I recite the following: “My dad is an African-American soldier from...

Words: 816 - Pages: 4

Premium Essay

International Trade

...the author(s) and not necessarily represent those of the Faculty of Economics and Business – Zagreb. The paper has not undergone formal review or approval. The paper is published to bring forth comments on research in progress before it appears in final form in an academic journal or elsewhere. Copyright 2007 by Tomislav Ćorić All rights reserved. Sections of text may be quoted provided that full credit is given to the source. Page 2 of 10 FEB – WORKING PAPER SERIES 07-10 Abstract Since the introduction of the Stabilization program in 1993, the Croatian National Bank has been following the monetary strategy of exchange rate anchor. During the first several years (from 1993 to 1997) this monetary strategy achieved acceptable results, accompanied with a low inflation rate and high GDP growth rates. However, the macroeconomic situation has changed in the last decade. The indicators of Croatian economy, such as trade balance, the level of external debt and GDP growth rates, are not satisfying. The criticizers of exchange rate anchor monetary strategy argue that appreciated kuna lowers the competitiveness of the domestic economy. Due to that, the current monetary strategy is in the focus of various economists' discussions. One of the alternatives to the exchange rate anchor is inflation targeting....

Words: 4995 - Pages: 20

Premium Essay

Bosnian Genocide Research Paper

...The creation of a Bosnian nation that would have a Bosnian Muslim majority was opposed by Bosnian Serbs."More than 8,000 Muslim men and boys were separated from their families and taken off to be killed” (“The Advocacy Project”). Men and boys were taken from everyday life , who hasn't done anything, to be killed . " The Bosnian Serbs targeted Bosnian Muslims & some Croatian civilians in areas under their control in what became known as "ethnic cleansing" (“Bosnia-Herzegovina”). Serbs only attacked in areas where they had the upper advantage. "During the subsequent civil war that lasted from 1992 to 1995, an estimated 100,000 people were killed 80% of whom were Bosnian Muslims"(Bosnian Genocide). Bosnian Serb forces tried to exterminate the Bosnian...

Words: 953 - Pages: 4

Premium Essay

Economic Report of Croatia

...Natural Resources: Oil, bauxite, low-grade iron ore, calcium, natural asphalt, mica, clays, salt, and hydropower. oil, some coal, bauxite, low-grade iron ore, calcium, gypsum, natural asphalt, silica, mica, clays, salt, hydropower http://www.state.gov/r/pa/ei/bgn/3166.htm Production levels: http://www.indexmundi.com/minerals/?country=hr&product=ammonia&graph=production Oil Croatia has some limited oil and gas resources located southeast of Zagreb, along the Hungarian border and the Adriatic Sea. It led the relatively oil-dry region of southeastern Europe with oil production estimated at approximately 24,000 barrels per day (bpd) during 2007 while consumption was estimated at 102,000 bpd. Most of Croatia's oil is imported via the Adria pipeline, which runs from the Adriatic port of Omisalj eastwards to Sisak, where it splits into a northern route to Hungary and an eastern route to Serbia. Proposals have been made to link the Adria pipeline with the Druzhba (Friendship) pipeline, which currently transports Russian oil westwards into Hungary. Under the new proposal, flows in the Adria pipeline would be reversed so that the port of Omisalj would begin exporting, not importing, oil. Pipeline links via Romania also have been proposed.Some analysts expect that the Adria pipeline could begin transporting roughly 100,000 bpd of Russian crude in the short term with an ultimate capacity of approximately 300,000 bpd. The South East European Line (SEEL) would transport 660,000 bpd...

Words: 2018 - Pages: 9

Premium Essay

Matosevic Vines Pre Campaign Report

...Pre-Campaign Report Client profile Matošević Wines are situated at two locations in Istria, northwestern part od Croatia. The cellar is in a small village Kruncici and head office is in Pula. Winemaking became family business in 1996. as a hobby but it has developed into the one of the best Croatian wines. Matosevic Wines offer wide selection of wines such as stainless steel wines (Alba, Aura), aged wines (Alba Barrique, Alba Robinia, Alba Antiqua, Mora) and Grimalda Line (Grimalda White, Grimalda Red). Aside from their wines, they offer visiting unique vineyards and a tour of their cellars with guided wine tastings. On online marketing strategy are working general manager, Ivica Matosevic itself, and three external associates. All relevant information can be found on Matosevic official website (http://matosevic.com/), established in 2010 and managed by Ira Payer (layout) and Zoran Vodopija (main web administrator). Beside website, they use Facebook (465 likes) and RSS for online advertising. Social media they do not use,and we highly recommend it, is Google+. Using it will alleviate visitors finding Matosevic's wine cellars thanks to Google Places, that has changed to Google Plus Local pages. Even though Matosevic wines can be found in most restaurants in the region and wine stores, they still do not use online sales which could also be one way of improving sale. Market analysis Every adult person, which means older than 18, is treated as a potencial customer. But the main...

Words: 1494 - Pages: 6

Premium Essay

Bosnian War Research Paper

...light by discussing how it started, whom it involved, how it progressed, and how it ended. Bosnia and Herzegovina, before becoming an independent nation, was part of Yugoslavia. Yugoslavia, a nation that once served as a bridge between the Islamic East and Christian West, was composed mostly of Serbs, Croats, Bosnians, and Albanians. The Orthodox Christian Serbs accounted for thirty six percent of Yugoslavia’s population, while Roman Catholic Croatians twenty percent, Bosnian Muslims nine percent, and mostly Muslim Albanians eight percent (Fisher 8+). After Josip Broz Tito’s death in 1980 Yugoslavia slowly began to fall apart. Eventually, the multicultural nation of Bosnia and Herzegovina in the center of the Balkans, was caught in the middle of Serbian and Croatian tensions and ambitions. Both parties wanted to expand their respective nation's border to unify with those living in Bosnia, as Bosnia was composed of significant populations of Serbs and Croats (Yancey 37). Political analysts have even suspected that Serbians and Croatians, despite being bitter enemies, plotted to divide up Bosnia between themselves (Ricciuti 41). The Bosnian Serbs, wanting to unite with Serbia and form a “Greater Serbia,” raised fears by spreading propaganda in the spring of 1992 that Bosnian president Alija Izetbegovic was a radical Islamist. This resulted in the beginning of a three year war that would result in death for over one hundred thousand people (Ricciuti 41). The nationalistic Serbs...

Words: 1776 - Pages: 8

Premium Essay

Research

...Business Systems Research Vol. 3 No.1. / June 2012 The impact of liquidity on the capital structure: a case study of Croatian firms Nataša Šarlija Faculty of Economics, J.J. Strossmayer University of Osijek, Osijek, Croatia Martina Harc Institute for Scientific and Art Research Work, Croatian Academy of Science and Art, Osijek, Croatia Background: Previous studies have shown that in some countries, liquid assets increased leverage while in other countries liquid firms were more frequently financed by their own capital and therefore were less leveraged. Objectives: The aim of this paper is to investigate the impact of liquidity on the capital structure of Croatian firms. Methods/Approach: Pearson correlation coefficient is applied to the test on the relationship between liquidity ratios and debt ratios, the share of retained earnings to capital and liquidity ratios and the relationship between the structure of current assets and leverage. Results: A survey has been conducted on a sample of 1058 Croatian firms. There are statistically significant correlations between liquidity ratios and leverage ratios. Also, there are statistically significant correlations between leverage ratios and the structure of current assets. The relationship between liquidity ratios and the short-term leverage is stronger than between liquidity ratios and the long-term leverage. Conclusions: The more liquid assets firms have, the less they are leveraged. Longterm leveraged firms are more...

Words: 4451 - Pages: 18

Free Essay

The Buck Stops Here -or Does It?

...Running Head: THE BUCK STOPS HERE: OR DOES IT? The Buck Stops Here: Or Does It? Ivelisse Maldonado Organizational Ethics and Moral Responsibility/XMGT 216 July 8, 2012 Michael Smith THE BUCK STOPS HERE: OR DOES IT? President Harry Truman had a sign on his desk in the Oval Office, inscribed with the slogan, “The buck stops here.” President Truman wanted all those who entered his office to understand that he believed ultimately, he was responsible for the way the country was governed. (Mitford, M. 1951.) Using the principles espoused by Trevino and Wiley (2007) as a guideline, President Truman thus exhibited one of the qualities necessary to be an effective manager. It is noteworthy to point out that the original slogan was “pass the buck,” a reference found in business and life every day, in which responsibility for a decision or an undertaking is passed on or blamed on someone else, (Mitford, M. 1951.) a policy President Truman abhorred. Did every decision on every topic cross President Truman’s desk? Certainly not, but the president chose to be a role model, set an example of the former, rather than the latter, and indicate to the electorate that he was the ultimate manager. All managers should aspire toward a similar goal. What then is a manager? There are many who have the title but never accept the role. Leaders need no titles. John C. Maxwell, noted speaker stated, “A leader is one who knows the way, goes the way, and shows the way.” (Maxwell...

Words: 1673 - Pages: 7