Free Essay

Obuka I Razvoj

In: Business and Management

Submitted By lidiamk
Words 1063
Pages 5
Obuka i razvoj

Oblast funkcionalnosti HRM-a posebno važna za efikasno iskorišćenje ljudskih resursa je obuka i razvoj. Značaj obuke za uspeh organizacije je dobro poznat. Zaposleni su presudan, ali skup resurs. Da bi se održala ekonomska efikasnost važno je prilagoditi doprinos zaposlenih ciljevima organizacije.
Vodeći autori davno su uočili važnost obuke kao centralne uloge menadžmenta. Prema Drucker-u, na primer, ono što se od svakog menadžera očekuje je da drugima prenese viziju i sposobnost da delaju. Osnovni zadatak menadžera je da razvija ljude i da usmerava, ohrabruje i obučava podređene.
Vladajući trend smanjenja, fleksibilne strukture organizacija i priroda menadžmenta u kom se moć prenosi na radnu snagu dodatno stavljaju naglasak na trening i podršku. Obuka je neophodno da bi obezbedila adekvatan izvor osoblja koje je tehnički i socijalno kompetentno, i sposobno za napredovanje u karijeri do specijalističkih odeljenja ili menadžerskih pozicija. Zbog toga postoji stalna potreba za razvitkom osoblja, a obuka ispunjava bitan deo ovog procesa. Obuku zato treba shvatiti kao integralni deo procesa menadžmenta ukupnog kvaliteta.

Koristi obuke

Cilj obuke je uvećanje znanja i veština, i promena stavova. Obuka je jedan od najvažnijih potencijalnih motivišućih faktora. Ovo može da iznedri mnoge koristi, kako za pojedince, atko i za organizaciju. Obuka može da:

• uveća samopouzdanje, motivisanost i posvećenost osoblja;
• obezbedi uvažavanje, povećanu odgovornost, i mogućnost povišene plate ili napredovanja;
• pruži osećanje ličnog zadovoljstva i postignuća, i uveća prilike za razvoj karijere; i
• poboljša dostupnost i kvalitet osoblja.

Obuka je stoga ključni element boljeg poslovanja organizacije. Obuka uvećava nivo lične kompetentnosti i kompetentnosti organizacije. Ona pomaže da se premosti rascep između željenog i stvarnog – između zamišljenih ciljeva ili standarda i stvarnih nivoa poslovanja.
Mada mnogi poslodavci i dalje imaju rezervi spram cene i dobiti od obuke, razvoj stručnih veština identifikovan je kao ključni faktor u postizanju konkurentnosti i konačnom uvećanju profita. Iako potencijalne koristi obuke mogu izgledati očigledne, obuka sama po sebi ne vodi obavezno ka boljem poslovanju. Mora postojati prikladna kultura obuke. Obuka mora biti prilagođena potrebama i zahtevima organizacije i sve veći naglasak je na stručnom obrazovanju. Na primer, Tate smatra da je obuka važna poluga za pokretanje napretka i promena, ali se pita da li lična kompetentnost automatski znači kompetentnost organizacije, i naglašava važnost čvrstog poslovnog opredeljenja i razliku između obuke i obrazovanja.

Obuka može lako postati kurs konformiteta i stagniranja – kroz ustaljenu uniformnost i pridržavanjem tuđeg modela trenutno najbolje prakse. Istinsko obrazovanje – sa kojim se obuka često nespretno meša – je sušta suprotnost ovome. Obrazovanje je oslobađajuće i izazovno; ono nam nudi izbor, jer nam otvara oči i um. Obuka ide spolja ka unutra, obrazovanje iznutra napolje... Obuka će biti od pomoći samo onda kada organizacija nauči kako na pametan način da iskotisti sposobnosti individue, spajajući talenat sa zdravom kulturom, sistemima i procesima, u službi dobro smišljenih poslovnih ciljeva.

Glavne faze obuke

Na sonovu studije oko 100 organizacija od strane East Hampshire Business Support Group, Fill i Mullins uočili su da obuka prolazi kroz četiri glavne faze: obuka o izlazu, obuka o zadacima, obuka o poslovanju i obuka o strategiji.

• Obuka o izlazu je generalno oblast za male organizacije koje, po zapošljavanju pojedinca ili investiranju u novu mašinu, teže da dobiju izlaz što je brže moguće. Troškovi se moraju apsorbovati i transakcije izvršiti u najkraćem mogućem vremenu, kako bi početni investicioni rizik bio opravdan. Ovaj tip obuke vezan je za pojedinca, izvodi se unutar kuće i samo onda kada nova oprema, proizvodi ili osobe dospeju u organizaciju.
• Obuka o zadacima podrazumeva slanje izabranih pojedinaca na kratke kurseve. Zdravstveni propisi, propisi zaštite, kursevi upoznavanja sa proizvođačem i finansiranje stručnih večernjih škola spadaju u ovu vrstu obuke. Za razliku od introvertne faze obuke o izlazu, obuka o zadacima osnovnu orijentaciju vidi u zajedničkim potrebama pojedinca i organizacije – prvi znaci eksternog shvatanja.
• Obuka o poslovanju se pojavljuje kada je organizacija već dovoljno porasla i učvrstila se. Obuka se sada shvata pozitivno, sa jednom osobom prvi put formalno zaduženom za obuku. Proces obuke se kao stavka pojavljuje u planovima i budžetima. Programi obuke postaju sredstvo putem kog se može kontrolisati poslovanje pojedinaca i organizacije. Organizacija koja teži da poboljša svoj kvalitet može to efikasno sprovesti samo usvajanjem funkcija obuke. Tokom ove faze sistemi procene takođe postaju razvijeniji. Ovi sistemi ne koriste se samo za procenu efikasnosti obuke, već i za predviđanje budućih potreba za obukom.
• Obuka o strategiji se dostiže kada organizacija prepozna i praktikuje obuku kao sastavni deo menadžmenta ljudskih resursa, priprema organizacione strategije i planira obuku prema ličnim i organizacionim potrebama. Obuka o strategiji je integralni deo filozofije i kulture organizacije.

Obuka za menadžment za promene

Ove četiri glavne faze obuke moraju biti u usaglašene sa sadržajem okoline u kojoj organizacija posluje. Različite faze obuke prikladne su u različita vremena. Širok spektar faktora utiče na organizacije i čini potrebu za promenom neizbežnom. Obuka o promeni je vitalna za dugotrajno preživljavanje organizacije. Sve veći akcenat se stavlja kako na potrebu za kontinualnom obukom da bi se izašlo u susret promenama, tako i na obuku kao vitalnu investiciju za budućnost.
Industrijsko Društvo (Industrial Society) ističe da mnogi sindikati prepoznaju važnost obuke u relevantnim zanatima za održanje sigurnosti poslova njihovih članova. Kao rezultat ovoga, oni teže da uvrste obuku u osnovni dogovor, uspostavljanjem udruženih sporazuma o obuci. Za neke poslodavce ovo bi mogao biti važan put ka razvijanju udruženog prilaza menadžmentu promene. Jedan od predloga Društva je da bi organizacije trebalo da obezbede doprinos linijskih menadžera obuci. Organizacije bi trebalo da obezbede da menadžeri na svim nivoima razumeju da njihove pozicije uključuju odgovornost o obuci i razvoju njihovog osoblja i da će to biti jedan od faktora u godišnjoj oceni njihovog rada.

Similar Documents

Free Essay

Tqm - Total Quality Managment

...EKONOMIKA I ORGANIZACIJA POSLOVANJA SEMINARSKI RAD: TQM Predmetni nastavnik: Ivana Zlatanović Student: Branko Puzić 03/05 Datum predaje: 02.05.2006. TQM Branko Puzić SADRŽAJ: 1. TOTALNO UPRAVLJANJE KVALITETOM................................................................................4 1.1 OSNOVNI PRNCIPI TQM-a.....................................................................................................8 2. OSNOVNI ELEMENTI TQM-a ....................................................................................................10 3. VEZA IZMEðU TQM-a I SERIJE STANDARDA ISO 9000......................................................13 3.1 ISO9000 NASUPROT TQM-u ................................................................................................13 3.2 UPOREðIVANJE KARAKTERISTIKA STANRDA ISO9000 I TQM SISTEMA ..............13 4. TQM ORGANIZACIJA.................................................................................................................15 5. NAJPOZNATIJI MENADŽERI KVALITETA ............................................................................19 ZAKLJUČAK ....................................................................................................................................21 LITERATURA...................................................................................................................................22 2/22 TQM Branko Puzić UVOD Svet u oblasti proizvodnje,...

Words: 5505 - Pages: 23

Free Essay

Esej - Analiza I Dizajn

...Analiza i Dizajn Informacionih Sistema UDG, Podgorica 2010-04-25 Fakultet za informacione sisteme i tehnologije dr Biljana Stamatović, Pero Bogojevic Mirko Mijušković U globalizvanoj današnjici računari postaju bitan segment naših života i malo ko može zamisliti život bez računara. Gdje god da krenemo nailazimo na računare (banke, autobuske stanice, biblioteke, univerzitete, bioskope itd). Budući da se ti isti računari koriste na svakom polju, za nas važno pitanje predstavlja izgradnja i razumijevanje kompjuterizovanih sistema na efikasan način. Izgradnja takvih sistema nije lak proces, i zahtjeva određeno znanje i određene sposobnosti koje prate proceduru izrade bilo kog informacionog sistema. Svako ko je dio sve veće industrije informacionih tehnologija mora da teži shvatanju procesa razvoja informacionih sistema, jer su oni od velikog značaja. To je jedan od razloga što je studentima skrenuta pažnja na značaj Analize i Dizajna Informacionih Sistema. Analiza, dizajn i razvoj informacionih sistema zahtjeva odgovore na nekoliko osnovnih pitanja. * Šta je sistem ? * Koje elemente sadrži taj sistem ? * Kakva je uloga sistema u Organizaciji korisnika ? * Šta je cilj tog sistema ? Na ova temeljna pitanja je često teško odgovoriti. Ukoliko ne znamo da opišemo sistem, veliki izazov je pred nama. Šta je sistem ? Primjeri sistema: * Solarni sistem * Strujni sistem * Transportni sistem * Krvni...

Words: 1832 - Pages: 8

Free Essay

Upravljački Informacioni Sistemi

...FAKULTET ZA MENADŽMENT Novi Sad ___________________________ Vase Stajića 6 SEMINARSKI RAD UPRAVLJAČKI INFORMACIONI SISTEMI Predmetni nastavnik: Prezime i ime studenta: dr Zoran Lovreković, van.prof. Zvonimir Kočiš Asistent: Br. indeksa: 69 / 05 - 3 Novi Sad, 4. Januar 2006. S A D R Ž A J 1. UVOD ................................................................................................................................... 1.1. Naziv i sedište firme ............................................................................................................ 1.2. Delatnost firme ................................................................................................................... 1.3. Definisanje problema .......................................................................................................... 1.4. Cilj rada ............................................................................................................................. 2. SNIMAK POSTOJEĆIH TOKOVA INFORMACIJA .......................................... 2.1. Organizaciona struktura firme ...........................

Words: 4292 - Pages: 18

Free Essay

Croatian

...DEFINICIJA UPRAVLJANJA PROIZVODNJOM P1- menadžeri proizvodnje odgovorni su za proizvodnju potrebnih dobara ili usluga u organizacijama. Menadžeri proizvodnje donose odluke koje se odnose na funkciju proizvodnje i korištenje transformacijskih sustava. FUNKCIJA- u kompanijama s tvorničkom proizvodnjom proizvodna se funkcija može nazvati tvorničkim,proizvodnim ili pogonskim odjelima. U uslužnim organizacijama, proizvodna se funkcija može nazvati radnim,poslovnim ili proizvodnim odjelom. Općenito termin proizvodnja se odnosi na funkciju koja proizvodi robe ili usluge u bilo kojoj organizaciji. SUSTAV- sustavni pregled ne daje samo zajednički temelj za definiranje uslužnih i tvorničkih proizvodnji kao transformacijskih sustava, već i snažnu osnovu za oblikovanje i analiziranje proizvodnje. ODLUKE- kako svi menadžeri odlučuju, prirodno je usredotočiti se na donošenje odluka kao središnju temu u proizvodnji. POVIJEST UPRAVLJANJA PROIZVODNJOM- upravljanje proizvodnjom postoji dugo,otkad ljudi proizvode dobra i usluge. PODJELA RADA-zasniva se na vrlo jednostavnom konceptu. Specijalizacija rada za pojedini zadatak može rezultirati većom proizvodnošću i efikasnošću od one koja se postiže dodjeljivanjem puno zadataka jednom radniku. STANDARNIZACIJA DIJELOVA-dijelovi se standardiziraju kako bi se mogli zamjenjivati. Ideja se o standardizaciji do danas ukorijenila u našem društvu da rijetko kad ne mislimo o njoj. NPR. teško je zamisliti žarulje, koje se ne mogu alternativno zamijeniti...

Words: 2180 - Pages: 9

Premium Essay

Training and Development

...FACTA UNIVERSITATIS Series: Economics and Organization Vol. 4, No 2, 2007, pp. 209 - 216 EMPLOYEE TRAINING AND DEVELOPMENT AND THE LEARNING ORGANIZATION UDC 331.363 Jelena Vemić Faculty for Service Business, kamencic@verat.net Abstract. The global competition and swiftness of changes emphasize the importance of human capital within organizations, as well as the swiftness and ways of knowledge gaining of that capital. In the economy where uncertainty is the only certainty, knowledge is becoming a reliable source of sustained competitive advantage. Knowledge is becoming basic capital and the trigger of development. Previously built on foundations of possessing specific resources and low costs, present day competition is based on knowledge possessing and efficient knowledge management. Modern organizations, therefore use their resources (money, time, energy, information, etc.) for permanent training and advancement of their employees. Organizations which are constantly creating new knowlegde, extending it through the entire organization and implementing it quickly inside the new technologies, develop good products and excellent services. These activities determine the company as a learning organization with constant innovation being its sole business. These are organizations which realize that learning and new knowledge are becoming the key of success, and that education is crucial for abundance. Key Words: human resource management, knowledge management, learning organization...

Words: 3624 - Pages: 15

Free Essay

Menadzment Skripta

...efektivna I efikasna, predvodimo I motivisemo zaposlene I uspostavljamo kontrolne mehanizme da bismo se uverili da se nasi planovi sprovode u delo I da ce nasi ciljevi biti ispunjeni. Definise se I kao obavljanje posla uz pomoc drugih. Efikasnost podrazumeva obavljanje poslova uz minimalni napor/trosak/otpad. Efektivnost je izvrsavanje zadataka koji doprinose ostvarenju organizacionih ciljeva (kvalitetna uslga I zadovoljstvo kupaca) Funkcije menadzmenta 1. Planiranje – odredjivanje organizacionih ciljeva I nacina na koji se oni ostvaruju. To je jedan od najboljih nacina da se poboljsaju poslovne performanse. (vise o tome u poglavlju planiranje I odlucivanje) 2. Organizovanje – je odlucivanje o tome gde ce se odluke donositi, ko ce obavljati koje poslove I ko ce u kompaniji raditi za koga. 3. Vodjenje – podrazumeva inspirisanje I motivisanje zaposlenih da naporno rade da bi ostvarili ciljeve. 4. Kontrola – nadgledanje napretka u ostvarivanju ciljeva I preduzimanje korektivnih akcija kad je to potrebno. Vrste menadzera 1. Top menadzeri (npr. Generalni direktor, CEO, operativni direktor) odgovorni su za opsti pravac razvoja jedne organizacije- stvaraju uslove za promenu, definisu dalekoseznije misije I vizije za kompaniju. Druga odgovornost je stvaranje osecaja posvecenosti I zajednicke odgovornosti za performanse kompanije kkod zaposlenih Svojim recima I delima stvaraju pozitivne organizacione kulture, oni treba da salju I ponavljaju jasne I dosledne...

Words: 12479 - Pages: 50

Free Essay

Vanjska (Spoljna) Trgovina I Poslovanje - Skripta - Seminarski, Diplomski, Maturski Radovi

...I. DIO: UVOD U EKONOMIKU I ORGANIZACIJU VT 1. VANJSKA TRGOVINA I VANJSKOTRGOVINSKO POSLOVANJE 1.1. POJAM VANJSKE TRGOVINE I VANJSKOTRGOVINSKOG POSLOVANJA VANJSKA TRGOVINA je gospodarska djelatnost koja obuhvaća razmjenu roba i usluga sa inozemstvom, tj. ukupnu razmjenu materijalnih i nematerijalnih dobara između zemalja. To je ukupnost razmjene jedne zemlje s drugom. U užem smislu vanjska trgovina obuhvaća samo promet robe između gospodarskih subjekata iz različitih zemalja, pa je predmet vanjskotrgovinske razmjene samo ona roba koja prelazi državnu granicu, odnosno carinsku crtu jedne ili više zemalja. U širem smislu vanjska trgovina, uz međunarodnu robnu razmjenu, obuhvaća i razmjena gospodarskih usluga, promet kapitala i ljudi (turizam) i prijenos vijesti (npr. poštanski promet). MEĐUNARODNA TRGOVINA je ukupan opseg razmjene između zemalja cijelog svijeta, odnosno ukupnost razmjene na globalnom tržištu. VT se razvila usporedo s razvojem proizvodnih snaga pojedinih zemalja i porastom životnog standarda – postala je društveno nužna neovisno o društvenom, političkom ili gospodarskom uređenju država. VT uključuje i obavljanje različitih usluga prema nalogu i za račun inozemnih poslovnih partnera: skladišne usluge, bankarske, špediterske, transportne, turističke… POSLOVI VT PROMETA predstavljaju sveukupnost razmjene roba i usluga s inozemstvom. UNUTARNJA TRGOVINA uvjetovala je...

Words: 23909 - Pages: 96