Free Essay

Marketing

In:

Submitted By qgoda
Words 5501
Pages 23
Периодът VII-VIII в. има основополагаш, характер в историята на България. След успешната българо-византийска война от 680-681 г. възникнало Българското ханство начело с хан Аспарух (680-701). Неговите първоначални граници достигали до р. Днестър на североизток, до пролома Железни врата на р. Дунав на северозапад и до Стара планина на юг. Българите па Аспарух поели защитата на границата от към Хазарския хаганат, възложили на славянското племе севери да пази старопланинските проходи от византийско нападение, а на "Седемте славянски племена" да бранят границите с Аварския хаганат на запад. В края на VII в. в Македония се появила още една България, на Куберовите българи. През управлението на хан Тервел (701-718) Българското ханство значително укрепнало. За оказаната помощ на император Юстиниан II за възвръщане на престола, хан Тервел получил титлата кесар и областта Загоре (между Източна Стара планина, Странджа и Черно море). Това било първото териториално разширение на България на юг от Балкана, официално признато от Византия. Хан Тервел успешно вплел политиката си с тази на могъщата Византийска империя. С нея бил сключен важен договор през 716 г. Най-значимото събитие през управлението на Тервел е отблъсването на арабите при Цариград през 717-718 г. Това събитие от европейски мащаб е отбелязано в много арабски, византийски, и западни латиноезични извори. В средата на VIII в. Българското ханство навлязло в период на политическа криза. Родът Дуло паднал от власт и започнала борба за власт между българските знатни родове Укил (Вокил) и Угаин.
Към средата на VIII в. Византийската империя укрепва своето вътрешно положение и започнала атаки среш> арабите в Мала Азия. Император Константин V Копроним (741-775) си поставил за цел да унищожи Българското ханство и да превърне неговата територия отново в част от Византия. В продължение на 20 години Гой 7 Ti- - - е срещу България, но не могъл ла осъществи мечтата на империята.

1 >■»—,»€■■« ма \jм К'р>м i4mJ-M4i или i"46-8141. Външна политика.

1. Родословие и го j и н и на управление.
Началото на промените в Българското ханство се свързват с управлението на хан Крум (803-814). Според аргументите на В. Бешевлиев и В. Гюзелев, хан Крум дошъл на власт през 796 г., когато хан Кардам се споменава за последен път в изворите. Крум произхождал от онези българи, които след разпадането на "Старата Велика (Голяма) България" се установили в Панония и попаднали под властта на Аварския хаганат. По-късно родът на Крум се преселил на юг от Дунав. Хан Крум поставил началото на нова владетелска династия, която управлявала България чак до падането й под византийска власт.
2. Крумовата политика на северозапад.
Ако почти всички български ханове насочвали своите походи на юг, хан Крум първоначално предприел военни действия на северозапад. Причина за това бил разгромът на Аварския хаганат под ударите на франките (791-803 г.). През 803-805 г. хан Крум унищожил източната част от хаганата и присъединил към България областите Банат и Трансилвания. Те били богати на солни и железни рудници. Солта била важна стока в българската външна търговия, а добитото желязо послужило за изработването на оръжия по време на българо-византийската война от 811-816 г.
3. Политиката на Византия срещу славяните и Българското ханство.
Византийският император Никифор I Геник успял да заздрави империята и повел активна политика срещу славянските племена на Балканския полуостров, като се стремял да неутрализира влиянието на Българското ханство върху тях. През 807 г. той предприел поход срещу България, но стигнал само до Одрин, защото срещу него бил организиран заговор.
При създалата се обстановка хан Крум решил да настъпи към югозападната част на полуострова, тъй като тук империята била най-уязвима и трудно контролира положението. Натискът на Българското ханство към Македония вървял по долината на р. Струма. През есента на 808 г. българите внезапно нападнали византийската армия в Струмската област. Голяма част от ромеите били избити. В български ръце попаднала заплатата на византийската армия на стойност 1100 литри злато (=79 200 номизми). Една каменна колона с надпис на гръцки език увековечила удържаната победа, но и показала мястото на сражението : "Битката при Сяр". През ранната пролет на 809 г. с изненадващ удар хан Крум, след кратка обсада превзел Сердика. След влизането в града по негова заповед били избити 6-хилядна ромейска войска и множество граждани. Разрушена била и крепостната стена. След това българите се оттеглили. Византийският император се отправил към Сердика. Той се отнесъл сурово с оцелелите от българското клане византийци и това предизвикало бунт в армията му. Опитите му да възстанови крепостната стена не дали резултат. След оттеглянето на византийската армия българите отново се настанили в Сердика - този път за винаги.
4. Българо-византийската война от 811 г. След претърпените удари при Сяр и Сердика. Никифор I Геник решил окончателно да унищожи Българското ханство и да покори владените от него територии, и то с един единствен поход, насочен към неговата сърцевина - Плиска. След голяма подготовка през май 811 г. императорът събрал почти цялата си войска (тя наброявала около 70 000) от Тракия и Мала Азия. Включил в нея мнозина бедняци, въоръжени с прашки и криваци. Съставена била отбрана дружина от патриции и сановници. Заедно с Никифор били сина му Ставракий и зет му Михаил Рангаве. Твърде лесното придвижване на византийците от Одрин до Маркели показало, че първоначално походът изненадал българите. Областта Загоре била завзета без никакво сражение. За да спечели време, хан Крум изпратил пратеничество в стана на византийския император с искане за мир, но то било отхвърлено.
На 11 юли 811 г., след като преминала през клисурите на Балкана, византийската армия навлязла във вътрешността на България. Византийците успели да унищожат един елитен 15-хиляден български отряд. Сведението, че след това те победили и 50-хилядна българска войска изглежда силно преувеличено от изворите. В това време хан Крум съзнателно изоставил отбраната на Плиска и се изтеглил с основните си сили в планините. С влизането в "аула на Крум" Никифор I Геник взел неговите съкровища, раздал на войската си медни монети, одежди и други намерени там неща. От ханските изби той давал на хората си да пият вино до насита. По негова заповед били извършени много злодеяния и жестокости: опожарени били неожънатите ниви, избивани животни, деца-кърмачета и беззащитни хора. След като опожарил Крумовия дворец и всички сгради заедно с дървената ограда на а>ла_ императорът побързал да напусне Плиска. Тогава дошло второто предложение на хан Крум за чнр. Според Теофан Изповедник, българският хан признал победата на Никифор, предложил му да вземе какаото мека и да си иде с мир. Византийският император отхвърлил надменно предложението. Опитът му да се жутегзт с армкгга си към Сердика бил осуетен, понеже там била съсредотечена значителна българска войска. .. - . • -. • ■. . :рсз източните проходи на Балкана. Така попаднал в заложения му Крум капан. Българската войска, която се намирала в планината завардила и укрепила входовете и изходите на проходите Хан Кр>м наел срещу заплата авари и околните славянски племена и дори въоръжил по мъжки и жените.
Основната част от византийската армия попаднала в пълно обкръжение във Върбишкия проход. На 25 срещу 26 юли 811 г. призори, докато византийците още спели, българите най-напред връхлетели срещу шатрите на василевса и окръжаващите го патриции. Опитът за съпротива бил безнадежден. Убит бил и самият император Никифор I Геник. а синът му Ставракнн, макар и тежко ранен, успял да се спаси. Останалите византийци се опитали да се спасят чрез бягство, но голяма част от тях заедно с конете си се издавили в тинестата река. Други се покатервали по издигнатите от българите дървени огради, но падали в дълбокия ров от другата страна. Мнозина били пленени и заробени, а голяма част от оцелелите измрели от раните си след като стигнали в Цариград. След битката хан Крум заповядал да отсекат главата на император Никифор и да я набучат на кол. Така тя стояла много дни на показ на идващите при хана племена за позор на ромеите. След това оголения череп бил обкован отвън със сребро и с него ханът вдигал наздравици заедно със славянските князе. Да се правят чаши черепи от убитите неприятели било обичай сред някои езически народи. Смятало се, че по този начин се присвоява силата на убития противник - неговата оренда.
След гибелта на император Валент през 378 г. в битката срещу готите при Одрин за втори път византийски император загивал на бойното поле, убит от "варвари". След тази битка Византия агонизирала, подобно на наследника на трона Ставракий, който упраявлявал само два месеца. През октомври 811 г. той бил детрониран от своя зет Михаил I Рангаве, станал монах и след три месеца починал от раните си.
5. Военните действия през 812-813 г.
Българската офанзива в Тракия започнала през пролетта на 812 г. След обсада хан Крум превзел Девелт и преселил жителите му заедно с епископа в България. Гарнизоните на някои крепости от страх избягали и ги изоставили в български ръце. Сред тях били Анхиало, Берое, Малка II и кей. Проват, Филииопол и Филипи.
[pic]
Отбраната на европейските предели на империята била напълно разстроена. При създалата се обстановка византийски пратеници пристигнали през 812 г. в Аахен при Карл Велики, призна£И4го_за_^'нмператор и василевс" йЛтрлТеТТй^предлагания от!?его договорГ на преговори в Цариград бил изпратен^лавянскйяТкняз Драгомир. От името на българския владетел той поискал"
Независимо от постигнатите успехи хан Крум проявил стремеж към мирно разрешение на конфликта. За водене да Оъде възобновен доГОВОра от /10 г. В противен случай българския хан заплашвал да завладее Несебър. Онова, което императорските съветници (монаси-студити) не искали да приемат била третата клауза, която се отнасяла за връщането на бегълците взаимно от едната и другата страна. По това време в Цариград и в империята имало доста знатни българи - политически бегълци, които вече се приобщили към християнството. Някои от тях били в редовете на византийската армия. От българска гледна точка обаче, проблемът с политическите бегълци бил твърде важен.
След неясната позиция на византийския император хан Крум прекъснал преговорите и изпълнил заплахата си. След обсада, на 4 ноември 812 г. Несебър паднал в български ръце. Обсадните машини били конструирани от един покръстен арабин, на име Евматий, който избягал от император Никифор и преминал на българска служба. От Несебър българите взели много злато, сребро, хранителни продукти и най-вече 36 медни сифона за изстрелване на прочутия "гръцки огън" (тайното оръжие на византийците). Така бил разкрит един от секретите на византийският военен арсенал.
През юни 813 г. българската войска продължила настъплението си в Тракия. Хан Крум съсредоточил войската си в околностите на крепостта Версиникия. На 30 мили от неговия стан се намирала византийската армия, която била съсредоточена в Одрин. След 15-дневно изчакване двете армии се изправили в решителна битка на 22 юни 813 г. Първоначално византийците имали успех в боя, но в крайна сметка претърпели страшно поражение и били обърнати в бягство. За да се спасят, всички хвърлили по пътя оръжието и ризниците си. Някои търсели спасение в крепостите, но те били обсаждани и превземани от българите. Целият обоз станал българска плячка. Самият император с бягство се спасил в Цариград, където през юли бил детрониран и принуден да се замонаши. За нов император войската въздигнал Лъв V Арменец (813-820). Споменът за удържаната от Крум победа бил увековечен на каменна колона в Плиска с надпис "битката край Версиникия". Българската войска се превъоръжила с плененото византийско оръжие. Притежаването на обсадни съоръжения и бойни машини, а също така и на "гръцки огън" давало възможност на българите да атакуват и най-здравите крепости. След като оставил брат си да обсажда най-силно укрепения град в Тракия - Одрин, хан Крум продължил своя победоносен поход и на 17 юли 813 г. бил под стените на Цариград. Изглежда тогава у българския владетел се зародила идеята за завладяването на Цариград и съкрушаването на Византийската империя. Тя се оказала един от най-болезнените синдроми в ранносредновековната история на България. Пред наблюдаващите го византийци, като върховен жрец в езическата религия на българите хан Крум въздал благодарност към бог Тангра. Той извършил жертвоприношение на много хора и животни, след това потопил краката си в морето, умил се и поръсил воините си. По негова заповед градът бил опасан с ров и вал. С това показал намерение да започне обсада. За да се оттегли хан Крум поставил три условия пред новия император: I. да забие копието си в самата Златна врата, което означавало да бъде признат за победител; 1. да получи"данък в злато и копринени одежди: 3. да му бъдат дадени известен брой отбрани девойки за наложници. Императорът привидно се съгласил за водене на преговори и поканил Крум и неговите приближени да дойдат на среща край Влахернската врата. По време на срещата ханът и неговите придружители, които дошли без каквото и да е оръжие били нападнати. Крум успял да избяга като се метнал на своя кон, но бил ранен. Неговият логотет (вероятно кавхана) бил съсечен на място. Останалите придружители били заловени от византийците.
Силно разгневен от вероломството на византийците, хан Крум заповядал на войската да опустоши и да опожари цалата околност на византийската столица. Разрушени били църкви и манастири, изгорен бил императорския палат до манастира "Св. Мамант". Сринати до основи били редица крепости. Изклани били много хора. Голям брой жени, деца и добитък били отведени в България. В своя опустошителен поход Крум достигнал до Одрин и помогнал със стенобойни машини своя брат. Изтощени и измъчвани от глад, жителите на града доброволно се предали. Неговото население, заедно с това от околността било отведено в плен с цялото си имущество и заселено в "Отвъддунавска България". Според едни извори то наброявало 40 хил., а според други 10 хил. души. Заселените на север византийци били използвани като погранично население, което да поеме върху себе си и да отразява нашествията на хазарите.
След покушениетоизвъглнено над него, хан Крум коренно променил своето отношение към християните. Първият символичен акт бил извършен след превземането на Одрин. Тогава той заповядал да проснат на земята^ епископа на града Маиуил и стъпял на врата му, за да изрази не толкова личен т^уу^^юЗшп^АХ)ЪШЗШШЯ жрецнад висш служител на християнския кръст, па сзичествоте--над-^тестяя"нствбто. Това отприщило противопоставянето и на религиозна основа.
Междувременн хан Крум поддържал военното напрежение в Източна Тракия, където българите били пълни господари. Затоплянето на времето дало възможност на 30-хилядна тежковъоръжена конница да стигне до Аркадиопол и през януари 814 г. да плени 50-хилядно население заедно с цялото му имущество. Хората и всичкият добитък били подкарани към България. От 813 г. системното обезлюдяване на Тракия се превърнало в трайна тенденция в действията на българите. Внезапно завалелият дъжд в продължение на осем дена възпрял обратното преминаване на р. Регина. В продължение на 15 дена българската конница стояла на стан с многолюдното пленено население, но въпреки това император Лъв V не посмял да тръгне с войска от столицата, за да освободи пленниците. Византийското военно безсилие било очевидно. След като времето се подобрило, по направен от пленниците дървен мост българската конница и плененото население се изтеглили на север. За един кратък период от 811-814 г. плененото и отведено в България население се увеличило. То било заселвано като войнишко погранично население; било използвано като работна ръка в строителството на укрепления и сгради, обсадни машини и като домашна прислуга.
6. Подготовка за превземане на Цариград и смъртта на хан Крум - 13 април 814 г.
Владеещи Тракия с двете важни крепости Аркадиопол и Одрин, българите фактически били господари на територията-предмостие към Цариград. Това се случвало за пръв път в историята на българо-византийските отношения. Българското ханство започнало изумителна по мащабите си подготовка за щурмуване на Цариград. Както в Плиска, така и на други места се изработвали различни бойни и обсадни машини (подвижни кули, каменомети, костенурки, високи стълби, каменни топки, лостове, кирки и др.), изработвали се мечове, копия, стрели и всякакви нападателни оръжия и предпазни средства. За да бъдат закарани под стените на Цариград били изработени 5 хил. обковани с желязо коли, които щели да бъдат теглени от 10 хил. вола. Събрала се голяма войска, която през пролетта на 814 г. Крум щял да поведе на решителен щурм. В нейните редици отново били призовани авари и славянските племена, живеещи извън ханството. Узнал за невижданата подготовка императорът взел отбранителни мерки и изпратил пратеници във Франкската империя за помощ срещу българите. В навечерието на похода византийски бегълци известили, че малко преди Великден, на 13 април 814 г. хан Крум умрял от мощен кръвоизлив, като през устата, ноздрите и ушите му бликали потоци кръв. Внезапната смърт на българския владетел осуетила щурмуването на Цариград. Ала неговото управление предизвикало значително ускорение в българското военно, политическо, стопанско, организационно и идейно развитие. Българското ханство стъпило на европейската политическа сцена като трета сила редом с Византия и Франкската империя.
II. Вътрешна политика на хан Крум. С много по-трайно значение били преобразуванията вътре в страната. Забелязват се няколко водещи тенденции във вътрешната политика на хан Крум. На първо място това е постепенното преодоляване на племенната обособеност и налагането на териториално-административното устройство. Най-рано това е засвидетелствано в текста на Хамбарлийския надпис на Крум от 813 г. От него се вижда, че новозавладяната от българите територия в Тракия била разделена на дясна и лява част и поставена под командването на Крумовите военачалници - кавхан Иратаис и ичиргу боила Тук. През следващите години принципа на териториално-администра-тивно устройство постепенно навлязъл и в останалата част от земите на ханството. Процесът на славянизация е друга съществена характеристика за вътрешнополитическото развитие на България. Той се изразявал във включването нови племена в територията на ханството и приобщаването на славянските князе в управлението му. Показателен е случая със славянина Драгомир, който изпълнявал важна дипломатическа мисия в Цариград през 812 г. Не е случайно и присъствието на славянски князе в обкръжението на хана по време на неговите пиршества с чашата, направена от черепа на Никифор.
С въвеждането на единно писано законодателство, задължително за всички поданници в държавата. \ан Кр>м поставил на равна нога българския и славянския етнически елемент. Дотогава в държавата действало обичайното право на славяни и българи. Хан Крум издал закони, които за пръв път разкрили значението на върховната власт като висш законодател. В тях се предвиждали смъртни и членовредителни наказания за клеветниците, крадците и техните помагачи. Сведения за Крумовото законодателство^се съдържат в енциклопедичния византийски сбрдник съставен около 1000 г. с название "Суда" (Суидас]7Според този извор, Крум провел разговор с аварски пленници след победата над аварите. Разпитвайки какво е довело страната им до гибел, хан Крум получил отговор, че това били клеветите, действията на злодейците и крадците, липсата на добро правосъдие и не на последно място на подкупите и пиянството. Първият член от законите предвиждал смърт за лъжеклеветниците. Според втория се забранявало да се дава храна на крадците - който сторел това, имотите му били конфискувани. Третият член повелявал да се строшават ръцете и краката на крадците. Четвъртият - да бъдат изкоренени лозята. Последният изисквал на всеки просяк да~седЗва достатъчно, за да не изпадна в нужда отново, а който не постъпва така да му бъдат отнети имотите. Строгостта на Крумовото законодателство и широкото застъпване в него на тежки членовредителни наказания е характерно както за България, така и за цяла Европа през ранното средновековие. Крумовите закони били насочени към създаване на строги порядки в обществото, към защита на частната собственост и на разорените и крайно обеднели селяни. Това законодателство има социален характер и е показател за дълбокото разслоение в българското общество.
Като главна тенденция във вътрешната политика на хан Крум се очертава централизацията на държавата и засилването на едноличната ханска власт.

III. Управление на хан Омуртаг (814-831).

Съществуват спорове относно това, кой е бил прекия наследник на хан Крум. Според В. Бешевлиев за кратко време на българския престол стояли Крумовите братя Дукум и Дицевг. В специална статия по този въпрос Васил Гюзелев убедително показва, че пряк наследник на хан Крум е бил неговия син хан Омуртаг (814-831). Според някои автори името на хан Омуртаг има тотемен произход и означава "орел". Други автори обръщат внимание, че първата буква от това име е определителен член в гръцкия език и следователно, то трябва да се чете като Муртаг или Муртагон. както го нарича и Паисий Хилендарски. 1.Външна политика.
В първите години от управлението си хан Омуртаг продължил военните действия срещу Византия. Опитът на византийския император Лъв V Арменец да измоли от българите сключването на мир не дал резултат. Съзнал, че в Тракия много-числената българска войска има превъзходство, императорът избрал морския десант срещу България. Прехвърлената по море армия, възглавена лично от него, превзела Несебър и оттук отворила в тил фронт на българите през зимата на 815-816 г. Византийската армия се укрепила и получавала по море всичко необходимо. Това довело българите до изтощение. С хитрост основната част от българската войска била обкръжена, разбита и пленена, заедно с целия си стан. Византийският успех край Несебър, дал възможност на империята да си възвърне и стратегическите крепости в Тракия, включително и Одрин.
Злополучният ход на войната принудил хан Омуртаг да вземе инициативата за сключване на мирен договор. Досега в историческата наука този мирен договор обикновено се датираше през 815 г. Напоследък изследванията наУорън Тредголд и Васил Гюзелев показват, че той е сключен през втората половина на 816 г. Тогава в Цариград пристигнали български пратеници и сключили с Лъв V 30-годишен мирен договор. При даването на клетвените уверения императорът се заклел според българските езически обичаи, а пратениците на Омуртаг положили клетва над кръста и Евангелието. Според изворите Лъв V се унизил да излива вода от чаша върху земята, обръщал конски седла, вдигал трева на високо, разсичал жертвени кучета и произнасял думи, от които българите се въодушевявали. Вероятно начинът на заклеването от двете страни е бил условие, поставено от българите.
Текстът на самия договор е съхранен в Сюлейманкьойския надпис. В него се известява, че договорът се сключва за 30 години и съдържа 11 глави (клаузи). Първата от тях определяла границата между двете държави. Тя започвала от Девелт на Черно море, достигала до крепостите Констанция и Макри Ливада и от Филипопол тръгвала по билото на планината Хемус (Стара планина). Определената граница напълно съвпада с пограничния вал и ров, известен под името "Еркесия" (дълъг 131 км). Brorjajra^клауза се отнасяла за славяните, които оили (йод властта на императора. '1 е тряовало да останат в земите си, така както ги заварила войната. По този начин Българското ханство защитило славянските племена в Тракия и по Беломорието от евентуално преселване в Мала Азия. Третата клауза била за славяните от Черноморското крайбрежие. Те трябвало да бъдaтJf£ьpJ^ати_в_своите селища. Четвъртата клауза се отнасяла за размяната на пленниците, а петата за византийските стратези, които преминали на българска служба. Останалата част от надписа не е запазена и другите клаузи са неизвестни. Сключеният договор бил от полза и за двете страни, които след продължителна и изтощителна война се нуждаели от омиротворяване. През 820 г. Лъв V бил убит и на византийския престол застанал амбициозният, но малограмотен василевс Михаил II Балба (820-829). Съобразно съществуващата през Средновековието практика, мирният договор с Българското ханстово бил потвърден отново.
Историята на двете държави била преплетена от едно вътрешнополитическо събитие в живота на империята -въстанието под предводителството на малоазийския славянин Тома (821-823). Той се опитал да узурпира върховната власт. Събрал голяма войска и дори бил коронясай от антиохийския патриарх за византийски император. През октомври 821 г. армията на самозванеца се прехвърлила на Балканския полуостров, където към нея се присъединило и славяското население от темите Тракия и Македония. Въстанниците обсадили византийската столица. Хан Омуртаг предложилвоенна помощ на императора. Макар последният да отказвал, хан Омуртаг навлязъл в ромейските предели. Това принудило Тома СлавТнТТна да снеме обсадата на Цариград и да се опълчи срешу българската войска. В станалата битка въстаническата византийска армия претърпяла Щзлно поражение, разбягала се заедно със своя предводител. Ханът на българите с много пленници и голяма плячка се оттеглил в страната си, гордейки се с удържаната победа. Българската помощ се оказала решаваща за цялостния разгром на въстанието на Тома Славянина. По-късно обсадените в Аркадиопол въстанници предали своя вожд на император Михаил II, който като победител стъпил с крак на шията му, а след това заповядал да му отсекат ръцете и краката и да набият тялото му на кол. В Чаталарския надпис на хан Омуртаг от 822 г. се съобщава за бойните действия на българския владетел срещу Тома Славянина.
Вероятно през 829 г., когато в империята на власт дошъл император Теофил, 30-годишният мирен договор бил отново потвърден от двете страни.
Една от причините, които накарали хан Омуртаг да поддържа мир с Византия била разгорелият се конфликт на север от дунавските устия с Хазарския хаганат. Българската войска отблъснала хазарското нападение и границата с хазарите се установила по течението на р. Днепър. Далечен отглас на тази българо-византийска война е надгробния надпис на Омуртаговия военачалник копан Корш (Корсис), който по време на сражение се удавил в р. Днепър.
Друга причина трябва да се търси в усложняването на положението в българския северозапад. Живеещите там славянски племена лавирали в политиката си между Българското ханство и Франкската империя, търсейки обособяване и самостоятелност. Между 816-818 г. от българската държава се отцепило славянското племе тимочани. Негови пратеници били приети от франкският император Людовик I Благочестиви през 818 г. в Херисталиум. През 824 г. в двора на Людовик Благочестиви пристигнало българско пратеничество с писмо от страна на хан Омуртаг. 1 ъй като това пратеничество било необикновено и невиждано дотогава, императорът изпратил в България баварския благородник Махелм, за да проучи в какво се състоят нещата. Междувременно българските пратеници трябвало да чакат чак до пролетта на следващата година за среща с Людовик. В същото време франкският владетел приел пратеници на славянското племе абодрити, наричани и преденеценти (т.е. "предните чеда"), което обитавало крайдунавска Дакия. Българското пратеничество било прието чак през май 825 г. на събора в Аахен. Основното искане от страна на българския владетел било да се установят границите между франки и българи. По тях Людовик Благочестиви изпратил писмо с отговор.
Очевидно било, че племената тимочани и абодрити гравитирали към Франкската империя. В периода 823-825 г. войската на хан Омуртаг успяла да подчини първо тимочаните, а след това и абодритите. Завладели областта между реките Сава и Драва, българите достигнали до Долна Панония и общата им граница с Франкската империя станала исторически факт. Междувременно хан Омуртаг останал недоволен от полученото писмо на Людовик. Затова в началото на 826 г. във франкския двор отново пристигнал български пратеник, който носел ултимативно
/

искане: или незабавно да стане определяне на границата или всяка от страните да определи и пази границите си без договор. По същество това било заплаха за война от българска страна. Людовик I Благочестиви отложил даването на отговор, защото до него достигнал слуха, че българският владетел бил убит от някакъв свой велможа. Протакането на франките ускорило избухването на война между двете страни. Българският хан изпратил войска на кораби по река Драва, която с огън и меч разорила земята на славяните в Долна Панония, прогонила им князете и на тяхно място били поставени български управители. Българското настъпление продължило и през 827 ,г. Била опустошена и Горна Панония. Срещу българите потеглила голяма франкска войска, в която участвал и сина на императора Людовик Немски (тогава крал на Бавария). Въпреки всички взети мерки през 829 г. отново с кораби по р. Драва българите нахлули като опустошили и опожарили някои франкски селища. Военните действия на твърде широк фронт продължили и през 830 г. На българска страна преминали някои славянски племена, недоволни от франкското владичество. Във войната срещу българите се вкючил и другият син на императора, Лотар (владетел на Северна Италия). Далечен отглас на българо-франкската война е надгробния надпис на Омуртаговия военачалник зера таркан Негавон, който по време на сраженията се удавил в река Тиса. В резултат на водените военни действия ьългарското ханство разширило своите предели, първоначално до междуречието на р. Сава и р. Драва, а след това и до р. Тиса. Опорни пунктове на българската власт били крепостите Браничево, Белград, Срем, Сланкамен и Буда. В периода 830-832 г. българо-франкската война приключила с подписване на мирен договор. Изворите съобщават, че през jj32j\ с дарове във франкския двор пристигнали български пратеници. За пръв път Българското ханство установило обща граница с Франкската империя, Хърватско и среднодунавските славяни. 2. Вътрешна политика.
Във вътрешната си политика хан Омуртаг продължил процеса на налагане на териториално-административно устройство. Ханството се превръщало в централизирана монархия. Именно по това време българският владетел започнал да се титулува КМНАСЮВИГЧ^Цвелик хан). Послужебната аристокрация бавно измествала родовата знат. Важна роля играели кавхана и ичиргЗПзоиЛа. В покрайнините на ханството се появили нови областни единици, управлявани от таркани - тарканства. Продължило и навлизането на славяни в държавното управление. Показателен е случая с Омуртаговия военачалник Славна (очевидно славянин по произход), който носел високите български титли багатур багаин. Хан Омуртаг бил силно привързан към българската езическа религия. От каменен надпис, открит край Мадара е известно че Омуртаг извършил жертвоприношение в чест на 6or_Tamjja. Подобно на баща си Крум. той преследвал разпространението на християнската религия в България. Един от знатните византийци попаднали в България бил Кинамон. Той бил принуждаван упорито от хан Омуртаг да се откаже от християнската вяра, но без резултат. Българският владетел заповядал Кинамон да бъде окован във вериги и хвърлен в затвора, където преседял чак до неговата смърт. Под влияние на Кинамон, първородният Омуратагов син Енравота (Боян) приел християнството и по тази причина бил лишен от правото да наследи престола в ханството. Хан Омуртаг разгърнал и значителна по мащабите си строителна дейност. Преди всичко била възобновена опожарената от византийците ханска резиденция Плиска. Била издигната внушителна каменна стена, висока около 10-12 м. Построена била внушителна Тронна палата и други сгради с обществено значение. Цялото поселение във Външния град постепенно придобило градски облик. Ханската резиденция прераствала в столичен град. Търновският надпис на хан Омуртаг известява за построяването на "преславен дом на Дунава". Между него и аула в Плиска имало около 85 км. По средата на това разстояние била издигната могила. Преславният дом, вероятно се намирал недалеч от Дръстър, на един от дунавските острови. Чаталарският надпис пък известява за построяването на крепост на р. Тича, а заедно с това и на мост над реката. От времето на хан Омуртаг са запазени и най-много каменни надписи. Те са уникално явление в културата на ранносредновековна Европа и с право се определят като каменна летопис на Българското ханство. Хан Омуртаг имал съзнанието, че човешкия живот има преходен характер, а единствено делата на човека са с непреходна стойност. Израз на тази житейска философия е текста от Търновския надпис, където се казва, че човекът и добре да живее^мира, и друг се ражда; Нека роденият по-късно;1 Междувременно българското настъпление на ю\ и на запад иридьлжнло. В периода 837-842 г. българската войска проникнала на запад от р. Струма и завладяла по-голямата част от Македония : чак до Преславското и Охридското езеро. Така от византийска власт били освободени тамошните славяни и потомците на Куберовите българи. В старобългарските извори Македония обикновено била наричана "Долната земя" или "Третият дял на Българското царство". Интересен е фактът, че от средата на IX в. името Славинии. с което били обозначавани областите заселени със славяни, главно в Македония изчезнали от византийскитеТГЗвори. Имената на славянските племена постепенно потъвали в забрава. Византийците започнали да употребяват за тяхното обозначение политическото име "българи", тъй като те станали поданици на българския хан.
Като използвала българската военна заетост на юг, Византия организирала бягството на онези византийци, които още хан Крум бил преселил в "Отвъддунавска България". Българският управител в Добруджа потърсил помощта на унгарците, за да спре бегълците, но не успял. Византийците се качили на изпратените от Цариград кораби и след повече от 30 години се завърнали по родните си места в Одринско. Сред тях бил и бъдещия византийски император Василий I Македонец.
В опитите си да отклони вниманието от себе си, вероятно Византия, предизвикала избухването на първата в историята българо-сръбска война (839-842). Сведения за тази война дава единствено Константин Багренородни. Войната продължила три години. Хан Персиан нападнал сърбите, но претърпял поражение в опитите си да ги подчини. От дълги години това било първото поражение на българската войска. Отношенията със сърбите били омиротворени, но не били регламентирани с какъвто и да е договор. По времето на хан Персиан се запазила българската власт в района на Средния Дунав. Стремежът на българските ханове да владеят тези земи, населени със славянски племена срещал нарастващото противодействие на една нова сила в този район - Немското кралство.
Две забележителни събития през 843 г. характеризират политическата обстановка в Средна и Югоизточна Европа. През 843 г. франкският император Людовик Благочестиви разделил империята си, съгласно Вердюнския договор на три части между синовете си. Върху тях впоследствие израснали трите големи европейски държави Германия, Франция и Италия. Българите имали по-активни отношения с Немското кралство. Във Византийската империя през 843 г. на специален църковен събор императрица Теодора възстановила иконопочитанието и сложила край на иконоборческата епоха в историята на империята.
За вътрешната политика на хан Персиан се знае относително малко. Известно е, че по негово време кавхан Исбул продължил да изпълнява длъжността си. Затова някои учени предполагат, че той е бил регент (или съвладетел) на малолетните ханове - Маламир и Персиан. Заключение.
Първата половина на IX в е най-плодотворния период в езическото минало на средновековна България. Във вътрешнополитическото развитие на Българското ханство се наблюдават няколко основни процеса: централизация на държавата, засилване на едноличната монархическа власт и ограничаване на племенната самостоятелност, налагане на териториално-административна държавна уредба, начален процес на славянизация, чрез включване на славяни в държавното управление и приобщаване на нови славянски племена към България.
V
Вътрешната стабилност довела до голямо териториално разширение. В средата на IX в. Българското ханство достигало на изток до р. Днепър, на запад до р. Тиса и Средния Дунав, на север до Карпатите. На юг в българските предели влизала цяла Македония и част от Беломорието, Северна Тракия и Родопската област, заедно с областта Загоре в Тракия.

Similar Documents

Premium Essay

Marketing

...ASB-1104 Introduction to Marketing Assignment 1 In view of the dynamic nature of the marketing environment, to what extent do you consider consumers to be, in practice, central to marketing activities? Name: ZHUOMING AN Student No: 500356688 Tutor: David James Introduction What is marketing? The answer is not changeless. There are some different definitions about marketing. The Chartered Institute of Marketing define that "Marketing is the management process responsible for identifying, anticipating and satisfying consumers' requirements profitably." (CIM). Taking a concern into this definition, it indicates that marketing begins before a product or service is developed. In additional, it also explain that marketing involves identifying an unsatisfied consumer need or want and determining if a profitable opportunity exists. Another definition is that “A social and managerial process by which individuals and groups obtain what they need and want through creating and exchanging products and value with others." (Kotler et al., 2005). The basic idea of this definition is that core to all marketing activities is customer satisfaction, which means marketing is an ongoing process as consumer demands and the environment is constantly changing. Products need to adapt as demands change. At the same time, marketing does not involve misleading, tricking or manipulation the customer. The Jobber also define the marketing is "The achievement of corporate goals through meeting...

Words: 1933 - Pages: 8

Premium Essay

Marketing

...*/introduction Critically evaluates the marketing planning process Discusses impediments to effective implementation of marketing plan Introduction The leading exponents of the marketing planning have been warned of the communications factors, operational, cultural and managerial in which frequently impede the effective implementation of the marketing planning programmers in the past two decades. (Cravens, 1998; Doyle, 1998; Greenley, 1982; Leeflang and de Mortanges, 1996; McDonald, 1992a, b; 1995; Piercy and Morgan, 1994; Jain, 1993; Simkin, 1996a, b; Verhage and Waarts, 1988). There have some specific guidance are offered in the recent years to assist marketing managers overcoming those internal organisational and in pre-empting forces (cf. Cravens, 1998; Dibb et al., 1996; Lings, 1999; Piercy, 1997; 1998; Simkin, 2000). Yet, the recent research has shows barriers to the implementation of programmes and marketing strategies. (Dibb and Simkin, 2001; Simkin, 2000). Another key barrier is indicating impeding the deployment of effective marketing practices used to be the lack in most marketing function or either in organisations. (cf. McDonald, 1992a, b; Piercy and Morgan, 1994). The research are shows this is a no longer to the case with the bulkiness businesses professing to have a marketing department undertaking not only promotion and customer research,but are relate to the Kotleresque textbook approach to marketing management (Dibb and Simkin, 1997; Piercy...

Words: 1580 - Pages: 7

Premium Essay

Marketing

...A high-level data model in business or for any functional area is an abstract model that documents and organizes the business data for communication between functional and technical people. It is used to show the data needed and created by business processes. A data model in software engineering is an abstract model that documents and organizes the business data for communication between team members and is used as a plan for developing applications, specifically how data are stored and accessed. An entity-relationship model (ERM) is an abstract conceptual data model (or semantic data model) used in software engineering to represent structured data. There are several notations used for ERMs. Methodology: 1. Use E-R model to get a high-level graphical view of essential components of enterprise and how they are related 2. Then convert E-R diagram to SQL DDL, or whatever database model you are using E-R Model is not SQL based. It's not limited to any particular DBMS. It is a conceptual and semantic model – captures meanings rather than an actual implementation The E-R Model: The enterprise is viewed as set of * Entities * Relationships among entities Symbols used in E-R Diagram * Entity – rectangle * Attribute – oval * Relationship – diamond * Link - line Ellipsis (plural ellipses; from the Ancient Greek: ἔλλειψις, élleipsis, "omission" or "falling short") is a series of dots that usually indicate an intentional omission of a word, sentence...

Words: 1759 - Pages: 8

Premium Essay

Marketing

...Defining Marketing Paper ShuMikki Stinson MKT/351 Thomas Collins August 26, 2013 Marketing is a tool that can help business owners to prosper with their product. Marketing can be defined as an instrument that is helpful to individuals to promote their goods in their unique way that other people items would not be an eye-catcher. It is vital to know that the key thing for every marketing tool that the individual uses will be used for the proper reasons. By the individual using marketing tools in the proper way, the individual will reach their marketing level in which they wish to be at. There are side effects when it comes to the marketing tools and the techniques which they do not work properly as it was intended too. There are numerous of definitions that relate to the marketing field. According to William D. Perreault, the author of Basic Marketing, the best definition of marketing is the performance of activities that seek to accomplish an organization’s objectives by anticipating customer or client needs and directing a flow of need satisfying goods and services from producer to customer or client. (William D. Perreault, 2011). Marketing is important because it can be a benefit for a business or a hardship. Respectable marketing methods can make a transformation between a concrete upsurges in sales to an impasse circumstances on a quality merchandise. Marketing can be as simple as having a general conversation, which is usually the case in the long run. Marketing is vital...

Words: 767 - Pages: 4

Premium Essay

Marketing

...Omar Rochell Marketing MKT/421 April 7, 2011 Nikki Jackson Introduction Marketing is exposed to someone every day, even when they do not seem realize it. Driving down the roads you see billboards everywhere and that is part of marketing. Logos people were on their shirts and signs in the middle or on the sign of football fields are all part of marketing. Even when a child is marketing themselves to their parents to borrow the car or go to a party they are marketing themselves to their parents in exchange for the car or the party. A set of activities that will benefit both parties’ objectives is my own personal definition of marketing. This paper will be defining marketing in different perspectives. Discussing the importance of marketing in a organizational success will also be discussed with examples included from different organizations. As an organization it is important to know what marketing is and how to establish success. What is Marketing “Marketing is defined as the activity, set of institutions, and processes for creating, communicating, delivering, and exchanging offerings that will have value for customers, clients, partners, and society at large.”(American Marketing Association, 2011) Marketing is a process that helps links the consumer, customer, and public to information that will help identify and market opportunities. Marketing research will generate, and evaluate different types of market actions, monitor marketing performance, and help improve...

Words: 1088 - Pages: 5

Premium Essay

Marketing

...focus inward on the organization’s needs instead of outward (the customer’s needs). • Product is aimed at everyone. • Firms want to profit through maximizing sales volume. • Promotion to achieve goals. 2. Describe some of the characteristics of a firm that would follow a marketing orientation. Marketing orientation is “a philosophy that assumes that a sale does not depend on an aggressive sales force but rather than on a customer’s decision to purchase a product; it is synonymous with the marketing concept.” • Unlike sales orientation, a firm would focus outward on the customers wants and needs. • The goal of a firm is to satisfy customers wants and needs and delivering superior value. • The target is specific groups of people. • Where sales orientation profits by sales volume, marketing orientation firms profit with good feedback from customers or customer satisfaction. • It’s more about marketing and less about selling (less persuasion). • Firms identify what customers want and have businesses give them what they want efficiently. 3. In what ways does McDonald's embody both a marketing and a societal marketing orientation? Do some internet research if necessary. McDonald’s embodies a marketing orientation...

Words: 1110 - Pages: 5

Premium Essay

Marketing

...customer-focused and heavily committed to marketing. These companies share a passion for understanding and satisfying customer needs in well-defined target markets. They motivate everyone in the organization to help build lasting customer relationships based on creating value. Marketing is just as important for non-profit-making organizations as it is for profit-making ones. It is very important to realize that at the heart of marketing is the customer. It is the management process responsible for identifying, anticipating and satisfying consumer requirements profitability. Background The term ‘‘marketing’’ is derived from the word ‘‘market’’, which refers to a group of sellers and buyers that cooperate to exchange goods and services. The modern concept of marketing evolved during and after the revolution in the 19th and 20th centuries. During that period, the proliferation of goods and services, increased worker specialization and technological advances in transportation, refrigeration and other factors that facilitate the transfer of goods over long distances resulted in the need for more advance market mechanisms and selling techniques. But it was not until the 1930s that companies began to place a greater emphasis on advertising and promoting their products and began striving to tailor their goods to specific consumer needs. By the 1950s, many larger companies were sporting entire marketing departments charged with devising and implementing marketing strategies that would complement...

Words: 2190 - Pages: 9

Premium Essay

Marketing

...MARKETING PLAN RESEARCH DEFINITION: A marketing plan is a business document written for the purpose of describing the current market position of a business and its marketing strategy for the period covered by the marketing plan. Marketing plans usually have a life of from one to five years. PURPOSE: The purpose of creating a marketing plan is to clearly show what steps will be undertaken to achieve the business' marketing objectives. CONTENT OF MARKETING: A marketing plan for a small business typically includes Small Business Administration Description of competitors, including the level of demand for the product or service and the strengths and weaknesses of competitors. 1. Description of the product or service, including special features 2. Marketing budget, including the advertising and promotional plan 3. Description of the business location, including advantages and disadvantages for marketing 4. Pricing strategy 5. Market Segmentation The main contents in marketing plan are: * Executive Summary Brief statement of goals and recommendations based on hard data. * Environmental Analysis Presents data on the market, product, competition, distribution, macro-environment. (Product fact book) S.P.I.N.S. Situation “Where am I”, Problem identification/Implications “What is happening”, Needs Assessment “Why is it happening”, Solutions “What can I do about it” Market Situation: Data on target market, size and growth for past years...

Words: 579 - Pages: 3

Premium Essay

Marketing

...Marketing MKT 421 Marketing According to “American Marketing Association” (2013), “Marketing is the activity, set of institutions, and processes for creating, communicating, delivering, and exchanging offerings that have value for customer, clients, partners, and society at large.” The American Marketing Society has grown to be the largest marketing associations in the world. The members work, teach, and study in the field of marketing across the globe. Another definition of marketing is according to “About.com Investors” (2013), “Marketing is an activity. Marketing activities and strategies result in making products available that satisfy customers while making profits for the companies that offer those products.” Organizations success lies in marketing and it is the heart of the success. The marketing introduces a product or service to potential customers. An organization can offer the best service or product in the industry but the potential customers would not know about it without marketing. Sales could crash and organizations may close without marketing. For a business to succeed the product or service that is provided needs to be known to the potential buyers. Getting the word out is important part of marketing in any organizational success. Product or service awareness is created by marketing strategies. If marketing is not used the potential customers will never be aware of the organizational offerings and the organization will not have the opportunity to succeed...

Words: 776 - Pages: 4

Premium Essay

Marketing

...chapter 1 Marketing’s Role in the Global Economy When You Finish This Chapter, You Should 1. Know what marketing is and why you should learn about it. 2. Understand the difference between micro-marketing and macro-marketing. 3. Know why and how macromarketing systems develop. 4. Understand why marketing is crucial to economic development and our global economy. 5. Know why marketing special— ists—including middlemen and — facilitators—develop. 6. Know the marketing functions and who performs them. 7. Understand the important new terms (shown in red). www.mhhe. When it’s time to roll out of bed in the morning, does your General Electric alarm wake you with a buzzer—or by playing your favorite radio station? Is the station playing rock, classical, or country music—or perhaps a Red Cross ad asking you to contribute blood? Will you slip into your Levi’s jeans, your shirt from L. L. Bean, and your Reeboks, or does the day call for your Brooks Brothers interviewing suit? Will breakfast be Lender’s Bagels with cream cheese or Kellogg’s Frosted Flakes—made with grain from America’s heartland—or some extra large eggs and Oscar Mayer bacon cooked in a Panasonic microwave oven imported from Japan? Will you drink decaffeinated Maxwell House coffee—grown in Colombia—or some Tang instant juice? Will you eat at home or is this a day to meet a friend at the Marriott-run cafeteria—where you’ll pay someone else to serve your breakfast? After breakfast, will you head off to school...

Words: 14069 - Pages: 57

Premium Essay

Marketing

...Abstract In the world of today with rude competition everywhere, customers’ expectations have become higher than ever. It is not the customers who come towards the products but it is the products which should make their way to the customers. And for this, only competitive businesses that are able to stimulate customers’ interests survive in the market. Therefore firms need to increase customers’ awareness about their products or services to be able to pull and encourage them to engage in purchase of their products. And as such, the promotional mix used by a company is really important for this task. The promotional mix in itself is very broad, consisting of various tools, like advertising, personal selling, direct marketing, public relation and sales promotion. To make the optimum use of these tools, marketers usually select them, depending on their budget and objectives, as well as the sector in which they operate (Kotler & Armstrong 1997). As such, research has been conducted on the use of promotional mix and research questions and objectives have been set. The methodology which will be used has been devised. We shall be doing a descriptive study through a survey questionnaire, in which there will be open as well as close ended questions and the questionnaire will be administered through personal interview that is direct, face-to-face. The sample size will be 100 persons and will all be customers of J Kalachand & Co Ltd. After the research, we will be...

Words: 4233 - Pages: 17

Premium Essay

Marketing

...Marketing is the process of communicating the value of a product or service to customers, for the purpose of selling that product or service. Marketing can be looked at as an organizational function and a set of processes for creating, delivering and communicating value to customers, and customer relationship management that also benefits the organization. Marketing is the science of choosing target markets through market analysis and market segmentation, as well as understanding consumer behavior and providing superior customer value. From a societal point of view, marketing is the link between a society’s material requirements and its economic patterns of response. Marketing satisfies these needs and wants through exchange processes and building long term relationships. Organizations may choose to operate a business under five competing concepts: the production concept, the product concept, the selling concept, the marketing concept, and the holistic marketing concept.[1] The four components of holistic marketing are relationship marketing, internal marketing, integrated marketing, and socially responsive marketing. The set of engagements necessary for successful marketing management includes capturing marketing insights, connecting with customers, building strong brands, shaping the market offerings, delivering and communicating value, creating long-term growth, and developing marketing strategies and plans.[2] Marketing may be defined in several ways, depending on...

Words: 270 - Pages: 2

Premium Essay

Marketing

...oriented philosophy is so important. The phrase market-oriented is used in marketing conversations as an adjective describing a company with a marketing orientation. Market orientation more describes the company's approach to doing business. Market-oriented defines the company itself. If a company is market-oriented, its board and executive leadership believe that the best way to succeed is to prioritize the marketplace above products. This usually goes over well with customers, but the company also must have adequate research and development to provide what the market wants. Hence, a market-oriented organization is one whose actions are consistent with the marketing concept. Difference Between Marketing Orientation & Market Oriented by Neil Kokemuller, Demand Media http://smallbusiness.chron.com/difference-between-marketing-orientation-market-oriented-14387.html Marketing is a management process and management support for marketing concept is very important element in success. If a company wants to be successful then it is market oriented. Marketing involves identifying the customer requirements and estimate the customer requirements in future. It requires planning which is very important process of marketing. To satisfy the needs the business should provide benefits – offering right marketing at right time at right place. Generally market based companies adopt strategic level marketing that defines the mission and long term objectives of the company. Market oriented...

Words: 716 - Pages: 3

Premium Essay

Marketing

...qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmrtyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmrtyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmrtyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmrtyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer...

Words: 789 - Pages: 4

Premium Essay

Marketing

...Assessment: MKC1 Market Environmental Variables Reading: Contemporary Marketing: Chapter 3 Questions: 1. How would you categorize Generation X using the five segments of the marketing environment? A: Competitive Environment B: Political-legal environment C: Economic environment D: Technological environment E: Social-cultural environment 2. Joe and Ryan both have storefronts in the local mall. Joe sells candies and Ryan sells pretzels. Are Joe and Ryan in direct competition with each other? A: Yes B: No Consumer Behavior and Marketing Reading: Contemporary Marketing: Chapter 5 Questions: 1. Rachel and Sarah’s parents always purchased groceries from the local Aldi marketplace. What is this type of behavior an example of? A: Cultural influences B: Social Influences C: Personal factors 2. Maryanne purchases Maxwell House coffee every two weeks from the grocery. What is this type of behavior an example of? A: Routinized Problem Solving B: Limited problem solving C: Extended problem solving 3. Aaron does research on several local colleges before applying to his first three choices. This is an example of: A: High – involvement purchase decision B: Low – involvement purchase decision Marketing Plans Reading: Contemporary Marketing: Chapter 2 + Ch. 2 Appendix Web sites: http://www.jpec.org/handouts/jpec33.pdf http://www.netmba.com/marketing/process/ Questions: 1. Strategies are designed to meet objectives...

Words: 8933 - Pages: 36