Free Essay

Tourism Management

In: Business and Management

Submitted By desicheshitava
Words 3624
Pages 15
[pic] ПУ „Паисий Хилендарски”

-филиал Смолян

По дисциплината: Маркетинг в туризма

Изготвил: Проверил: Анита Величкова Маджарова ст.ас.Шиблова Фак. № 083408 ІII курс-редовно обучение гр.Смолян

2010/2011
РАЗРАБОТВАНЕ НА НОВ ПРОДУКТ В ТУРИСТИЧЕСКИТЕ КОМПАНИИ – ПОДРОБНИ ОПИСАНИЯ НА ПРОМЕНИТЕ НА ОПЕРАТОРИ, ЗАНИМАВАЩИ СЕ С ДЕЙНОСТИ, БАЗИРАНИ НА ПРИРОДАТА.

Raija Komppula

University of Joensuu
Department of Economics
Box 111
FIN – 80101 JOENSUU
Raija.Komppula@joensuu.fi

Р Е З Ю М Е

Разработването на нов продукт в туристическите компании е било почти игнорирана тема в литературата по маркетинг в туризма. Изследване на развитието на продукта има в основни проучвания контролирани цели, развитие на курорти или места: като пълен туристически продукт. Този доклад ще представи две подробни описания, които ще целят да ни помогнат да се идентифицират основните проблеми, също като ключови фрази на процеса по разработване на нов продукт в малка туристическа компания. Двата примера представят английски оператори, занимаващи се с дейности, които в момента имат предизвикателството да въвеждат промени в повече и повече привлекателни дейности, за да задоволят нуждите на клиентите от емоционални преживявания. Теоретичната рамка за проучването е базирана на традиционната теория за разработване на продукт (или услуга), която загатва тя да бъде процес на следните етапи: генеративна идея, развитие на концепция за обслужване и оценка, бизнес анализи, развитие на услугата и тестването й, тестване на пазара, комерсиализация и следвстъпителна оценка. Базирани на съществуващата литература и нашите подробни описания, ние се опитваме да оценим ползата от традиционния модел на разработване на продукта в малкия туристически бизнес маркетинг. Ние също се опитваме да представим напреднал модел за разработване на нов продукт в малка туристическа компания.

1

1. ВСТЪПЛЕНИЕ

В общата литература по маркетинг е имало значителна сума от проучвания, проведени при разработването на нов продукт, мнозинството от които се базира на производствени промишлености, но относително по – малко внимание е отдадено на услугите ( Еджът 1994, Джонс 1995, Кели и Стори 2000). Въпреки че разработването на продукт е необходимо условие за удовлетворяване на нуждите на туристите и променящи се изисквания, също като застраховане на доходността на индустрията, разработването на нов продукт в туристическите компании е била почти игнорирана тема в литературата по маркетинг в туризма. Имало е много малък интерес за процесите по разработване на нов продукт в малко по мащаб туристически компании, как новите нововъведения са развити в продуктови концепции в отделни туристически компании, въпреки че особено в проекти за развитие на селския туризъм по цяла Европа властите и маркетинг организациите се нуждаят от нови туристически продукти.

Проучването по разработване на продукт в маркетинг в туризма е доминирано от проучване по разработване на цел, представящо в повечето случаи подход по планиране ( виж например Ган 1988, Пиърс 1989). В литературата по развитие на целта, планирането на целта и маркетинговата цел, целта е разглеждана амалгама на отделни продукти и възможности за опит, които се съчетават да формират целия опит на посетената област (Мърфи, Причърд и Смит 2000, 44). Мидлайк и Мидълтън (1973) предлагат целта на продукта да съдържа пет компонента: цел на привлекателностите, цел на удобствата, достъпност, представи и цена. Този „ компонентов модел ” по-късно е бил взет от множество автори.

Мидълтън (1989) също е представил термина пълен туристически продукт ( Мидълтън и Кларк 2001). Той предлага, от гледна точка на потенциален клиент, като се има предвид всяка форма на туристическо посещение, продуктът може да бъде определен като вързоп или пакет от осезаеми и неуловими компоненти, основани на занимания по целта. Пакетът е възприет от туриста като преживяване, достъпно като цена (Мидълтън и Кларк 2001, 124-125). Този туристически продукт може да бъде разделен на две нива: общото ниво, насочващо към пълното преживяване на туриста от времето, когато той напуска дома, до времето, когато се връща, е синонимно с компонентовия модел.
Другото ниво е специфичното ниво, което е това на отделен продукт, предложен от единичния бизнес (Мидълтън 1989, Мидълтън и Кларк 2001).

2

Въпреки че туризма и пътуването са разглеждани като обслужваща индустрия, авторите в литературата по маркетинг в туризма (виж например Мидълтън 1989, Мидълтън и Кларк 2001, Холоуей и Робинсън 1995, Сийтън и Бенет, Смит 1994) използват термина „продукт” вместо термина „услуга”, когато те се назовават на предложението на компанията, набелязано за клиента. Авторите често се позовават на литературата по обслужващ маркетинг, когато представят характеристиките на индустрията, но използват терминологията по традиционния маркетинг – мениджмън, когато дискусират продукта(услугата).

В този предмет ние опитваме да комбинираме терминологиите на маркетинг в туризма, обслужващия маркетинг и разработването на продукта и да се съсредоточим върху специфичните туристически продукти, произведени от индивидуални туристически бизнеса. Наша цел е да дискутираме разработването на продукта, особено формулировката на нов продукт в малки туристически бизнеси. Имало е малък интерес към изследователското поле в процесите на разработване на нов продукт в малки по мащаб туристически компании, как са развити новите нововъведения в продуктови концепции в отделни туристически компании, въпреки че особено в проектите за развитие на селския туризъм из цяла Европа, властите и маркетинг организациите се нуждаят от нови туристически продукти. Целта на този доклад е да илюстрира процесите, чрез които компаниите успяват да задоволят променящите се нужди на техните клиенти чрез създаване на нови продуктови предложения.

Във втора глава ние първо дискутираме компонентите на специфичния туристически продукт, създаден от отделна компания, също като нуждата от разработване на нов продукт. В трета глава ние представяме традиционния модел за разработване на нов продукт, предложен в литературата. В четвърта глава ние представяме две подробни описания, интервюта на двама оператори, занимаващи се с дейности, основани на природата. На основата на тези интервюта има литература, ние предлагаме експериментален модел за разработване на нов туристически продукт в пета глава.

2. КОМПОНЕНТИ НА СПЕЦИФИЧНИЯ ТУРИСТИЧЕСКИ ПРОДУКТ

Според Мидълтън и Кларк (2001) туристическият продукт значи полза на клиента, която е възприетите ползи, предназначени да посрещнат нуждите и желанията на клиента, качество за получената услуга, и ползата за пари (Мидълтън и Кларк 2001, 89). Туристическия продукт е в основата си сложно човешко преживяване (Ган 1988), който е продукция на производствен процес, където туристът употребява удобствата и услугите, за да произведе крайната продукция, преживяване (Смит 1944, 590-591). Полза е добавена във всеки етап на производствения процес и потребителят е неразделна част от процеса (Смит 1944). Преживяването е резултат на клиента, което в очите на клиента, е свързано с добавената полза и качество. Този резултат е създаден и интерпретиран чрез

3

процеса на клиента, който е създаден и организиран от обслужващата компания. (Едвърдсън и Олсън 1999). Трите нива на туристическия продукт са основния продукт, официалния (или осезаем) продукт и увеличеният продукт (Мидълтън и Кларк 2001; Котлър, Боуен и Мейкън 1999; виж също Левит 1981; и Грьонрос например 1990). Основният продукт, идеята, ключово съобщение, е съществената услуга или полза, предназначени да удовлетворяват разпознатите нужди на планирани сегменти от клиенти. Официалният продукт означава специфичната оферта за продажба, определяща какво ще получи клиентът за парите. Този осезаем продукт е маркетинг интерпретация, която превръща основната в специфична оферта. Тя съдържа улеснените продукти, стоките и услугите, които трябва да бъдат представени за госта, за да използва основния продукт също като някои допълнителни продукти. Брошурата е описание на официалния продукт образува основата на продажбата. Термините продуктов дизаин или „физическо доказателство” са идентифицирани като един начин да се различи официалния продукт.(Милтън и Кларк 2001, 129 ; Котлър и др. 1999, 277-275)
Увеличеният продукт обхваща всички форми на производители с добавена стойност, изградена в техния официален продукт, предоставен да ги направи по-привлекателни. Той обхваща разликата между договорените най-важни неща на официалния продукт и съвкупността от всички ползи, преживяни във връзка с доставката на продукта. Марката или образът на продукта е винаги част от увеличението(Мидълтън и Кларк 2001, 129). Увеличеният продукт може да съдържа допълнителни продукти, които са допълнително подложени към добавената стойност на основния продукт и помагат да го различат от конкурента. Котлър и др.(1999) предлагат, че податливост, атмосфера (виж също Мърфи и др. 2000, 45-46) общуване на клиента с обслужващата организация и участието на клиента, са компоненти на увеличения продукт.(Котлър и др. 1999, 274-275)

Моделът на общ туристически продукт, представен от Смит (1994) представлява продуктова концепция, която се състои от елементите на туристическия продукт и процесът, чрез който тези елементи са сглобени. Относителната влажност на всеки елемент се променя, зависеща от специфичния вид на продукта, но всички туристически продукти се обединяват в цели пет. Моделът с подробности потвърждава ролята на човешкото преживяване в туристическия продукт. Общият продукт може да приеме широко разнообразие от истински форми, но всяка форма на еднакъв общ продукт ще доведе до същата функция, която в случай на туризъм, е улеснението на пътуване или занимание на личности, далеч от тяхната обикновена околна среда. (Смит 1994)

Според Смит (1994) основата на всеки туристически продукт е физическото съоръжение, което се насочва към мястото и условията на физическата околна среда, например време, вода, инфраструктура и др.

4

Физическото съоръжение изисква приносът на услугите да го направи полезен за туристите. Чрез услугите Смит се насочва към изпълнението на специфични задачи, изискани да посрещнат нуждите на туристите (например действия на рецепцията в хотел, провизии за храна и напитки и др.). Третият компонент на туристическия продукт е гостоприемството, което е „допълнително нещо” , осъщественото очакване на туриста. Четвъртият компонент е туристическата „свобода на избора”, която се насочва към необходимостта, че пътника има някакъв приемлив обхват от възможност, за да бъде преживяното задоволително. Петият и най-външен елемент на фигура 1 е ангажираността на клиента, която се насочва към факта, че участието на клиента е уместна част от процеса на обслужване. Основата за успешно участие чрез потребители в произвеждането на туристически продукт е комбинацията от приемливо физическо съоръжение, добро обслужване, гостоприемство и свобода на избора. Ангажираността е не само физическо участие, но и чувство за ангажираност, на финансиране върху заниманието. Прогресията на елементите от сърцевината към корпуса е съпоставена с намаляващ контрол на прекия мениджмънт, увеличаваща се ангажираност на потребителя, увеличаваща се неопределеност и намаляващ потенциал за емпирично измерване.

Фиг.1 Общият туристически продукт (Смит 1994, 587)

[pic]

5

Моделът на Смит изглежда да приема аргумента, показан от Мидълтън (1989), че туристическият продукт е основан на някакъв вид занимание на целта. Заниманията са завързани към физическото съоръжение, мястото, също като достъпните услуги. Важността на услугите (например занимания, основани на природата) и елементът на мястото (физическо съоръжение) за клиента се променят, в зависимост от първичните и вторичните нужди на клиента. Първичните нужди (същински нужди) са тези, които действат като причина защо елементът изживява определена нужда, например един може да има нужда да срещне някой в друга държава по бизнес причина. Тази нужда може да бъде удовлетворена, чрез няколко начина на пътни възможности. Когато даден клиент е решил да пътува заради някаква лична нужда, вторичните нужди (скрити нужди) възникват: как да пътува, какви критерии са използвани, за да се оценят възможностите и т.н. (Едвърдсън и Олсън 1999, Мидълтън и Кларк 2001). Основните нужди са тези, които предизвикват нуждата за пътуване, а скритите нужди са загатнати в нуждата от конкретен начин на пътуване.

Терминологията на Смит и гледната точка е извлечена от производствено ориентиран подход, който подчертава продукции и фази по-добре, отколкото потребителски ползи и резултати. Ламсдън (1997) предлага алтернативно мнение и се опитва да докаже, че ползите към клиента са доставени само, ако доставчикът на услуга и клиентът са на централно място в модела. Вместо туристически продукт, той използва терминът „туристическа оферта”. Според него в туризма същинските ползи и взаимодействието с услугата доминират и следователно те съставляват туристическа оферта, която може да бъде определена като комбинация от услуги, които носи на първо място неуловими, чувствени и психологични ползи, но също включва някои осезаеми елементи. Той се опитва да докаже, че концепциите на основния продукт и увеличения продукт, представени от Котлър „са едно и също в туризма, заради естествения принцип на неразделителността, т.е. потребление и снабдяване става по същото време и място. Основният сноп от ползи произтича от степента на удовлетворение на взаимодействието”( Ламсдън 1997, 141-142). Модифицирана рамка на туристическата оферта, обяснена от Ламсдън (1997), илюстрира същността: тя слага предложението за услуга в туризма като централен компонент (Ламсдън 1997, 142)

6

Аргументите на основното предложение за обслужване, представено от Ламсдън (1997), може да бъде подкрепено от заключения на Едвърдсън и Олсън (1999), които се опитват да докажат, че обслужващата компания не поддържа обслужването, а необходимите условия за различните услуги. Компанията продава възможности за услуги, които са произведени в частични уникални процеси на клиента. Основната цел на развитие на обслужването е да се развият най-добрите и вярни необходими условия за добре функциониращи процеси на клиента и да се привлекат резултати за клиента. Необходимите условия за обслужването са крайният резултат на процеса на развитие на обслужването. Правилните необходими условия могат да бъдат описани от модел с три основни компонента : обслужваща концепция, обслужващ процес и обслужваща система (Едвърдсън и Олсън 1999).
[pic]

Фиг.2 Туристическо предложение: променена рамка (Ламсдън 1997, 142)

Терминът „обслужваща концепция” се насочва към описанието на нуждите на клиента и как те са удовлетворени. Обслужващият процес се насочва към веригата от занимания, която трябва да функционира правилно, ако услугата е произведена. Специално внимание трябва да бъде обърнато на някои неодобрителни занимания, така че процесът на клиента и резултатът на клиента постига правилното качество на приемлива цена. Обслужващия процес

7

Съдържа ясно описание на различните занимания, имали нужда да създават обслужването. Обслужващата система съставлява средствата (персонал, физическата(техническа)околна среда, организационна структура, клиентите), които са нужни или са достъпни за обслужващия процес, за да реализира обслужващата концепция (Едвърдсън и Олсън 1999).

Същината на туристическия продукт е идеята за преживяването, заниманията в дистанцията, които са, за да удовлетворят първичните и вторични нужди на пътника. Този основен продукт може да бъде видян като обслужваща концепция, която се насочва към прототипа на услугата, т.е. удобствата на клиента и ползите, които туристическият продукт цели да набави и предаде на клиента. Описанието на обслужващия процес на туристическия продукт включва определението за официалния продукт. За клиента то е предадено във форма на брошура или оферта. В компанията и за персонала, официалният продукт можа да означава решението и определението на веригата от занимания в процеса на клиента и производствения процес. Тази верига може да бъде илюстрирана като схема на обслужване.
Ключовите компоненти на схеми на обслужване са действията на клиента, „открити” действия за контакт с работника, „скрити” действия за контакт с работника и поддържащи процеси. Сферата на действия на клиента показва действията, които клиент извършва в процеса на пазаруване, консумиране и оценяване на обслужването. Действията на работниците, които са видими за клиента, са откритите действия на работника. Действията за контакт с работника, които заемат място зад кулисите, да поддържат откритите действия, са скритите действия за контакт с работника. Поддържащият процес включва вътрешните услуги, стъпки и взаимодействия, които поддържат контакт с работниците при доставянето на услугата. Четвъртата ключова сфера на действия е разделена от три хоризонтални линии. Линията на взаимодействие представя директно взаимодействие между клиент и организацията. Линията на видимост разделя всички обслужващи дейности, които са видими за клиента, от тези, които не са. Тази линия също разделя какво работниците за контакт правят открито, от това какво те правят скрито. Линията на вътрешно взаимодействие разделя дейности за контакт с работника от тези на други поддържащи обслужването дейности и хора (Цайтам и Битнер 1996, 206-207).

Обслужващата система включва достъпните средства на обслужващия процес за реализиране на обслужващата концепция. Това означава ангажираността на персонала на обслужващата компания, клиентите, физическата и техническата околна среда, общо като организацията и контролът на тези средства. Елементът на гостоприемството на туристическия продукт е произведено главно от персонала и другите клиенти. Свободата на избора и ангажираността на клиента са силно зависими от обслужващия процес, самия клиент, също като физическата околна среда. Всички тези неща заедно, обслужващата концепция, обслужващия процес и обслужващата система създават необходимите условия на туристическото преживяване, увеличеният

8

продукт, много неуловимите очаквания, които ще или няма да бъдат осъществени като резултата от процеса на клиента.

3. РАЗРАБОТВАНЕ НА НОВ ТУРИСТИЧЕСКИ ПРОДУКТ – РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ФОРМУЛИРОВКИ НА ПРОДУКТ.

За да останат пред конкурентите, активните туристически компании трябва постоянно да търсят нови продуктови нововъведения. Традиционната теория за жизнения цикъл на продукта показва, че типично даден продукт ще има есобразна извивка с етапи на растеж, зрелост, насищане и намаляване на продажбите и печалбите. Този теоретичен модел изглежда важи също за туристически продукти, което значи, че въпросът за развитието на продукта и новото продуктово нововъведение е важен в туристическите компании. Понякога е трудно да се определи какво е имано в предвид от нов продукт. Подобренията към съществуващия продукт могат да направят този продукт толкова нов, колкото да го накара да бъде видян от предстоящи купувачи , като истински нов продукт, и ако даден съществуващ продукт е пуснат за първи път на нов пазар или на други цели, този продукт е също нов за клиента.

В повечето случаи туристическите продукти са приближени и са промени на съществуващи продукти. Според Цайтам и Битнер (1996) видове възможности за нов продукт варират от основни произведения до второстепенни промени в стила. Основни нововъведения са нови услуги за пазари, до момента неопределени. Началните бизнеси се състоят от нови услуги за даден пазар, който е вече задоволен от съществуващи продукти, които посрещат същите основни нужди.
Новите услуги за настоящия задоволен пазар представят опити да предложат на съществуващи клиенти услуга, не по-рано достъпна от компанията, въпреки че може да бъде достъпна от други компании. Разширенията на обслужващата линия представят увеличения на съществуващата обслужваща линия, подобренията на обслужването представят най-широко разпространеният вид на обслужващо нововъведение. Промените в стила представят най-умерените обслужващи нововъведения, въпреки че те са често много видими и могат да имат значителни ефекти върху възприятията на клиента.

Литературата по обслужващ мениджмънт изтъква, че развитието на нов продукт в обслужващите индустрии трябва да следва структурирана планова рамка (виж например Лавлок, Вандермерв и Левис 1999, Цайтам и Битнер 1996). Фактът че услугите са неуловими, го прави дори по-наложително за дадена система за развитие на нов продукт да има определени основни характеристики. Развитието трябва да бъде базирано на безпристрастни данни относно възприятията на клиента и пазарните нужди, не на основата на лични мнения на управители или работници. Работниците често са услугата, или най-малко доставчик на услугата, което прави тяхната ангажираност в развитието на нов продукт много важна. Клиентите могат да помогнат за планирането на обслужващата концепция и обслужващия процес особено в туристическите бизнеси,

9

където клиентът лично изпълнява основна част от обслужващия процес (Шоустек 1984, Цайтам и Битнер 1996). Съществено предложение за модели на процес по развитие на нов продукт е, че идеи за нов продукт могат да бъдат сведени до всеки етап от процеса, ако те не удовлетворяват критерия за успех на конкретен етап. Процесът може да бъде разделен в две групи: първоначално планиране и изпълнение (виж фиг.4). Първоначалното определя каква обслужваща концепция ще бъде развита. Организацията е допусната да има цялостна стратегическа визия и мисия, които определят стратегиите за нов продукт на организацията (Цайтам и Битнер 1996, 197-200). Различните стратегически възможности за стратегии за нов продукт са представени във фиг.3

|Предложения |Съществуващи пазари/ настоящи клиенти |Нови пазари/ нови клиенти |
| | | |
|Съществуващи продукти |ПРОНИКВАНЕ НА ПАЗАРА: промяна на съществуващ |РАЗВИТИЕ НА ПАЗАРА: препозициониране на настоящ|
| |продукт за настоящ пазар |продукт, за да привлече нов пазар. |
|Нови продукти |РАЗВИТИЕ НА ОБСЛУЖВАНЕТО: представяне на нов |МНОГООБРАЗИЕ: |
| |продукт на настоящ пазар. |пускане на нов продукт на пазара. |

Пазари

Фиг.3: Матрица на стратегия на нов туристически продукт за разпознаване на бързоразвиващи се възможности (променено от Цайтам и Битнер 1996, 201; Холодей и Робинсън 1995, 82)

Първата актуална стъпка в развитието на нова услуга (РНУ) е генеративна идея, която може да бъде системно търсене на нови идеи. Типични източници на идеи могат да бъдат официално обсъждане, водещо потребителско проучване, научаване за конкурентните предложения и т.н. Според проучвания, позовани от Котлър и др. (1999), повече от половината от идеите за нов продукт идват от вътрешността на компанията, една четвърт идва от клиентите и останалото главно от конкурентите.

По време на генеративната идея голям брой идеи често са създавани. Целта на тестването на идеите е да намали броя на идеите. Тестването на идея е подходящото време да се разгледа внимателно въпросът за способността на продуктовата линия. (Котлър и др. 1999, 291-292; Цайтам и Битнер 1996, 202). Ключовите въпроси за задаване кога се тестват продуктовите идеи, са дали има на пазара за

10

Продукта, дали продуктът е правилният за продуктовата стратегия на компанията и дали продуктът може да бъде произвеждан изгодно (Морган 1996).

Ясно определение на обслужваща концепция трябва да бъде резултатът от развитието на обслужването и периода на оценяване. Новата обслужваща концепция би била тогава оценена от работници и клиенти. Следващата стъпка е да се определи осъществимостта и потенциалните последствия относно печалбата. Изискване на анализи, прогнози за прихода, ценови анализи, и операционна осъществимост са оценени на този етап. Етапът ще привлече предварително предложения относно разходите за наемане и обучаване на персонал, система за доставяне на подобрения, промени в удобството и всякакви други планирани разходи (Цайтам и Битнер 1996).
Веднъж новата обслужваща концепция е преминала всички първоначални планови етапи, концепцията е готова за изпълнителните етапи. През тази фаза, концепцията е усъвършенствана до етапа, където подробна схема за обслужването, представяща плана по изпълнението за услугата може да бъде произведен и тестван от персонала. Фазата за тестване на пазара е често обществявана в туристическата индустрия чрез представяне на новия туристически продукт пред определена група от клиенти или представители на посреднически заинтересовани лица. Ако продуктът е преминал всички минали етапи, обслужването става живо и е представено на пазара (комерсиализация). Много важен етап е следвсъпителната оценка. На този етап, информацията, събрана през комерсиализацията може да бъде преразгледана и да се направят промени в процеса на доставяне, промени в персонала или маркетинг-микса (Цайтам и Битнер 1996)

На следващата страница фигура 4 илюстрира процеса по разработване на нова услуга (Цайтам и Битнер 1996, 200), който представя традиционен модел за РНП.
-----------------------
Физическо доказателство:
- Декор
- Облекло на персонала
- Обзавеждане
- Цветна схема
- Материали
- Характерни особености
- Образ

Процеси:
- Система за реакция
- Посрещане
- Чакане
- Изграждане
- Процедури на персонала

Хора:
- Обучение на персонала
- Чувствителност на персонала
- Ниво на персонала
- Гишета

Основно предложение за обслужване:
- Актуално ниво на обслужване
- Образ и очаквания на клиента
- Възприятия за полза
- Атмосфера, фактор „да се чувстваш добре”

Similar Documents

Premium Essay

Tourism Management

...Tourism management fundamentals 1. 1. TOURISM – PRINCIPLES AND PRACTICE Unit I: Introduction to Travel and Tourism 2. 2. The word Travel derived from the French word ‘Travail’ All Tourism involves Travel; but not all Travel involves Tourism 3. 3. • Tourism is part of LEISURE. • In modern times Tourism is only a recreational activity is a MISCONCEPTION because participating in meetings, seminars conferences, trade fairs, etc are also a tourism activity. 4. 4. Tourists • The tourist market is divided into: 1. The leisure tourist 2. The business tourist 5. 5. Visitors • A visitor is any person visiting a country other than that in which he/she has his/her usual place of residence, for any other reason than following an occupation from within the country visited – Visitors may be further categorised as excursionist and tourists 6. 6. Excursionist • A day visitor who stays for less than 24 hours at a place. There is no overnight stay 7. 7. Tourist • A tourist is a temporary visitor to a place. They stay at least for 24 hours 8. 8. TOURISM • One of the first attempts at defining tourism was that of Professors Hunziker and Krapf of Berne University in 1942. They held that tourism should be defined s – ‘the sum of the phenomena and relationships arising from the travel and stay of non-residents, in so far as they do not lead to permanent residence and are not connected to any earning activity’. 9. 9. UNWTO definition • Tourism comprises the...

Words: 3114 - Pages: 13

Premium Essay

Tourism Management

...Juswapogi In: English and Literature Juswapogi iTHE PRE-, POST-, AND OFFSHIP CRUISE EXPERIENCE OBJECTIVES: At the end of this chapter, the students will be able to explain and understand: Categorize the various types of precruise and postcruise options Describe how shore excursions enhance a cruise Categories of port experience Pre-cruise Intermediary port stops Post-cruise Pre-cruise Packages PRECRUISE PACKAGE- package that includes lodging at the cruise departure port before the cruise Air /sea package- a package that includes airfare, the airport to dock transfer and lodging.  Obtain either from cruise line itself or can be arranged independently What are the advantages—both to the client and the agent—of purchasing a pre- or post cruise package through the cruise line? One phone call or computer transaction can set up the whole package. Some or all transfers may be included in the purchase price. Less commission Cruise line personnel are ready to help if a problem occurs. Air and lodging rates may be lower. Advantages of booking with the non-cruise suppliers The selection of airlines and flights may be better. Airfares may be lower EXPENSES COVERED BY TRAVEL INSURANCE Trip cancellation, delay or interruption Lost or stolen luggage Medical expenses for accident or sickness incurred onboard or overseas (including emergency transfer from the ship) PASSENGER OPTIONS WHEN THE SHIP MAKES INTERMEDIARY PORT STOPS They may purchase a...

Words: 325 - Pages: 2

Premium Essay

Tourism Management

...During the last decade, the tourism industry has seen many important changes that will have a significant impact on future tourist demand.  
 On the one hand, the rise of e-tourism, the democratization of travel and the tendency to book and to make up one’s trip online rather than to buy a standard tourist package proposed by a tour operator, stood out with regard to the new traveller’s preferences.On the other hand, natural disasters such as tsunamis, volcanic eruptions and earthquakes as well as health issues, such as avian and swine influenza, have changed our perception of holiday and leisure.   Therefore, it would be interesting to hypothesize about the future trends in travel that we can expect to see over the next decades. These can be divided into eight important trends:  1、We can predict that competition between destinations is going to be fiercer in the future. Each country should therefore look for a competitive advantage that it can develop and exploit. New emerging outbound markets Among the biggest emerging outbound markets, we can cite here China and India with over a billion people each, many of which are starting to travel internationally. This implies that inbound destinations interested in those promising markets should get prepared for this large influx by: • Improving their infrastructure, mainly road and airport infrastructures;
• Preparing communication media in relevant languages;
• Ensuring better air connections by seeking common ground with...

Words: 1400 - Pages: 6

Free Essay

Tourism Management Week 6

...Chapter 15: Tourism Policy: Structure, Content, and Process Question 4. How would you identify and choose the stakeholders who should be involved in the formulation of a tourism policy for a region? Is there anyone whom you feel should be excluded from the process? Stakeholders should be identified and chosen based on a broad range of economic and social benefits such as employment and income. Employment and income are important because they allow stakeholders to reside in and to enjoy the quality of the region. Stakeholders include: Residents of the host destination Local/municipal/regional/provincial/national governments Local/regional/national environmental groups Local visitors/excursionists Remote visitors/tourists Tourism industry sectors such as accommodation, attractions, adventure and outdoor recreation, entertainment, events, food services, tourism visitor services, transportation, and travel trade Destination management organization (DMO) Culture/heritage groups Social/health/education groups I cannot think of anyone specific who should be excluded in the formation of tourism policy because it seeks to ensure that visitors are hosted in a way that maximizes the benefits to stakeholders while minimizing the negative effects, costs, and impacts associated with ensuring the success of a destination. Question 8. What are the most important interfaces of tourism policy; that is, which other sectors of the economy and society need to...

Words: 1574 - Pages: 7

Free Essay

Destination Management and Creative Tourism

...MSc in Sustainable Development Dissertation Thesis "Participatory destination management and creative tourism: From co-production of tourism products to co-creation of experiences. Α reality and stakeholders' check for Thessaloniki, Greece." Christos Patikas Supervisor: Dr. Marianna Sigala Thessaloniki, 2014  Table of contents Abstract……………………………………………………………………………………….3 1. Chapter 1: Introduction…………………………………………………………………...4 2. Chapter 2: Literature review 2.1.: The destination………………………………………………………………...7 2.2.: Participatory destination management 2.2.1.: Destination’s stakeholder’s analysis and management …………10 2.2.1a.: Stakeholders: definition, types, interests and role in destinations 2.2.1b.: Stakeholder’s management approaches………………..11 2.2.2.: The role of DMO in destination management…………………...12 2.3.: Destination Governance……………………………………………………..15 2.4.: Community based tourism…………………………………………………..20 2.5.: Creative tourism 2.5.1.: From cultural tourism to creative tourism……………………….22 2.5.2.: Creative tourism importance and implementation……………….24 2.5.3.: Creative tourism and participatory destination management…....26 2.5.4.: DMO’s role in supporting and fostering creative tourism………28 2.6.: From co-production of tourism products to co-creation of experiences….30 3. Chapter 3: Research Methodology 3.1.: Research aims…………………………………………………………………32 3.2.: Methods of data collection……………………………………………………32 3.3.: Design of research instruments………………………………………………33 3...

Words: 15057 - Pages: 61

Premium Essay

Travel and Tourism Management Sustainable Tourism Development

...Travel and Tourism Management Sustainable Tourism Development Title: Sustainable Tourism Development Table of contents: Task 1 – Principles of Sustainable Tourism Task 2 – Tourism Impacts Case Studies Task 1 a. Introduction Tourism is one of the world’s fastest growing industries and an important source of foreign exchange and employment for many developing countries. b. Sustainable tourism is tourism that leads to the management of all resources in such a way that economic, social and aesthetic needs can be fulfilled while maintaining cultural integrity, essential ecological processes, biological diversity and life support systems. Ecotourism, also known as ecological tourism, is a subset of sustainable tourism which focuses on ecology. Ecotourism tends to be encountered in destinations where flora, fauna, and cultural heritage are the primary attraction. Pro-poor tourism (PPT) is used as a short hand for the opportunities which enable the economically poor to engage in, and benefit from, tourism. PPT is tourism which provides net benefits for the economically poor; the term 'net benefits' is used because there are often losses of livelihood opportunities associated with tourism, such as loss of seashore and fishing access, agricultural land or access to natural resources in national parks. Available from: http://www.iztzg.hr/en/odrzivi_razvoj/sustainable_tourism/ : http://propoortourism...

Words: 2888 - Pages: 12

Premium Essay

The Economic Impact of Tourism on Hotel Management

...ECONOMIC IMPACT OF TOURISM ON HOTEL DEVELOPMENT (A STUDY OF SHERATON HOTEL, IKEJA, LAGOS) A RESEARCH PROJECT SUBMITTED BY ODEODE FAITH EBANEHITA (Matric. No: RUN06-07/925) IN PARTIAL FULFILMENT OF REQUIREMENTS FOR THE AWARD BACHELOR OF SCIENCE (B. SC) DEGREE IN TOURISM MANAGEMENT TO THE DEPARTMENT OF TRANSPORT AND TOURISM STUDIES, COLLEGE OF MANAGEMENT SCIENCES, REDEEMER’S UNIVERSITY, OGUN STATE. MAY 2010 CERTIFICATION I certify that this research project titled ECONOMIC IMPACT OF TOURISM ON HOTEL DEVELOPMENT (A STUDY OF SHERATON HOTEL, IKEJA, LAGOS) .................................................................................................. Was conducted and written by ODEODE FAITH EBANEHITA Run06-07/925 ........................................................ ........................ Name Matric No Under my supervision In partial fulfilment of the requirement for the award of (B. SC) TOURISM MANAGEMENT ............................................................. In the College of Management Sciences Redeemer’s University, Redemption City, Ogun State, Nigeria Mrs. A.O. Idowu Dr. (Mrs.) B.O. Adeleke _______________________ ____________________ Name, Signature and Date ...

Words: 22394 - Pages: 90

Free Essay

Unit 34: Heritage and Cultural Tourism Management

...UNIT 34: HERITAGE AND CULTURAL TOURISM MANAGEMENT Get assignment help for this unit at assignmenthelpuk@yahoo.com LO1 Understand the growth and development of the heritage and cultural industry within travel and tourism Heritage: definitions of heritage; analysis of its importance and interest Attractions: different types of attractions; sites and venues; accessibility and sustainability of transport; up-skilling and re-training staff; changing staff profiles Natural: aspects of heritage including landscape, coastlines, national parks, forests, woodlands, wildlife, other habitats; impact of the travel and tourism sector on the conservation and sustainability of such sites Constructed: built heritage environment eg museums, historic buildings, artefacts, archaeological sites, transport, industrial heritage, sport-related heritage sites, themed sites, public art, sculpture and monuments Cultural heritage: role of heritage industry in shaping and sustaining cultural identity; regional and national costume eg song, dance, myth, legend, folklore, language and food; impact of issues Conflicts of interest: access versus conservation eg erosion, impact of visitors on sites and their immediate environments, presentation of heritage and culture to visitors, planning and land use, brown field sites versus green field sites, conservation threats imposed by further growth; potential role and impact of new technologies eg virtual reality and interactive software; access to the new technologies...

Words: 915 - Pages: 4

Premium Essay

Tourism Management Case Study

...Implication for managers The study has useful implication for managers of Information technology and hospitality management in the Ghana. Travel agents should develop encouraging strategies to motivate tourists to visit a destination. Tourism products should be properly displayed with clear and decent photographs for potential customers to view and interact. By this method potential tourists mind set can be influence to visit the environment. Destination managers from hospitality organizations should provide online marketing assistance to the public. It is only by presenting true historical graphical representation that tourists can decide to visit the settings. The tourism information centers responsible for local tourism within the country...

Words: 731 - Pages: 3

Premium Essay

Motivational Factors Choosing Tourism Management

...Introduction The world Tourism Organization announced a 10 year average growth rate of 4.5% of the global tourism industry. The Department of Tourism of the Philippines posted a growth rate of 10% in 2007 and the forecast in the next 5 years is even brighter. There were 903 million international tourist who travelled in 2007. By 2020, the figure is estimated at 1.6 billion. The number of tourism and hospitality workers is expected to grow proportionately. Tourism plays an extremely important role in a countries economy. According to data from the Department of Tourism, tourist arrival on Boracay Island which was earlier named as the world’s top island destination by the prestigious travel and leisure magazine alone reached 1,023; 429 from January to October this year 2012. The 10- month data for this year already surpassed the 908,574 tourist recorded last year. Not only has the number of tourist increased rapidly, the profile of foreign tourist coming to the Philippines has also changed. The influx of Asian travellers like Koreans, Taiwanese, Chinese, Americans and Australians has specifically rated the dynamic growth of the tourism market. To sustain this phenomenal growth in the hospitality and tourism industry, the need to provide quality service and product is at most importance. As kusluvan(2000) pointed out skilled, enthusiastic and committed workforce is vital to the success of firms in this industry. This service industry logicies frequent and intense face to face...

Words: 596 - Pages: 3

Premium Essay

Motivational Factors Choosing Tourism Management

...introduction The world Tourism Organization announced a 10 year average growth rate of 4.5% of the global tourism industry. The Department of Tourism of the Philippines posted a growth rate of 10% in 2007 and the forecast in the next 5 years is even brighter. There were 903 million international tourist who travelled in 2007. By 2020, the figure is estimated at 1.6 billion. The number of tourism and hospitality workers is expected to grow proportionately. Tourism plays an extremely important role in a countries economy. According to data from the Department of Tourism, tourist arrival on Boracay Island which was earlier named as the world’s top island destination by the prestigious travel and leisure magazine alone reached 1,023; 429 from January to October this year 2012. The 10- month data for this year already surpassed the 908,574 tourist recorded last year. Not only has the number of tourist increased rapidly, the profile of foreign tourist coming to the Philippines has also changed. The influx of Asian travellers like Koreans, Taiwanese, Chinese, Americans and Australians has specifically rated the dynamic growth of the tourism market. To sustain this phenomenal growth in the hospitality and tourism industry, the need to provide quality service and product is at most importance. As kusluvan(2000) pointed out skilled, enthusiastic and committed workforce is vital to the success of firms in this industry. This service industry logicies frequent and intense face to face...

Words: 312 - Pages: 2

Free Essay

Strategic Crisis Management Culinary Tourism for Unique Positioning of Ontario in a Global Marketplace

...| | |Strategic Crisis Management | |Culinary Tourism for Unique Positioning of Ontario in a Global Marketplace | | | | | | | | | | | | | Table of Contents | ...

Words: 5554 - Pages: 23

Premium Essay

Hotel, Tourism, Management

...management was considered as an art of ‘managing men’ and hence the term “manage-men-T.” management consisting of a significant number different functions to accomplish tasks successfully. In the other word, management is about ‘getting things done’. However, it is the way and the process of how achieve to targets or goals and it is in this regard that management is considered an art. COMMUNICATION:In some way, Rousseau (1972) pointed out “A real knowledge of things may be a good thing in itself, but the knowledge of men and their opinions is better, for in human society.” ~~~And much later, management scholar, Peter Drucker (1993) defined management as “Supplying knowledge to find out how existing knowledge can best be applied to produce results is, in effect, what we mean by management. But knowledge is now also being applied systematically and purposefully to determine what new knowledge is needed, whether it is feasible, and what has to be done to make knowledge effective. It is being applied, in other words, to systematic innovation.” (Drucker, 1993) From the above two definitions, it is clear that management is a creative as well as a systematic flow of knowledge that can be applied to produce results by using human as well as other resources in an effective way. Management has not been limited to managing human resource; management today has been segregated into various branches like financial management, strategic management, operations management, time management...

Words: 1727 - Pages: 7

Premium Essay

The Lakes Hotel - Global Tourism Management

...PROGRAMME TITLE ITM 2503 MODULE TITLE Global Tourism Management ASSIGNMENT TITLE The Lakes Hotel STUDENT NUMBER 0606985 MARKING TUTOR Lisa Cove-Burrell SUBMISSION DATE 10/03/2009 WORD COUNT 2,200 1.0 Introduction This report is based around The Lakes Hotel, an independent luxury hotel situated in the Lake District. The report will analyse the structure and culture of the hotel. It will also evaluate the roles that organisational structures and cultures play within organisations and the internal and external environmental factors that impact on such. Key tourism and management theories will be used in these evaluations, and comparisons drawn with The Lakes Hotel. Findings will be applied to both the hotel scenario and that of tourism in general. 1. Background to the Case Study The Lakes Hotel is situated on the shores of Lake Windermere. Craig and Sally Elliot have owned the hotel for the past 10 years. They are also the general managers of the hotel. This report will look at the organisational structure of The Lakes Hotel, and decide how it fits into such models. The command structure will also be analysed in order to determine the effectiveness of the methods used by the hotel, in comparison to other methods available. 1.2 Report Structure and Aims The ‘Findings’ section of the report will be split into two categories – organisational structures and organisational cultures...

Words: 2819 - Pages: 12

Free Essay

Tourism Management

...The System of Rice Intensification (SRI) in Bhutan: A feasibility study of a new rice farming system with special reference to location specific trials and yield performance of different varieties Karma Lhendup Sherubtse College, Royal University of Bhutan, Email: lhenkarma@yahoo.com 1. Introduction Rice is one of the most important staple food crops for the people of Bhutan. Different varieties of rice, both local and introduced, are cultivated in a wide range of elevations, from subtropical lowlands (150 m) in the south up to elevations as high as 2600 masl in the north (Table 1). The present productivity of rice, less than 3 t/ha, cultivated on 46,585 acres out of the 69,414 acres of irrigated land has not been able to attain food sufficiency level in the country (MoA, 2004). The constant land degradation plus expansion of development activities taking place on the extremely limited area of arable land for agriculture (7.8% of the total land area of 39,911 km2) has detracted from cultivable land for rice, and productivity is constrained by a lack of farmer education on rice planting and rice ecosystems, further complicating achievement of the country’s goal of food security for all. As a result, a huge amount of rice is imported from India to meet the increasing food demand in the country, with population growth still increasing by 3.1% per annum (http://www.fao.org/ag/agl/aglw/aquastat/countries/bhutan/print1.stm). The prevalence of small-scale and marginal farms, with...

Words: 4281 - Pages: 18