Free Essay

The Smile by Ray Bradbury

In: Novels

Submitted By oleksandrateres
Words 1231
Pages 5
Коротка історія інтерпретації

Поки не ясно, коли саме зробив усне мову, але цілком імовірно, що недовго після знаки і жести були недостатньо для людини більше, щоб спілкуватися один з одним, перший перекладач прибув на місце події, до розуміння щоб між користувачами за допомогою різних мовах.

Найдавніші джерела дожити до перекладачів приходять з Давнього Єгипту. Є кілька барельєфів, які дають уявлення про роботу перекладачів. Так, наприклад, несе могила напис принца Елефантіна від 3.Jhdt.v.Chr. вказівку перекладача, який називається "бригадир Dolmetsch". Як інші документи показують, перекладачі були в той час вже є невід'ємною частиною цивільної служби і називаються Геродотом як один з єгипетських професійних асоціацій. Вони працювали в адміністрації, в торгівлі, в релігійному житті і в армії.

Греки і римляни регулярно скористалися послугами перекладачів, які використовуються, звичайно, в той час, тільки методами шепіт і Gesprächsdolmetschung. Так, наприклад, Цезар мав на увазі "галльських війн» з наданням «звичайних перекладачів" і Цицерон звернувся до ще чинним правило, просто дурний перекладач перевести буквально. Таким чином, перекладачі було необхідно, тому що дуже мало римлян і греків, мовах народів вони підкорили дізнався, тому що вони визнали це нижче своєї гідності. Наявність перекладачів, таким чином, також має політичні наслідки, бо це повелів римські причини стану, усвідомлюючи свої послуги навіть у тих випадках, коли це не було абсолютно необхідно використовувати для того, щоб підкреслити римське панування, а також Валерій Максим у своїх працях неодноразово підкреслив він. Тим не менш, перекладачі були не обов'язково високо оцінені на той момент. В основному це було рабів, військовополонених або жителів прикордонних районів, тільки особам, лояльність не може бути впевнений. Той факт, що вони розмовляли іноземними мовами, вона переїхала в безпосередній близькості від тих, хто спілкувався в трансі з богами, або знахарі, які могли б говорити з демонами хвороби. Отже, римський імператор Каракалла, як кажуть, про союз з князями народів і завойованих намагався завоювати їхню марширувати у разі його вбивства проти Риму. Оскільки жоден свідок у цих переговорах були перекладачі, він їх відразу після вбивства переговорів.
У середньовіччі, проте, професія перекладача отримала високу репутацію. Вони були першими, щоб захоплювалися особистостями, а потім навіть членів суду. На додаток до своєї важливої ролі в переговорах між різними народами у війні, як у мирний час, в торгових експедицій або хрестових походів перекладачів отримала в даний час також у християнізації велике значення. Вони були використані в монастирях, де ченці різних національностей і походження жили разом у радах і соборів і покриті місіонерів і проповідників у віддалені райони. Там також були спроби розробити універсальні мови - часто на основі Кабалі - залишилися, але використання перекладачів продовжує бути єдиним ефективним методом спілкування між народами, які говорили на різних мовах.Відкриття Нового Світу Колумбом і експансія в Африці знову приніс необхідність використання перекладачів в день. Тим не менш, побита арабська та іврит перекладачі були обмежене застосування і незабаром використовувалися в полон тубільців, які мова завойовників навчені і були використані в пізніших експедицій в якості перекладача або послуги, захоплених, а потім звільнених завойовників, який в полон дізнався мову і звичаї місцевих жителів. У Канаді, "перекладачі" резиденти використовується, французи, які оселилися на гуронів і ірокезів і вважалися більш надійними, ніж самі індіанці. Вони відігравали важливу роль у розвитку торговельних відносин між Францією і тубільців.Аналогічним чином, речі були в розвідці та євангелізації на азіатському континенті. Щоб було легше мати справу з китайськими чиновниками та інтелектуалів місіонери перевели твори західної науки, а й християнські тексти. А в 17-му столітті перекладач зробив дивне кар'єру - Костянтин Phaulcon, грек, почав, як хлопчик судна, вивчив англійську, французьку, португальську і тайський, виріс в Ост-Індської компанії швидко високі посади і був зрештою прем'єр-міністра в суді сіамські король.

У той же час, французький розроблено у зв'язку з політичною владою Франції в Європі в загальній мові дипломатії, так що попит на перекладачів відмовився. Тим не менш, це розвиток не знайти переконливі заклик до всіх держав. Так воліли Габсбургів Леопольда I. Імператор до його судом на підставі своєї довгої ворожнечі з Францією проти італійських французька та Османської правителів відмовилися від використання французької та латинської у своїх контактах з європейськими державами. Тому власні перекладачі навчалися на двох судах. У Opel Костянтина Драго маніакально школа була для цієї мети і запущений у Відні заснував імператриця Марія Терезія, східний академії, яка пізніше була перейменована в "Дипломатичної академії" і досі існує сьогодні. Перекладачі були досі використовується місіонерів і купців, генералів і революціонерів, імператорів і завойовників, а дипломати, однак, до тих пір, WW1 служив головним чином французів. На конференції з Парижа в 1-ї світової війни, однак, зажадав переговорів, щоб мати можливість говорити іншими мовами, і тому скористалися послугами послідовних перекладачів.У міжвоєнний період, він прийшов через швидкий розвиток великих міжнародних організацій, таких як Ліга Націй та Міжнародної організації праці МОП все більш контактів на високому рівні, що, помножені попит на перекладачів та інтерпретації в різних мовах. Спочатку зустрічі були інтерпретовані послідовно, тобто, перекладач взяв до примітках виступів в окремий, розроблений для цієї мети стенографії та інтерпретації того, що сказав тоді спікер з трибуни, яка відбулася майже довго, як оригінальний мови і, таким чином зустрічі нестерпним і тривалої їх узяв будь спонтанність.Таким чином, незабаром в різних зусиллях по розробці нового типу інтерпретації, яка повинна бути менше часу і вигідно для всіх сторін - синхронний переклад. Ця система була розроблена майже одночасно в США і Радянським Союзом. Спікер знаходиться в прямому зв'язку з інтерпретатором, який, у свою чергу, підключеного до аудиторії і за допомогою спочатку надзвичайно складної системи кабелів, мікрофонів і навушників. На початку перекладачів оцінили цю техніку не тому, що вони боялися, що приречені на принижуючому завдання повторити слово в слово те, що вони чули, не маючи часу, щоб подумати про те, що вони чують або знайти найбільш оптимальне формулювання. Американці передали завдання розробки обладнання для синхронного перекладу полковник Леон Dostert, колишній перекладач генерала Ейзенхауера. Був трохи, на якому Достерт може розраховувати, наприклад, експериментів перекладача Андреа Камінкер який розробив свою власну систему синхронного перекладу на французький радіомовлення і тому перший великий промови Гітлера, переведених 1934th Приблизно в той же час також використовується МОП так званий «одночасне телефонну систему", яка, однак, не принесли оглушливий успіх.
Відвідати обов'язково новий переклад був на Нюрнберзькому військових злочинах, які були перекладені на англійську, французьку, російську та німецьку. Перекладачі сиділи прямо на обвинувачених і працювали в трьох команд 12 перекладачів для суворого часу: в той час як команда А інтерпретується 45 хвилин і зупинився Команда B в бічній кімнаті. Після паузи, ролі помінялися. Команда З іншого боку тим часом півдня перерву. Одночасне тлумачення не тільки дозволяє значно скоротити час процесу, але також підвищило точність значно.З цієї точки, то синхронний переклад покласти через і штовхнув Konsekutivtechnik майже повністю, який використовується тільки в особливих випадках, таких, як вечеря виступів або спеціальних конференціях, де немає синхронного перекладу доступні. Наприклад, Організація Об'єднаних Націй в 1947 році прийняла резолюцію 152, був внесений на розгляд синхронного перекладу в якості постійного обслуговування. Сьогодні пропонується в Організації Об'єднаних Націй на мовах англійською, французькою, іспанською, китайською, російською та арабською. ЄС також надає синхронний переклад у всіх 23 офіційних мовах Союзу, які кілька сотень мовних комбінацій і робить конференція з планування може бути складною справою, ніж часто використовуються комп'ютери.Щоб зрозуміти мову і всі нюанси і тонкі відмінності в розмовній мові гри, але це не те, за що комп'ютери будуть в змозі. Мови є живим виразом культури, соціального контексту, традиції та історію народу, настрій і примхи спікера, її соціального походження і його професії, його особистого характеру і особливо його намірів. Тільки людський мозок професійного перекладача здатний зрозуміти різні прояви комбінацій цих характеристик іноземною мовою і у відповідному контексті і відтворювати належним чином.

Similar Documents

Premium Essay

Ray Bradbury the Smile

...The Smile By Ray Bradbury The Smile (Ray Bradbury) As the title indicates the story by R. Bradbury “The smile” is supposed to be a merry one. But that’s common knowledge that Bradbury is keen on not escapist writing but sharply dramatic and deep psychological sketches. Definitely the topic of the story is a Smile, but it can’t give a hint to the idea without the topic sentence that in my view can be said like: “And there on his hand was the smile”. And the message of the story lies in the words of a man from the story that people with a heart, imagination and a soul for pretty things can save the beauty and the civilization. The metaphoric exposition and the plot bring the reader’s mind to work on the problem raised, as everyone can find there the issue that he is personally concerned with: some may think that the story is about the future of the world, some would declare the mob psychology effects, others will think about the problem of choice in people’s life or the ideas of happiness, - these are all can be considered as the story’s major themes. Any of the ideas may be supported by the conflict when named and as for me there is a complex conflict that from the external point depicts the person (a boy – Tom) versus the mob. The second variant of the external conflict I’d work out as more general one: people within the civilization and out of it. The internal conflict goes around the boy being of two minds: to follow the others or to listen to his feelings and......

Words: 371 - Pages: 2

Free Essay

The Smile by Ray Bradbury

...The Smile (Ray Bradbury) As the title indicates the story by R. Bradbury “The smile” is supposed to be a merry one. But that’s common knowledge that Bradbury is keen on not escapist writing but sharply dramatic and deep psychological sketches. Definitely the topic of the story is a Smile, but it can’t give a hint to the idea without the topic sentence that in my view can be said like: “And there on his hand was the smile”. And the message of the story lies in the words of a man from the story that people with a heart, imagination and a soul for pretty things can save the beauty and the civilization. The metaphoric exposition and the plot bring the reader’s mind to work on the problem raised, as everyone can find there the issue that he is personally concerned with: some may think that the story is about the future of the world, some would declare the mob psychology effects, others will think about the problem of choice in people’s life or the ideas of happiness, - these are all can be considered as the story’s major themes. Any of the ideas may be supported by the conflict when named and as for me there is a complex conflict that from the external point depicts the person (a boy – Tom) versus the mob. The second variant of the external conflict I’d work out as more general one: people within the civilization and out of it. The internal conflict goes around the boy being of two minds: to follow the others or to listen to his feelings and aspiration. So, the author......

Words: 1131 - Pages: 5

Premium Essay

The Smile by Ray Bradbury

...The text under analysis is a short story "The Smile"written by the prominent American writer Ray Bradbury. Raymond Douglas "Ray" Bradbury (August 22, 1920 – June 5, 2012) was an American fantasy, science fiction, horror and mystery fiction writer. He is best known for his dystopian novel Fahrenheit 451 (1953) and for the science fiction and horror stories gathered together as The Martian Chronicles (1950) and The Illustrated Man (1951), Bradbury was one of the most celebrated 20th-century American writers. Many of Bradbury's works have been adapted into comic books, television shows and films. The Smile" is set in the future after warfare has destroyed nearly all traces of civilization. Cities have been reduced to junk piles and cornfields glow with radioactivity at night. The survivors of this warfare wear soiled gunnysack clothing. Their homes are caves and other semi-dwellings that can give them even a measure of protection from the icy weather. Their spirits are as cold as the winter weather because they are filled with hatred for the past; the past has caused their present to be miserable and deplorable.In this society where beauty is nonexistent and where only hatred and destruction remain, the young boy Tom,the main character, stands in a queue, waiting his turn to view "the smile," the Mona Lisa. As each man passes by the portrait, he "appreciates" it by spitting upon it. However, when Tom's turn comes to spit upon the painting, his mouth is dry. All that he can say...

Words: 870 - Pages: 4

Premium Essay

The Story Under Analysis Is “the Smile” by Ray Bradbury.

...The story under analysis is “The Smile” by Ray Bradbury. Setting: The story is set in a city in the future after a nuclear war: in particular in the city square. Content : The main character of this story is Tom, a little boy who joins a group of people who are quering in front of a museum to spit on an oil painting belonging to the past, called the "Mona Lisa" by Leonardo da Vinci. People live a hard, difficult life and hate every aspect of the past of the past civilization which caused the nuclear war to break out destroyed their lawful haritage of progress and welfare. Tom is curious and he is quering up to see the portrait because they say it smiles. Tom likes going to festivals where remnants of the past are destroyed, concerning art, science, culture, and technology, but he is not so enraged with hate as the others are. When Tom sees the painting he finds the woman beautiful and he cannot take his eyes away from her smile. Suddenly, the people start destroying the painting and rip it into small pieces of canvas, behaving in a beastly, violent and wild manner. Tom gets a piece of canvas: the Mona Lisa's smile to preserve it from destruction. It was beautiful, warm and gentle and it produced in Tom feelings of affection, beauty and quietness. The secondary characters are Grigsby, Tom's father, his mother and his brother, and other unknown people. The smile is personified because it's the only expression of humanity in Tom's life. Point of view: Third......

Words: 1097 - Pages: 5

Premium Essay

Fahrenheit 451 Research Paper

...One of the many subjects in the novel Fahrenheit 451, By Ray Bradbury is violence. Violence can lead to many things that people regret later on. In Fahrenheit 451, by Ray Bradbury, Bradbury addresses the subject of violence, suggesting that when people get upset, they sometimes have the tendency to get violent. People also have the tendency to lash out at other people. The first sign of violence in Fahrenheit 451, by Ray Bradbury, is when Montag is finished burning his house down after Mildred pulls the alarm and the fire department bring Montag to burn down his house after the crew finds out he has been keeping books in the house. Beatty got done beating Montag and pulls out the silver bullet from Montag's ear. "Hand it over Guy, said Beatty with a fixed smile, and then he was a shrieking blaze, a jumping sprawling gibbering mannikin, no longer human, or known, all writhing flame on the lawn as Montag shot one continuous pulse of liquid flame on him". (Bradbury, pg. 119). This evidence supports that when people get upset, they have the tendency to do things they regret later on....

Words: 509 - Pages: 3

Premium Essay

Use Of Tone In Ray Bradbury's Something Wicked This Way Comes

...In Something Wicked This Way Comes by Ray Bradbury, the two main tones of Tom Fury’s character are awestruck and lost. “The lightning rod salesman’s smile faded,” (Bradbury 42) “The lightning rod salesman remembered to breath,” (Bradbury 42) and “She was as fair as this morning and fresh as tomorrow’s flowers,” (Bradbury 42) best show Tom Fury’s awestruck tone. Bradbury does this by describing how Tom Fury came across a shop window where he saw the most beautiful woman in the world (Bradbury 42). Her beauty that he is forming with his lustful imagination takes him aback. Tom Fury is awestruck to the point that he enters the shop and takes his lustful image of the most beautiful woman in the world (Bradbury 44(. Bradbury does this because Tom...

Words: 300 - Pages: 2

Premium Essay

Fahrenheit 451 Knowledge Quotes

...the quote, in Ray Bradbury’s Fahrenheit 451, citizens are not able to think and remember. By controlling thoughtless people, the government gains all the power and control. People lose themselves because they lack memory and knowledge. As a result, those in power gain through people not having knowledge and memory, but the individual citizens lose something important. In Montag’s society, memory and knowledge hold no real meaning. People have been trained to be thoughtless in Montag’s society. At schools kids have, “‘an hour of TV class. An hour of basketball or baseball or running...we...

Words: 1865 - Pages: 8

Premium Essay

How Does Fahrenheit 451 Shaped Our World

...Our world has been developing over the years, but no one has stopped to considers how it’s shaped our world. Fahrenheit 451 is a book by Ray Bradbury who describes the life of a ordinary fireman doing his job, his name is Montag. He isn't an ordinary fireman, instead of putting fires out he makes it by burning illegal books that are hidden in houses. He lives with his wife Mildred who is too distracted from the t.v parlors which she calls her ‘family’, her nor Montag feel no affection towards each other. One day a young curious girl who seem to be different and questions him about his life, and happiness which he became angry since he never thought about it, which leads him to question everything and look for happiness. After reading the book I think...

Words: 1094 - Pages: 5

Premium Essay

Character Analysis: Something Wicked This Way Comes

...Section #3 In the novel Something Wicked This Way Comes by Ray Bradbury, the tone’s to describe Mr. Dark are patronizing and sly. The tone patronizing relates to Mr. Dark because he enjoys playing with people to receive what he wants. ”How old are you? Charls Halloway pressed his lips shut. Fifty purred Mr. Dark. Fifty-one? He murmured. Fifty-two? Like to be younger?” (Bradbury page 212). Mr. Dark knows that Mr. Halloways’ deepest wish is to be younger again and he knows where the boys are hiding. So in exchange for the boys he would knock of 30 years of his life. “ Tell you what, said Mr. Dark casually waving his cigarrate . If you help me with in fifteen seconds I’ll give you your fortieh birthday. Ten seconds and you’ll celebrate thirty five. A...

Words: 490 - Pages: 2

Premium Essay

Theme Of Conformity In Fahrenheit 451

...Digression from conformity Through a series of events and experiences every living thing becomes a new version of themselves. These changes are imperative to people as they try to grow and, no matter what, it is hard to avoid such dramatic changes. The basis of Fahrenheit 451 revolves around the metamorphosis of Montag throughout the book, as Ray Bradbury vicariously explains the dreadful faith of society. Montag experiences vast changes that slowly destroy his ignorance of how life really is. Early in the book it is evident that Montag is caught in the centrifuge like society and is masked with happiness. As he encounters certain people he begins to realize that this complete ignorance could be detrimental. His actions after these changes shape how he handles the ending revolution of the book. Montag’s beginning innocence was what went through these dramatic changes to create a more...

Words: 875 - Pages: 4

Premium Essay

What Is The Theme Of Freedom In Fahrenheit 451

...been a stranger to change; the country’s foundations were built on the concept of it. This general society continues to start new beginnings when it comes to becoming an individual rather than conforming into a whole and also works on its censorship. There’s no denying that Montag is struggling to find himself and stay on the right path throughout the story. He continues to realize that he shouldn’t be like everyone else, and that comes from his new friend, Clarisse. In the beginning of the story, Clarisse lays upon him the question of “Are you happy?” (Bradbury...

Words: 1013 - Pages: 5

Premium Essay

Sound Of Thunder Eckel Character Traits

...In the story “Sound of Thunder” by Ray Bradbury, Eckels wants to kill a tyrannosaurus rex. Eckels has many character traits. The tyrannosaurus rex is very big and harmful, so he is nervous. When he sees the size of the dinosaur, he is scared. Then when he was going back to the machine he ran off the path. Eckel’s personality includes being nervous, fearful, and clumsy. One of Eckel’s traits are nervous because it says in this part of the text Warm phlegm gathered in Eckel’s throat; he swallowed and pushed it down. The muscles around his mouth formed a smile as he put his hand slowly out upon the air, in that hand waved a check or ten thousand dollars to the man behind the desk. “Does this safari guarantee I come back alive?” “We guarantee...

Words: 386 - Pages: 2

Premium Essay

Fahrenheit 451 Fan Fiction Analysis

...men "quibbled" for quite some time, each man 'bickering over the smallest details' in every plan suggested. "This is "stolid"! It's 'stupid' that we are all arguing like this. Let's continue to our destination and we'll discuss it there. Have faith." Montag 'calmed' everyone down, his voice like a "sedative" for the squad. The men picked up their things before stomping out their fire. They continued quietly, trudging on. After an agonizing 3 miles, the men reached the outskirts of the small town. The group looked in awe as their eyes scanned their surroundings. The settlement was bustling with activity, studious looking men and women alike acting like life was normal. An older man walked toward the group with a crooked smile. "Evening, gentlemen! I'm Ray Bradbury; welcome to Waukegan!" ...

Words: 519 - Pages: 3

Premium Essay

Role Of Society In Fahrenheit 451

...In the science fiction book Fahrenheit 451, Ray Bradbury discusses how some people are controlled by society while others break free. Society shouldn't determine who individuals are suppose to be. Mildred is one example of the many people society controls. In the book it states "I can't talk to my wife, she listens to the walls ." This statement proves that Mildred listens more to what her televisions tell her, tan her own husband. It also proves that Mildred has no interest in what other people say unless their behind a screen. The book also states "Mildred had already anticipated this in a quavery voice,ladies, once a year every fireman's allowed to bring one book home from the old days to show his family how silly it all was." This statement roves that she is scared of society and their ways. It also proves that Mildred does what society tells her is right. All Mildred knows to do is what society tells her. Clarisse is different from the rest. In fact, the book states "Sometimes I'm ancient, Im afraid of children my own age." This statement proves that Clarisse focuses more on the...

Words: 544 - Pages: 3

Premium Essay

Dramatic Duet Justin Baise Summary And Analysis

...animals. HI, is an event where the speakers acts out various characters, in a published piece. The actors usually do this by having different stances and voices for each character. AJ Struthers, senior, has been the state series speaker for Impromptu Speaking. In this event the performers are given a list of either three quotations, proverbs, or phrases, and in two minutes they must take their previous knowledge to deliver a six minute speech on the topic they choose. Informative Speaking is an event where one can pick any topic to research and inform the audience on the subject. This year senior, Morgan Saladino, chose to speak about the animal goldfish. She reveals to us how there is so much more to goldfish, than just a snack that smiles...

Words: 990 - Pages: 4