Free Essay

Woop

In:

Submitted By greticija
Words 4565
Pages 19
2012 1 28

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 24/11

Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonė dėl Europos Sąjungos pramonės ir kasybos atliekų apdorojimo ir panaudojimo ekonominiais ir aplinkosauginiais tikslais (nuomonė savo iniciatyva) (2012/C 24/03) Pranešėjas Dumitru FORNEA Bendrapranešėjis Zbigniew KOTOWSKI Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas, vadovaudamasis Darbo tvarkos taisyklių 29 straipsnio 2 dalimi, 2011 m. sausio 20 d. nusprendė parengti nuomonę savo iniciatyva: Europos Sąjungos pramonės ir kasybos atliekų apdorojimas ir panaudojimas ekonominiais ir aplinkosauginiais tikslais. Pramonės permainų konsultacinė komisija, kuri buvo atsakinga už Komiteto parengiamąjį darbą šiuo klausimu, 2011 m. rugsėjo 27 d. priėmė savo nuomonę. 475-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2011 m. spalio 26–27 d. (spalio 26 d. posėdis), Europos ekono­ mikos ir socialinių reikalų komitetas priėmė šią nuomonę 61 nariui balsavus už, nė vienam – prieš ir 5 susilaikius.

1. Išvados ir rekomendacijos 1.1 Pagrindinė priežastis, kodėl reikia apdoroti pramonės ir kasybos atliekas, yra noras išvengti atliekų šalinimo. Būtina atsa­ kingai ir skubiai spręsti tokias opias problemas kaip aplinkos tarša, pavojai sveikatai ir estetinis kraštovaizdžio aspektas. Šian­ dien nė viena šalis negali sau leisti negalvoti apie atliekų, gautų panaudojus primines žaliavas, perdirbimo potencialą. Dabar jau negalime šių atliekų tiesiog išvežti papildomai neapdorotų (nes taip pigiau) – puikiai žinome tokių veiksmų kainą aplinkai, žmonių sveikatai ir visuomenei.

sektoriaus partnerystės projektų tinklą, kad būtų galima pasida­ linti atsakomybę už būsimas investicijas, infrastruktūrą ir aplinkos apsaugą.

1.2 Tokių atliekų apdorojimas ekonominiais tikslais gali turėti teigiamos įtakos aplinkai, kraštovaizdžiui, užimtumui ir pagerinti atitinkamų bendruomenių socialines sąlygas. Pašalinus žmonėms ir aplinkai gresiantį taršos pavojų, pagerėtų šių regionų gyventojų gyvenimo sąlygos, o tai reiškia, kad iš to naudos turėtų visi. Štai kodėl naudingas šių atliekų panaudo­ jimas turėtų būti įtraukiamas į tvaraus vystymosi strategijas ir kartu numatomas kaip kompensacinė priemonė atitinkamoms vietos bendruomenėms.

1.5 Europos Sąjunga ir valstybės narės pramonės ir kasybos atliekų problemą turėtų spręsti novatoriškomis priemonėmis ir parengusios novatorišką politiką, jeigu jos šią problemą nori išspręsti kuo efektyviau ir tvariau, pasiremdamos moksliniais tyrimais, statistiniais duomenimis ir moksliniais faktais. Be to, svarbu kuo geriau suvokti, kokios teisinės, politinės, administ­ racinės ir socialinės kliūtys trukdo apdoroti šias atliekas, o tai suprasti galima tinkamai konsultuojantis su atitinkamais suinte­ resuotaisiais subjektais.

1.6 Todėl EESRK pabrėžia būtinybę pagal strategiją „Europa 2020“ sukurti veiksmingą pramonės ir kasybos atliekų tvar­ kymo politiką, kuri visaapimančiu būdu tvarią pramonės poli­ tiką aiškiai susieja su inovaciniais procesais, efektyviu išteklių naudojimu ir geresne prieiga prie žaliavų.

1.3 Norint geriau informuoti visuomenę ir suteikti jai daugiau žinių apie aplinkosaugą, ekonomiką ir socialinę naudą, kurią galima gauti apdorojant didelį kasybos, metalurgijos pramonės ir anglimi kūrenamų elektrinių pagamintų atliekų kiekį, labai svarbų vaidmenį gali atlikti pilietinė visuomenė, socialiniai partneriai, kasybos, metalurgijos ir energetikos specia­ listai, akademinio pasaulio atstovai, įrangos gamintojai, trans­ porto ir prekybos asociacijos.

1.7 Pradėjus bet kokį naują kasybos atliekų tvarkymo procesą, kartu turi būti teikiama informacija apie fizines ir chemines atliekų savybes, kad institucijos ir bendrovės, kurios galbūt imsis atliekų apdorojimo veiklos ar vykdys aplinkosaugos programas, turėtų pakankamai duomenų.

1.4 Vietos valdžios institucijos šioje srityje gali atlikti svarbų vaidmenį, skatindamos atvirą pilietinį dialogą regionų lygmeniu, siekdamos rasti sprendimus, kaip apsaugoti aplinką, apdoroti atliekas ir atkurti tvaraus pramonės vystymosi pagrindą. Šiam tikslui reikia sukurti viešojo, privačiojo arba viešojo ir privačiojo

1.8 Dabartinės politinės iniciatyvos, kuriomis siekiama užtik­ rinti žaliavų tiekimo saugumą, turėtų paskatinti ES ir valstybes nares padidinti finansinę paramą moksliniams tyrimams, orien­ tuotiems į kasybos ir pramonės atliekų apdorojimą ir jų naudo­ jimą vertingoms naudingosioms iškasenoms ir metalams gauti, ir atitinkamų technologijų kūrimui. Kaip vieną iš prioritetų reikėtų laikyti technologijų, skirtų naudojant atliekas gauti svar­ bias žaliavas ir išgauti žmogaus sveikatai bei aplinkai galinčias pakenkti medžiagas.

C 24/12

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

2012 1 28

1.9 Organizuotos pilietinės visuomenės nuomone, įgyvendi­ nant strategiją „Europa 2020“ reikėtų įvertinti taikant direktyvą 2006/21/EB pasiektus rezultatus. Ji pasirengusi pateikti pastabas ir pasiūlymus dėl jos taikymo tobulinimo ir skatinti naudingo kasybos atliekų panaudojimo iniciatyvas. 1.10 Pasiūlymas, kaip tobulinti atliekų perdirbimą ir mažinti kietosios uolienos kasyklų, karjerų eksploatavimo ir metalurgijos pramonės atliekas, gali būti apibendrintas taip: — iš dalies pakeisti šalutinio produkto teisinį statusą į gretutinį produktą, turintį tas pačias savybes, kaip ir pirminis produktas, — aiškiai nurodyti, kad leidžiama apdoroti šalutinius produktus, specialiai apdorojant pirminių žaliavų apdoro­ jimo įrenginyje arba specialioje sistemoje, skirtoje gretuti­ niam produktui suteikti jo naudojimui reikalingas savybes, — skatinti prekybą gretutiniais produktais, supaprastinant jų pervežimą ir panaudojimą, — suteikti mokestines paskatas gretutinius produktus naudo­ jantiems vartotojams. 1.11 ES įstaigos turėtų teikti daugiau informacijos apie šilu­ minių elektrinių atliekų poveikį aplinkai ir žmogaus sveikatai ir apie naudingą anglies degimo šalutinių produktų panaudojimą. Būtina skatinti mokslinius tyrimus ir technologijų plėtrą, siekiant gerinti anglies degimo šalutinių produktų ir kuriamų technologijų pritaikymą ir bendrą pelenų tvarkymą ir šalinimą. 1.12 ES turėtų parengti ir finansuoti naudingo anglies degimo šalutinių produktų pakartotinio panaudojimo projektus ir prisidėti prie tvaraus vystymosi, kad šios atliekos būtų perdir­ bamos, o ne kaupiamos sąvartynuose, taip sumažinant naujų žaliavų išgavimo poveikį ir apsaugant energijos ir vandens ištek­ lius. 1.13 Europos lygiu reikėtų atlikti apklausą siekiant surinkti daugiau informacijos apie lakiuosius pelenus, dugne esančius pelenus, katilų šlakus, kūryklų dūmų desulfurizacijos (FGD) gipsą, šlapius ir sausus FGD plautuvo absorbavimo produktus ir degimo verdančiame sluoksnyje pelenus. Reikėtų paraginti ES anglimi kūrenamų elektrinių atstovus savanoriškai suteikti duomenis šiai apklausai. Be to, reikia parengti esamų produktų sąrašą ir anglies degimo produktų panaudojimo galimybių aprašą ir nuolat juos atnaujinti. 2. Apžvalga 2.1 Įgyvendinant Šeštąją aplinkos veiksmų programą 2005 m. priimtoje Teminėje atliekų prevencijos ir perdirbimo strate­ gijoje, kurią dabar papildo Komisijos komunikatas (COM 2011 (13), įvertinantis, kokiu mastu buvo įgyvendinti strategijos tikslai, siūlomos naujos priemonės stiprinti strategijos įgyvendi­ nimą.

2.2 Pramoninių ir kalnakasybos atliekų problema kelia didelį susirūpinimą Europos piliečiams ir organizuotai pilietinei visuo­ menei. Europos pramonės ateitis tam tikru mastu priklausys nuo to, kaip spręsime šią problemą. Šiuo metu yra nemažai pramonės projektų, kurie gali įstrigti todėl, kad jiems priešinasi vietos bendruomenė ir pilietinės visuomenės organizacijos, sunerimusios dėl pramoninės ir kalnakasybos veiklos poveikio visuomenės sveikatai ir aplinkai.

2.3 Deja, daugeliu atveju pilietinės visuomenės nuogąs­ tavimai susiję su informacijos ir skaidrumo trūkumu, todėl būtina užtikrinti, kad būtų teisingai atliekama visa poveikio aplinkai įvertinimo procedūra, siekiant, kad pilietinė visuomenė būtų teisingai informuojama ir užtikrintas jos dalyvavimas.

2.4 Pramoninės ir kasybos atliekos vis dar kelia problemų nemažam skaičiui valstybių narių, kur buvo arba vis dar yra pramonės gamyklų ir kasybos įmonių. Šios atliekų sankaupos gali kelti pavojų vietos bendruomenėms arba suteikti joms naujų galimybių. Atliekos gali tapti grėsme, kai jos tiesiog paliekamos ir nesiimama priemonių sumažinti pavojaus aplinkai, tačiau tam tikrais atvejais atliekos gali suteikti ir galimybių, pavyzdžiui, sąvartynuose suverstos atliekos gali skatinti veiklą, be kita ko, atliekų naudojimą metalui ir kitoms naudingoms antrinėms žaliavoms gauti.

2.5 Kai kuriais atvejais metalo koncentracija kasybos atlie­ kose gali prilygti ar netgi viršyti metalo koncentraciją rūdoje. Tas pats pasakytina ir apie metalurgijos pramonės atliekas: naudojimo technologijos išsivystė ir dabar jau yra proga iš naujo įvertinti senos pramoninės veiklos atliekų potencialą ir užtikrinti, kad ši sritis būtų ekologiška.

2.6 Daugeliu atvejų vietos valdžios institucijos turi spręsti pramonės ir kasybos atliekų klausimą, nes kasybos atliekų baseinai ar atliekų sąvartynai yra teritorijose, kurios priklauso jų jurisdikcijai. Todėl šiame lygmenyje reikia surasti sprendimą, kaip, skatinant privačiojo, viešojo ir privačiojo bei administra­ cinio sektoriaus partnerystes steigti visapusiškam atliekų panau­ dojimui skirtus pramonės parkus, apdorojimo pramonėje, statybų sektoriuje ir infrastruktūroje derinant horizontalųjį ir vertikalųjį požiūrius, ir taip atliekų problemą paversti naujų galimybių šaltiniu.

2.7 Šioje nuomonėje apžvelgsime tris rūšis atliekų, kurių nemažais kiekiais (milijardais kubinių metrų) galima rasti Euro­ poje ir kuriomis ypač domisi Europos Sąjungos ir valstybių narių teisės aktų kūrėjai.

— Kasybos atliekos (kaip apibrėžta Direktyvoje 2006/21/EB), atsiradusios anglies arba neenergetinių naudingųjų iškasenų žvalgybos, gavybos arba apdorojimo procese – šimtai mili­ jonų tonų nesutvarkytų atliekų iš dabar veikiančių ar buvusių kasybos vietovių buvo arba iki šiol yra saugoma

2012 1 28

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 24/13

arčiau ar toliau nuo vietos bendruomenių (1). Uždaryti ir apleisti kasybos atliekų įrenginiai gali kelti rimtą pavojų aplinkai ir vietos bendruomenei. — Metalurgijos atliekos, kurias dažnai sudaro šlakas, dumblas ir dulkės. Pavyzdžiui, spalvotųjų metalų metalurgijos atlie­ kose gali būti didelis sunkiųjų metalų kiekis, kuris gali turėti neigiamą poveikį aplinkai, jei atliekos nėra tinkamai tvar­ komos. — Šiluminių elektrinių atliekos. Elektrinių šlakai ir pelenai sudaro didelę dalį atliekų, ypač šalyse, kuriose šiluminėse elektrinėse naudojami dideli kiekiai menkavertės anglies. 2.8 Visais šiais atvejais netinkamai tvarkomos atliekų saugyklos gali turėti neigiamą poveikį aplinkinėms vietos bendruomenėms ir paversti nenaudojamomis dideles žemės teri­ torijas, kurios kitu atveju šioms bendruomenėms galėtų atnešti ekonominės, socialinės ir aplinkosauginės naudos. 3. Pramoninių ir kasybos atliekų apdorojimo skatinimo politinė ir teisinė sistema 3.1 Įgyvendinant strategiją „Europa 2020“, ES pramonės politiką (2), ES strategiją dėl efektyvaus išteklių naudojimo (3), ES žaliavų strategiją (4), Teminė atliekų prevencijos ir perdirbimo strategija (5) ir ES inovacijų strategiją (6), siekiama skatinti: — tvarų Europos augimą, pasitelkiant tausiai išteklius naudo­ jančią, ekologiškesnę ir konkurencingesnę ekonomiką, — gamtinių išteklių naudojimą mažinančias technologijas ir gamybos metodus ir didinti investicijas į ES turimus gamti­ nius turtus, — persvarstyti reglamentus, kad būtų teikiama parama paslaugų ir apdirbamosios pramonės sektoriams tausiau naudoti išteklius, įskaitant efektyvesnį atliekų perdirbimą ir skatinant svarbiausių pažangiųjų technologijų teikimą prekybai ir įsisavinimą, — laikytis visos atliekų hierarchijos, paremtos prevencija, po to – paruošimu pakartotiniam panaudojimui ir perdirbimui, tuomet energijos gavyba iš atliekų ir tik galiausiai atliekų pašalinimu, — investicijas į gavybos pramonės šakas, kuriant žemėnaudos planavimo politiką naudingųjų iškasenų srityje, kuri apimtų
(1) Pavyzdžiui, Ekonomikos, prekybos ir verslo aplinkos ministerijos duomenimis, Rumunijoje yra 77 kasybos atliekų baseinų, kurių apimtis 340 milijonų kubinių metrų, o užimamas plotas – 1 700 hektarų, ir 675 kasyklų atliekų sąvartynų, kurių apimtis 3,1 milijardų kubinių metrų, o užimamas plotas – 9 300 hektarų. (2) COM(2010) 614. (3) COM(2011) 21. (4) COM(2011) 25. (5) Naujausia ataskaita COM(2011) 13. (6) COM(2010) 546 galutinis.

skaitmeninių geologinių duomenų bazę ir skaidrią naudin­ gųjų iškasenų išteklių nustatymo metodiką ir skatintų perdir­ bimą ir atliekų mažinimą, — Europos inovacijų partnerystę, siekiant spartinti inovacijų mokslinius tyrimus, plėtrą ir diegimą rinkoje. 3.2 Pirmoji Europos direktyva dėl atliekų tvarkymo įsigaliojo praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje. 1991 m. priėmus direktyvą 91/156/EB buvo parengtas Europos atliekų katalogas (EAK). Vėliau buvo priimta direktyva 91/689/EB dėl pavojingų atliekų. 2008 m. buvo paskelbta direk­ tyva 2008/98/EB, kuri ypatingai svarbi mūsų nuomonei, nes jos 4 straipsnio 1 dalyje buvo pateikta tikslesnė atliekų tvarkymo hierarchijos apibrėžtis: „a) prevencija; b) parengimas pakartotinai naudoti; c) perdirbimas; d) kitas naudojimas, pvz., naudojimas ener­ gijai gauti ir; e) šalinimas“ (7). 3.3 Direktyvoje 2006/12/EB 1600/2002/EB nustatyta, kad: ir Sprendime Nr.

— reikėtų mažinti vis dar susidarančių atliekų pavojingumą, ir jos turėtų kelti kuo mažesnį pavojų, — pirmenybę reikėtų teikti atliekų prevencijai ir atliekų perdir­ bimui, — reikėtų iki minimumo sumažinti šalinamų atliekų kiekį ir atliekas saugiai pašalinti, — šalintinos atliekos turėtų būti apdorojamos kuo arčiau prie jų susidarymo vietos taip, kad dėl to nesumažėtų atliekų apdorojimo operacijų efektyvumas. 3.4 Direktyva 2006/21/EB dėl kasybos pramonės atliekų tvarkymo (priimta 2006 m, įsigaliojusi 2008 m. gegužės mėn., o 2012 m. lapkričio mėn. numatyta paskelbti jos įgyven­ dinimo įvertinimą): — siekiama sustabdyti bet kokį neigiamą poveikį žmonių svei­ katai ar aplinkai, kurį sukelia veikiančių ir naujų kasyklų kasybos atliekos, — apima įpareigojimą veiklos vykdytojui parengti atliekų tvar­ kymo planą, kuris atitiktų atliekų hierarchiją: pirmiausia – žinios, po to – prevencija, po kurios vykdomas pakartotinis panaudojimas, tada perdirbimas ir galiausiai – šalinimas, — apima įpareigojimą valstybėms narėms iki 2012 m. parengti uždarytų arba apleistų kasybos atliekų įrenginių, kurie yra arba gali būti kenksmingi aplinkai ir visuomenės sveikatai, sąrašą (8).
(7) Tačiau nėra jokios nuostatos dėl poreikio mažinti atliekų pavojin­ gumą šioms susidarius arba jau išvežus į sąvartyną. (8) Neseniai paskelbtas orientacinis dokumentas, kuriuo siekiama padėti valstybėms narėms rengti šiuos sąrašus.

C 24/14

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

2012 1 28

4. Kasybos atliekų tvarkymas 4.1 Ligšioliniais teisėkūros pasiūlymais valstybės narės buvo raginamos iki 2012 m. gegužės mėn. parengti uždarytų arba apleistų kasybos atliekų įrenginių, kurie gali turėti poveikį žmonių sveikatai arba aplinkai, sąrašus ir juos viešai paskelbti. 4.2 2004 m., į ES įstojus pirmosioms Rytų Europos šalims, ES Pecomines tyrime (9) ir jo praktinio pavyzdžio tyrimo atas­ kaitoje dėl nuotolinės patikros taikymo (10) buvo atliktas preli­ minarus daugelio atliekų tvarkymo vietų vertinimas. Tačiau šiuose tyrimuose nebuvo atlikta atliekų tvarkymo vietų fizinio arba cheminio stabilumo analizė. 4.3 Iki šiol nėra Europos masto duomenų bazės apie kasybos ir kitų pramoninių atliekų sankaupų vietą ir jų fizinę bei cheminę būklę. Valstybės narės, pavyzdžiui, Ispanija jau parengė nacionalinius gavybos pramonės šakų atliekų tvarkymo planus, remdamosi atitinkamais statistiniais duomenimis apie regist­ ruotų apleistų ir veikiančių atliekų sąvartynų, dambų ir baseinų skaičių ir apimtį (11). 4.4 Kai kurios valstybės narės parengė ir pritaikė senų kasybos atliekų baseinų ir atliekų sąvartynų saugos įvertinimo metodus ir paruošė prioritetinės veiklos programą, reikalingą norint išvengti didelės taršos (tokią programą parengė, pavyz­ džiui, Slovakijos aplinkos ministerija). Tačiau nebuvo atlikta išsamios analizės įvertinant dabartinį ekonominio kasybos atliekų apdorojimo pagrįstumą. Tai, ar apdorojimas yra ekono­ miškai pagrįstas ar ne, daugiausiai priklauso nuo konkrečių naudingųjų iškasenų rinkos kainos. Valstybės narės turėtų atlikti tokius vertinimus, kad galėtų nustatyti visiems naudingas gali­ mybes. 4.5 Prieiga prie šių atliekų sankaupų ir kasybos atliekų baseinų būtų reguliuojama pagal nacionalinę naudingųjų iška­ senų planavimo ir teritorijų planavimo politiką, kuriai taikomas subsidiarumo principas ir kurią kiekviena valstybė narė nustato individualiai, tačiau laikydamasi ES teisės aktų dėl poveikio verti­ nimo, kasybos atliekų ir vandens pagrindų direktyvos. 4.6 ES žaliavų strategijoje siūloma atlikti ilgalaikę naudingųjų iškasenų poreikio analizę, kuria remiantis galima būtų nustatyti ekonominius prioritetus senų kasybos atliekų baseinų ir atliekų tvarkymo įrenginių pertvarkymo srityje. 4.7 Pertvarkius atliekų tvarkymo įrenginius ir kasybos atliekų baseinus – tiek panaudojus ekonomines paskatas, tiek išsivertus
(9) G. Jodan ir M. D'Alessandro: „Mining, Mining Waste and Related Environmental Issues: Problems and Solutions in Central and Eastern European Candidate Countries“, PECOMINES, JRC 2004 (EUR 20 868 EN). (10) A.M. Vijdea, S. Sommer, W. Mehl: „Use of Remote Sensing for Mapping and Evaluation of Mining Waste Anomalies at National to Multi-Country Scale“, PECOMINES, JRC 2004 (EUR 21 885 EN). (11) „Plan Nacional de Residuos de Industrias Extractivas 2007–2015“ nurodoma, kad Ispanijoje užregistruoti 988 atliekų baseinai ir dambomis užtvenktos teritorijos, kurių bendras tūris yra 325 878 800 kubinių metrų, o per 1983–1989 m. laikotarpį kasybos atliekų saugyklose sukauptas bendra atliekų apimtis buvo apie 1 375 673 315 kubinių metrų. 47,2 proc. visų kasybos atliekų saugyklų sudaro apleistos atliekų saugyklos.

be jų – gali būti sukurtos naujos darbo vietos, pagerinta aplinkos būklė ir patobulintos šiose teritorijose esančių bendruomenių socialinės ir gyvenimo sąlygos, ypač dėlto, kad pagražės kraštovaizdis ir bus panaikintas taršos pavojus.

4.8 Uždarytuose ir apleistuose įrenginiuose esančių kasybos atliekų tvarkymas turėtų vykti vadovaujantis šiomis gairėmis:

— uždarytuose ir apleistuose įrenginiuose esančių kasybos atliekų, keliančių pavojų sveikatai ar saugai arba galinčių užteršti aplinką ar turinčių ekonominę vertę dabartinės ekonomikos krizės laikotarpiu, tvarkymui reikėtų teikti pirmenybę, sparčiai ir apgalvotai išduodant leidimus. Norint skatinti investicijas, reikėtų išspręsti su ankstesniais veiklos vykdytojais susijusius atsakomybės klausimus (12),

— uždarytuose ir apleistuose įrenginiuose esančių kasybos atliekų, keliančių pavojų sveikatai ar saugai arba galinčių užteršti aplinką, bet neturinčių ekonominės vertės, tvar­ kymui gali prireikti viešojo finansavimo (13),

— reikėtų sudaryti galimybę apdoroti uždarytuose ir apleistuose įrenginiuose esančias kasybos atliekas, nekeliančias pavojaus sveikatai ir saugai bei neteršiančias aplinkos, tačiau turinčias ekonominę vertę. Norint skatinti investicijas, reikėtų išspręsti su ankstesniais veiklos vykdytojais susijusius atsakomybės klausimus.

4.9 Senų perkrautų atliekų šalinimo vietų atnaujinimui ir atkūrimui reikalinga technologija iš dalies jau egzistuoja, tačiau reikėtų atlikti naujus mokslinius tyrimus. Europos inovacijų partnerystė žaliavų srityje galėtų būti paskata vykdyti mokslinius tyrimus šioje srityje ir finansuoti bandomąjį projektą. Šios inicia­ tyvos metu būtų galima sukaupti pasaulinio lygio patirtį, kuri būtų taikoma Europoje ir visame pasaulyje (plg., pavyzdžiui, po susijungimo Rytų Vokietijoje pradėtas taikyti technologijas). Moksliniai tyrimai kuriant naujas technologijas ir techninius metodus galbūt galėtų sudaryti sąlygas Europos pramonei tapti šios srities pasauline lydere.

4.10 Dokumente dėl kasybos pramonės atliekų tvarkymo taikant geriausias galimas priemones (GGP) tik labai trumpai užsimenama apie GGP taikymą atliekų rūšiavimui, kad ateityje būtų galima geriau apdoroti kasybos atliekas ir kitas atliekas.

4.11 Svarbus vaidmuo tenka Europos struktūriniams fondams, iš kurių jau skiriama daug lėšų investicijoms į moks­ linius tyrimus ir inovacijas. Dabartiniam finansavimo laikotar­ piui (2007–2013 m.) numatyta 86 milijardai eurų. Daug šių lėšų dar nėra panaudota; jos turėtų būti kuo veiksmingiau naudojamos inovacijoms ir strategijos „Europa 2020“ tikslams siekti.
(12) JAV aplinkosaugos agentūros parengta „Good Samaritan“ iniciatyva yra įdomus modelis sprendžiant atsakomybės klausimus. (13) Turėtų būti taikoma tik toms apleistoms atliekų šalinimo vietoms, kurių atsakingo veiklos vykdytojo nustatyti neįmanoma.

2012 1 28

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 24/15

4.12 ES struktūrinių fondų lėšos praeityje jau buvo naudo­ jamos pavieniais atvejais, kai naujos regioninės infrastruktūros kūrimas galėjo būti suderintas su senų pramoninių ir kasybos regionų valymu ir atnaujinimu. Sėkmingiausiai įgyvendinamos iniciatyvos yra tos, kurių metu senų kasybos atliekų baseinų ir atliekų sąvartynų pertvarkymas vykdomas kuriant naujas kasyklas, o tai dažniausiai dėl masto ekonomijos padidina ekonominį perspektyvumą. 4.13 Iki šiol kasybos atliekų sankaupų Europos Sąjungoje pertvarkymui ir panaudojimui ekonominiais ir aplinkosauginiais tikslais išleista tik nedidelė ES lėšų dalis. Tačiau Europos Komi­ sija skyrė finansavimą kai kurioms Europos iniciatyvoms ir projektams, pavyzdžiui, Europos tausių naudingųjų iškasenų išteklių technologijų platformai, ES „ProMine“ projektui ir „Euro­ GeoSource“. Tikimasi, kad šie projektai prisidės prie naujų tech­ nologijų plėtojimo, žinių apie naudingąsias iškasenas kaupimo ir duomenų bazės apie kasybos atliekas kūrimo. 5. Metalurgijos atliekos. Pramoninių atliekų sąvoka. Aplinkai kylančios problemos. Ekonominės ir socialinės galimybės. 5.1 Laikui bėgant pramoninių atliekų sąvoka iš esmės nepa­ sikeitė, t. y. kaip ir anksčiau galioja teiginys: „jei tai ne produktas, tai – atliekos“. Tačiau dėl dabartinės aplinkos („be teršalų“) politikos ir su žaliavų trūkumu susijusių ekonomikos veiksnių gali tekti iš esmės persvarstyti pramoninės veiklos „produkto“ apibrėžtį. 5.2 Dabar sudėtinga pramoninė veikla yra daugiau orientuota pagaminti didelį kiekį „gretutinių produktų“, o ne sukurti vieną produktą (14). Pavyzdžiui, gaminant cementą aukštakrosnių šlakas šiuo metu naudojamas kaip svarbi daugelio cemento mišinių sudedamoji dalis (15). 5.3 Šiuo metu galiojantys Europos teisės aktai numato, kad gamybos proceso metu gali būti pagaminami tik šalutiniai produktai, o ne gretutiniai produktai. Tai reiškia, kad šalutinis produktas, jei jis neapdorojamas pagrindinio gamybos proceso metu, laikomas atlieka, kuri gali būti dar kartą panaudota, todėl jam taikomi atliekoms taikomi teisės aktai. 5.4 Praktiškai problema susijusi ne su apibrėžtimi (tiek šalu­ tiniai, tiek gretutiniai produktai gali būti lygiaverčiai). Problema susijusi su apribojimais, kurie pagal įstatymą šiuo metu turi būti taikomi šalutiniam produktui. Direktyvos 2008/98/EB 5 straips­ nyje nurodoma, kad šalutinis produktas turi atitikti keturis reikalavimus: „a) tolesnis medžiagos ar objekto naudojimas yra aiškus; b) medžiaga ar objektas gali būti panaudoti tiesiogiai be jokio tolesnio apdirbimo, išskyrus įprastą pramoninę praktiką; c) medžiagos ar objekto gamyba yra sudėtinė gamybos proceso dalis; ir d) tolesnis naudojimas yra teisėtas, t. y. medžiaga ar objektas atitinka visus atitinkamus produkto, aplinkos ir sveikatos apsaugos reikalavimus konkretaus naudojimo atveju ir nebus padarytas bendras neigiamas poveikis aplinkai ar žmonių sveikatai.“
(14) Iš esmės ši koncepcija nėra nauja. Ji į pramonės sektorių perkelia žemės ūkyje įprastą koncepciją, pagal kurią organinės kilmės atliekos yra paskirstomos dirvožemyje kaip trąšos arba naudojamos kaip kuras. (15) Europos cemento standarte EN 197-1 sudėtinių dalių sąraše nuro­ dytos devynios cemento rūšys. „Aukštakrosnių šlakai“ gali sudaryti 6–95 proc. svorio.

5.5 Sąvartynuose laikomose metalurgijos atliekose gali būti įvairių kenksmingų medžiagų, pavyzdžių, sunkiųjų metalų, įskai­ tant junginius, kurie negalėtų būti panaudojami „produkto“ gamybai. Be to, kaip numato direktyva 2006/12/EB, prieš išve­ žant į sąvartyną šias medžiagas (16) daugeliu atvejų reikia papil­ domai iš anksto apdoroti.

5.6 Nusprendus antrinį produktą laikyti gretutiniu, būtų galima pradėti apdorojimą ir (arba) perdirbimą pagrindinėje gamykloje (kaip iki šiol) arba tam skirtuose įrenginiuose, skir­ tuose gretutinį produktą paversti nauju produktu, kuris galėtų be apribojimų – išskyrus tai, kad reikėtų informuoti apie gretu­ tinį produktą – būti pateiktas į rinką. Kol kas tai leidžiama tik bendrovėms ir įrengimams, kurie turi leidimą apdoroti atliekas pagal direktyvą 2006/12/EB.

5.7 Pagrindinė nauda aplinkai būtų žalos dirvožemiui ir kraš­ tovaizdžiui sumažinimas. Pavyzdžiui, apytikriais apskaičiavimais, milijonas tonų plieno šlakų (anglinio plieno gamybos šlakai gali būti inertizuoti) užima apie 900 000 kubinių metrų tūrio sąvar­ tyną. Taip pat būtų galima sutaupyti plotą, reikalingą tokios pat apimties iškastiems inertiniams užpildams (17). Atlikus inertiza­ ciją prieš pakartotinį panaudojimą būtų gauta dar ir kitos naudos – būtų sumažintas į aplinką išmetamų teršalų (dulkių ir metalų) kiekis.

5.8 Vertinant socialiniu ir ekonominiu požiūriu, su metalur­ gijos pramonės atliekų apdorojimu ir perdirbimu susijusi veikla yra novatoriška veikla, kuriai reikia ne tik darbo jėgos, bet ir mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros indėlio, kad būtų sumažintas poveikis aplinkai ir sąnaudos. 2010 m. JK buvo atliktas įdomus tyrimas šioje srityje. Šio tyrimo metu buvo nustatyti įgūdžiai, kurių darbuotojams reikia renkant, tvarkant ir apdorojant savivaldybių ir pramonines atliekas (18).

6. Šiluminių elektrinių atliekos. Naudingas anglies degimo produktų panaudojimas 6.1 Anglis yra svarbus išteklius, kurio gamtoje yra labai daug. 2008 m. juodosios akmens anglių gamyba sudarė 579 milijonus tonų, o rudosios akmens anglies gamyba – 965 milijonus tonų (19). Anglis patenkina 27 proc. pasaulinių pirminės ener­ gijos poreikių ir gamina 41 proc. pasaulio elektros energijos. Anglis ir toliau išliks svarbi pasaulinei elektros gamybai. 2030 m. iš anglies bus pagaminama 44 proc. pasaulinės elektros
(16) Pavyzdžiui, elektros lanko krosnių dulkėse (ES 27 apskaičiavimai remiantis 1,2 milijonų tonų anglinio plieno gamyba) yra geležies (10–40 proc.), taip pat cinko (21–40 proc.), švino (iki 10 proc.) bei kadmio ir vario (iki 0,7 proc.). Šlakuose (ES 27 apskaičiavimai remiantis 27 milijonų tonų anglinio plieno gamyba – pagrindinėse deguoninėse krosnyse ir elektros lanko krosnyse) gali būti skysto plieno lašelių (iki 10 proc.) ir geležies (10–30 proc.), mangano (3–9 proc.) ir chromo (1–5 proc.) oksidų. (17) Apskaičiuota, kad 27 milijonai tonų atliekų, kasmet pagaminamų ES 27, sudarytų dvigubo Milano miesto dydžio ploto ir apie 20 m aukščio krūvą. (18) http://www.viridor.co.uk/news/recycling-waste-industry-labourmarket-investigation-published/ (19) 2008 m. Tarptautinės energijos agentūros ataskaita.

C 24/16

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

2012 1 28

energijos. Apskaičiuota, kad esant dabartinėms gamybos apim­ tims, žinomų anglies atsargų užteks 119 metų (20).

6.7 Naudingo anglimi kūrenamų elektrinių atliekų panaudojimo aplinkosauginė nauda: — geresnė anglimi kūrenamų elektrinių aplinkos kokybė,

6.2 Energijos ir šilumos gamybai panaudojus anglį lieka didžiuliai kiekiai atliekų, kurios bendruomenėms ES ir visame pasaulyje, kur šios rūšies atliekos susidaro ir yra šalinamos, kelia didelių problemų, tačiau tuo pačiu metu suteikia naujų gali­ mybių. Nuo 1945 m. JAV, Vokietijos ir JK bendrovės ir moks­ linių tyrimų įstaigos bando rasti šių atliekų, klasifikuojamų kaip anglies degimo produktai, naudingų panaudojimo būdų. Pagrin­ diniai anglies degimo produktai yra lakieji pelenai, dugne esantys pelenai, katilų šlakai, degimo verdančiame sluoksnyje pelenai, purškalų išdžiovinti sugėrimo produktai, kūryklų dūmų desulfurizacijos (FGD) gipsas.

— gamtos išteklių tausojimas, — mažesnis energijos poreikis ir sumažėjęs išmetamas ŠESD kiekis, — mažesnis atliekų užimamas plotas. 6.8 Egzistuojančios anglies degimo produktų panaudojimo galimybės: — cemento ir betono gamyba. Lakieji pelenai kaip rišamoji medžiaga betono gamyboje (24), — pavojingų atliekų kietinimas ir stabilizavimas, — dugne esančių pelenų naudojimas asfalto mišiniams kelių statyboje, — kūryklų dūmų desulfurizacijos (FGD) gipso naudojimas žemės ūkyje, — cenosferų arba metalų gavyba. Cenosferos gali būti naudo­ jamos lengvojo betono ir struktūrinių medžiagų gamybai bei ultralengvųjų kompozitų sintezei. Jos gali būti taikomos automobilių pramonėje, aviacijoje, gaminant padangas, dažus ir lakus, grindų dangas, kabelius, vamzdžius, statybos ir namų apyvokos prietaisus, — dirvožemio apsauga ir nebenaudojamų kasyklų atnaujinimas, — dugne esantys pelenai gali būti naudojami plytų (iš įvairaus molio) gamybai. Gaminant plytas iš lakiųjų pelenų jų nereikia degti; jų gamybai galima panaudoti daug perdirbtų medžiagų, — lakiųjų akmens anglių pelenų naudojimas germaniui gauti,

6.3 Amerikos anglies pelenų asociacija ACAA (American Coal Ash Association) buvo įkurta 1968 m. JAV kaip prekybos orga­ nizacija, kurios tikslas – dar kartą panaudoti anglimi kūrenamų elektrinių atliekas. Šios asociacijos tikslas buvo skatinti aplinko­ sauginiu požiūriu atsakingą, techniškai patikimą ir komerciškai konkurencingą anglies degimo produktų tvarkymą ir naudo­ jimą, (21) kuris būtų naudingas pasaulio bendruomenei.

6.4 ACAA apskaičiavimais, JAV anglies degimo produktų gamybos apimtis nuo maždaug 25 milijonų tonų 1966 m. padidėjo iki maždaug 135 milijonų tonų 2008 m. Tuo pačiu laikotarpiu naudingas anglies degimo produktų panaudojimas nuo 5 milijonų tonų padidėjo iki maždaug 55 milijonų tonų.

6.5 2007 m. Europos anglies degimo produktų asociacija (ECOBA) (22) apskaičiavo, kad bendra ES anglies degimo produktų gamybos apimtis per metus sudaro daugiau kaip 100 milijonų tonų ES 27 ir 61 milijoną tonų ES 15, iš kurių 68,3 proc. sudarė lakieji pelenai, 17,7 proc. – kūryklų dūmų desulfurizacijos (FGD) gipsas, 9,4 proc. – dugne esantys pelenai, 2,4 proc. – katilų šlakai, 1,5 proc. – degimo verdančiame sluoksnyje pelenai ir 0,7 proc. – purškalų išdžiovinti sugėrimo produktai.

6.6 Ir visame pasaulyje, ir Europoje potencialūs anglies degimo produktų naudotojai nėra tinkamai informuojami apie šių naujų medžiagų ir produktų naudojimo savybes ir priva­ lumus. Iki šiol JAV pramonė yra didžiausia anglies degimo produktų gamintoja ir naudotoja. Jos pavyzdžiu seka tik keletas Europos šalių, pavyzdžiui, Vokietija ir JK. Tačiau padėtis keičiasi. Lyderio vaidmenį anglies degimo produktų gamybos ir naudo­ jimo srityje perims Indija ir Kinija (23).
(20) Pasaulinė anglies asociacija (World Coal Association). (21) ACAA interneto svetainės duomenimis, asociacija taip pat vykdo mokslinius tyrimus, rengia ataskaitas, apklausas, pramonei skirtus dokumentuos ir analizes anglies pelenų, katilų šlakų arba kūryklų dūmų desulfurizacijos medžiagų perdirbimo srityse. Atitinkamą organizaciją įsteigė ir Japonija – Anglies pelenų naudojimo centrą. (22) ECOBA įkurta 1999 m.ir šiuo metu atstovauja daugiau kaip 86 proc. anglies degimo produktų gamybos ES 27. (23) Pavyzdžiui, numatoma, kad energijos poreikis Indijoje 2020 m. bus apie 260 000 MW. Apie 70 proc. šios energijos bus pagaminama iš anglies. Anglimi kūrenamose elektrinėse bus pagaminama 273 mili­ jonai tonų anglies degimo produktų.

— naujų dažų ir kitų aplinkosaugos tikslams naudojamų prie­ monių kūrimas. Naudojant anglies degimo produktus paga­ minti dažai yra atsparūs vandeniui, rūgštims ir organiniams tirpikliams, — medienos pakaitalų produktai, — lakiųjų pelenų panaudojimas nuotekų valymui, šalinant sunkiuosius metalus, tokius kaip kadmis ar nikelis, — moksliniai tyrimai ieškant būdų toksinius lakiuosius pelenus paversti automobilių pramonėje naudojamomis metalinėmis putomis.
(24) ACAA duomenimis, daugiau nei pusė JAV gaminamo betono maišoma su lakiaisiais pelenais.

2012 1 28

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 24/17

6.9 Europoje dideli lakiųjų pelenų kiekiai išvežami į sąvar­ tynus arba naudojami menką vertę turinčių produktų gamybai, išskyrus keletą išimčių (pavyzdžiui, Nyderlanduose ir Vokieti­ joje). Tai susiję su ES pelenų kokybe, kuri ne visada tinka gami­ nant didelę vertę turinčius produktus, tačiau trūksta ir informa­ cijos apie naudingą anglies degimo produktų naudojimą gami­ nant įvairius produktus ir skatinimo tai daryti. Tikimasi, kad ateityje pelenų kokybė pagerės dėl anglimi kūrenamoms elekt­ rinėms taikomų privalomų aplinkosaugos reikalavimų ir pramonės pastangų veiksmingai ir labiau aplinką tausojančiu būdu deginti anglį. 6.10 Norint suprasti anglies degimo produktų naudojimui poveikį darančius veiksnius, reikia atlikti daugiau tyrinėjimų ir mokslinių tyrimų. Turėtų būti siekiama pažangaus šių produktų

naudojimo. Tam reikalingi novatoriški ekonomikos, valdymo ir logistikos klausimų sprendimai; kartu reikia pasitelkti į rezul­ tatus orientuotą lakiųjų pelenų klasifikavimo sistemą ir moks­ linių tyrimų ir technologijų plėtros programas, kuriomis būtų siekiama pagerinti anglies degimo produktų pavertimo naujomis pažangiomis medžiagomis procesą ir gilinti žinias apie lakiųjų pelenų cenosferų sudėtį, morfologiją ir struktūrą. 6.11 Dėl teisinės anglies degimo produktų apibrėžties kyla daug kliūčių, kurios stabdo naudingą anglimi kūrenamų elekt­ rinių atliekų naudojimą. Šiuo metu naudojamas suderintas atliekų sąrašas, kuris gali būti atnaujintas, remiantis naujomis žiniomis ir mokslinių tyrimų rezultatais. Anglies degimo produktams, kuriems netaikomi atliekas reguliuojantys teisės aktai, gali būti taikomas REACH reglamentas.

2011 m. spalio 26 d., Briuselis Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas
Staffan NILSSON

Similar Documents

Premium Essay

Woop Woop Basedgod

...Mohannad Zawi Mr. Mackay ENG-4U0 October 31st, 2011. The Fight for Survival Can Truly Lead People to Do Things They Wouldn’t Do When it comes to The Road by Cormac McCarthy & Treasure Island by Robert Louis Stevenson, it takes a lot to compare the two. Can these classic literary novels truly be compared? Luckily, you will find just how much they can be compared as you read this essay. In order to consider just how similar these 2 books are, consider the following: The main characters of their respective books ultimately aim to survive their landscapes, both of the main characters are on a journey for the betterment of their lives, and both of these novels portray similar themes. While one book has a seemingly miniscule cast and the other a large ensemble of roving buccaneers, they still manage to be comparable, and through their similarities a better experience is enjoyed for fans of the books. Both main characters of their respective books ultimately aim to survive by dealing with harsh environments. We understand that The Man from The Road has to deal with a barren, apocalyptic wasteland, and with this situation he uses his knowledge & wits to survive this harsh environment, for example, he carves makeshift bullets out of wood in order to scare off attackers: “While the boy slept he sat on the bunk and by the light of the lantern he whittled fake bullets from a tree branch with his knife, fitting them carefully into the empty bores of the cylinder and then whittling...

Words: 1877 - Pages: 8

Free Essay

Woop

...Methanol: * Known as methyl alcohol, methyl hydrate or wood naphtha * Simply form of alcohol used in the production and manufacturing of products * Occurs naturally * Annual global demand in 2011 almost 50 million tonnes Demand: * basic characteristic in pure form highly toxic and flammable limited number of direct application * mostly used as a base ingredient in the production and manufacturing of products * 2/3 of the global methanol supply was used in traditional applications such as formaldehyde and acetic acid * 1/3 used for gasoline blending, dimethyl ether (DME), methyl tertiary butyl ether (MTBE) and the conversion of methanol to olefins (MTO) * 34% of supply used in production of formaldehyde, demand strong but in 2009 the National Cancer Institute (NCI) published a report that links formaldehyde to leukemia, multiple myeloma and Hodgkin’s disease * 13% demand accounts for acetic acid, primarily used in the production of vinyl acetate. Additionally, used as a base component for photographic film, solvents, textiles and vinegar * 11% MTBE demand remained constant due to its use as a clean energy component in Europe and many developing economies * 10% Fuel Blending, 7 % DME increasing demand annually, Fuel blending will increase since China will introduced new national standards for the use of methanol blends. Other countries such us Australia, Iran, Pakistan, Malaysia and Trinidad are researching methanol fuel blends as an alternative...

Words: 577 - Pages: 3

Free Essay

Jeffrey Woop

...Library Management System Overview : Library is regarded as the brain of any institute; many institutes understand the importance of the library to the growth of the institute and their esteem users (students).  LMS support the general requirement of the library like acquisition, cataloguing, circulation. Library project system that offers many flexible and convenient features, allowing librarians and library users to maximize time and efficiency. Library System gives the all detailed information about students, staff and books. It will track on the how many books available in library and books issued to the students. It shows popular book among the students. It will provide book lost in library. It keeps the record of the suppliers and book binders. It generates MIS reports for management. Our software is customizable for any library requirement. Features of library management system: * Only basic knowledge of computers is required for operation of Library Management System. As it has user-friendly application interface. * Library Management System is Customizable and User Configurable. * An inbuilt Settings module makes Library Management System flexibility to cater to diverse organizational needs. * It is build on .NET technology – one of the most latest and upcoming Technologies in the field of Information Technology, which makes you  a forerunner in the world of Information technology. * Library Management System brings information to the user’s desktop through...

Words: 406 - Pages: 2

Premium Essay

The Beatles - Happiness Is a Warm Gun Analysis

...MUSC 248: Happiness is a Warm Gun Background “Happiness is a Warm Gun” is a song by the Beatles, featured on the LP (Long Play) record The Beatles (also known as the White Album) which was released on the 22nd of November 1968. It’s not exactly clear who it was written by, many sources credit John Lennon and Paul McCartney together, while other sources state it was written by John Lennon alone. The complexity of the song ensured a lot of time in the recording studio. They spent two days in studio recording a total of 70 takes with such instruments as organ, piano, tambourine and bass in support. Form Instead of following a traditional song format, such as a verse – chorus – bridge, the song is organised into four distinctive parts, each with its own genre, subject matter, tempo, metre, and chord progression (Connolly, 2013). First Part: “She’s Not a Girl Who Misses Much...” 0:00-0:44 Part One beings with around 14 seconds of finger picking in 4/4 time and a rather somber sounding vocal line. There is a sudden increase in intensity and transposition by drum crescendo into fuzz guitar and continued drumming creating a psychedelic rock feel. This second part is trickier to decipher, it sounds like a bar of 4/4, followed by a bar of 2/4, back to five bars of 4/4 then perhaps a bar of 5/4. The lyrics continue, using surreal imagery with such lines as “..a soap impression of his wife which he ate..”. The finger picking pattern in the first 14 seconds was quite popular...

Words: 866 - Pages: 4

Free Essay

Identity

...Who am I?: self and other As the former Archbishop of South Africa, Desmond Tutu once said, “a person is a person through other persons.” This statement alludes to the fact that belonging is critical to our sense of self as a person; often we define ourselves through the quality of these relationships. Likewise an Age columnist, Ross Gittins reminds us, “we are, above all, social animals.” After we have secured our physical survival, the most important thing in each of our lives is our relationships: with friends, neighbours, workmates and, above all, with our families”. Author and social commentator Hugh Mackay states, “we are defined more by our interdependence than our independence”. Also, “we are individuals with a strong sense of our independent personal identity and we are members of families, groups and communities with an equally strong sense of social identity, fed by our intense desire to belong.” Likewise, Dr Michael Schluter, an important social thinker and founder of Britain’s Relationships Foundation draws attention to the fundamental importance of relationships in our lives and its role in securing our wellbeing. As Ross Gittins also asks, “take away all our relationships and who would have much reason to keep living?” Because we are social animals, we gravitate towards groups that become instrumental in shaping our views and values, our attitudes and behaviour. Frequently, we find ourselves conforming to the dominant views and values of the group...

Words: 629 - Pages: 3

Premium Essay

Wop ! Zoop ! Bud, Not Buddy, By Christopher Paul Curtis

...Woop! Zoop! Sloop! Bud, Not Buddy is a book about a young, African American boy who has to survive in the 1930's during the Great Depression. Woop! Zoop! Sloop! Is a quote Bud used in the book. Christopher Paul Curtis is the author of this wonderful novel. Bud has been through a lot in his life, but in the depression, that’s a normal thing. Bud, Not Buddy would be a different story if they had modern technology because they would have cell phones, electricity, and they wouldn't have even needed Hoovervilles. To begin with, if Bud would have had electricity it would have been a big help. In Chapter 3, Bud needed to have heat and light in the shed. If he would have had this, his night in the shed could have been much better. He wouldn't have been so frightened by the fish heads, and he would have seen the bee hive. Bud may not have even had to stay in the shed because the Amoses wouldn't have made him be in it with a swarm of angry bees. Electricity would have made everything easier and more convenient....

Words: 661 - Pages: 3

Premium Essay

Pmksjxs

...在和老师同学说话的时候,语气词只要使用中文的再配合上面目表情,大家也就都会了 解。可是写email啊,短信啊,网上聊天啊,就麻烦了。我只会很简单的几个,剩下的,都不会,不能好好的表达自己的语气了,于是,依然为了方便自己,从 各个网站帖子转发上来英语语气词。重复不管,错误不管, 格式不管。= =。。。我只知道VV是个不负责任的转帖的童鞋。 英语拟声词和惊叹词 表达的感情或感觉或当时的情景 Ho 哦 Ah! 羡慕,满意 Aha! 满意,愉快,胜利 Ahem! 唤起注意 Alas! 遗憾,悲痛,不幸 Bah! 轻蔑,厌恶 Brrr! 寒冷 Darn!(Darn it!) 愤怒,失望 Eeeek! 害怕 For goodness sake! 惊奇,害怕 Gad! 惊奇,不赞同 Gee! 惊奇,赞美 God!(Good god! Great God! 惊奇,恐惧 My God! Oh, God!) Good gracious! 惊奇,恼怒 Goodness! 惊奇,害怕,恼怒 Gosh! 惊奇 Heaven forbid! 惊奇,害怕 Heaven help me! 惊奇,害怕 (Good) Heavens! 惊奇,害怕 Help! 求助 Hey! 惊奇,喜悦,疑问,或唤起注意 Hmmm! 思考 Ho(a)! 惊奇,满足,喜悦或唤起注意 I’ll be darned! 惊奇 Jesus(Christ)! 不满意,失望,痛苦,惊恐 Look out! 警告 Mmmm! 品尝满意 Mercy! 惊奇 Mercy me! 惊奇 My! 惊奇,羡慕 My,my! 惊奇 My goodness! 惊奇,害怕 My word! 惊奇 Oh! 惊奇,诧异,害怕,疼痛 Oh, boy! 激动,惊奇,惊喜(男女都可说) Oh, dear! 惊奇 Oh,my! 惊奇,羡慕 Oh, no! 害怕,惊奇,失望 Oho! 惊奇 Oh-oh! 遇到不顺心的事 Ouch 疼痛 Ow! 疼痛 Oh, well! 无可奈何 Psst! 唤起注意 Say! 唤起注意,或想起什么 Shit! 愤怒,厌恶,沮丧 Thank God! 宽慰,感谢 Thank goodness! 感谢 Tsk-tsk! 不赞同 Tut-tut! 不满,不耐烦 Ugh! 厌恶 Unbelievable! 惊讶 Watch it! 警告 Watch out! 警告 Well! 惊奇,宽慰 Well, I never! 惊奇,愤怒 Well,well! 惊奇 Whew! 如释重负 Whoopee! 高兴 Whoop! 欣喜,兴奋,或因手脚笨拙而感到尴尬 Wow! 诧异,惊讶,羡慕,快乐 Yuck 厌恶 ============================================================================================== Ah! 羡慕,满意 Aha! 满意,愉快,胜利 Ahem! / ə'hem / 唤起注意, 用咳嗽来引起注意,或表示怀疑 e.g. Ahem, I wonder if I can raise this problem with you now. 呃哼,我现在能否向您提及这问题。 Alas! [ ə'læs ] 唉, 遗憾,悲痛,不幸 e.g. Alas! He missed the train...

Words: 1965 - Pages: 8

Free Essay

My Vegas

...Millan 1 Leonilda Millan Professor Aki Maehara History 12 Sep 12,2014 "Lynch Law" by Ida B. Wells-Barnett. Ida B. Wells, was born into slavery in Holly Springs, Mississippi.She lived with her father a carpenter and her mother a cook. A few months after Ida was born, President Abraham Lincoln issued the Emancipation Proclamation. This made Ida and her family free, well as far as the laws go. Because is wasnt until the Civil War that actualy free.When Ida was sixteen years old both her parents died from Yellow Fever. So to keep her family together, Ida had to work as a teacher to take care of her brothers and sisters. A few years later, Ida moved to Memphis so that she could make more money teaching. She also took college courses and began to write and edit for a local journals.One day Ida was taking the train and the train the conductor told her she had to move from were se was sitting, and said that section was for white people only. Ida refused, but was obligated to leave her seat. So She sued and won $500.But the Tennessee Supreme Court overturned the decision (http://www.biography.com/). After the insident with the train, Ida began to write about the racial injustices of the South.Then she began her own newspaper called the Free Speech, where she wrote about racial segregation and discrimination. In 1892, one of Ida's friends, was arrested for murderering a white man. Ida's friend was protecting his grocery store from being broken into. The white man got in anyway...

Words: 831 - Pages: 4

Free Essay

Did Your Mom Ever Tell You Not to Pet Stray Dogs?

...hard headed kid at that age, and I never listened to what I was told. We lived in a small town 200 miles west of Middlin, Texas; it was a quiet town with a population around 1,000 people. If you’ve ever been to Texas then you know that it’s about 90% desert, it’s a dry and dusty place. Stray dogs are everywhere be aware and whatever you do don’t pet stray dogs. It was the summer of 1991 in Middlen, Texas the temperature was around 100 degrees. I was soaked from head to toe with sweat from ridding my dirt bike all day. I had gotten a 50cc Suzuki dirt bike from my dad just a year prior and I was loving it. I rode my dirt bike all summer long that year. There was a pit not too far from my house that I could ride in that had some whoop-de-woops, and some jumps. This pit was huge, I mean it was a giant pit, it looked like a comet had struck the earth it was so big. I spent what seemed to be all day at the pit riding my dirt bike. When I finally got home I decided to cool off in the sprinklers, I ran into the house as fast as I possibly could to change clothes. As I got into the house I yelled Mom! Can I go outside and play in the sprinkler, she said yes but I had to eat supper first Dang it, I said under my breath as I continued down the long hallway. When I got to my room I looked everywhere for my Teenage Mutant Ninja Turtles swimming trucks, they were my favorite. I looked in all of my draws, under my bed, and in the hamper but I just couldn’t find them any ware...

Words: 1025 - Pages: 5

Free Essay

Huck Finn Essay

...Using the console Entering codes * Codes are not case sensitive; "a" is same as "A". * Codes are shown as: Code <Variable> <#> * The < and > are not entered with the code, and # is replaced by the desired quantity. * The code to add an item is listed as: Player.AddItem <ItemID> <#> * If you wanted to add 500 gold, it would be entered as: player.additem 00000f 500 Targeting To target an object, open the console and click the object. Its name will appear about center screen. An item targeted in the console is also called a reference. A target may also be selected using the PRID command and the target's Reference ID. Short Code or Prefix Required Short code refers to a code having a short form that can be used interchangeably with the Long form. * ToggleFogOfWar is the long code form. * TFOW is the short code form. Prefix Required refers to a code needing a prefix to work as intended. * SetHealth <#> will set the max health of the target selected by clicking or the PRID command to <#>. * Player.SetHealth <#> will set your max health to <#>. Subpages Alchemy | Armor | Items | Food and Drinks Potions and Poisons Ingredients | Heavy Light Clothing Jewelry | Books Keys Miscellaneous Soul Gems | Weapons | Magic | Other | Arrows Blades Blunts Bows Staves | Spells Diseases Enchantments Perks Shouts Skills | Actor Values Batch Lists Characters ...

Words: 2661 - Pages: 11

Premium Essay

Myself

...ENGL111 Common phrases for Social Exchanges You will face many situations in your life when will need to use English in short social exchanges with others. These social exchanges can help us fulfill various ‘functions’ such as ‘Introducing ourselves’ or ‘Asking for permission’; social exchanges vary according to the informal or formal relationship between the speakers. Several ‘functions’ are listed below; in the left column are just a few examples of appropriate phrases which can be used, while the dialogues in the right column demonstrate short illustrative examples of common social exchanges. It is expected that you will practice these phrases and social exchanges during the Semester and become fluent in performing them, so that you develop skill and confidence in using English appropriately in various social situations. A | Greetings | Hi!Hello!How are you?How are you doing?How’s everything? How are things?How’s it going?What are you up to?Same as usual. | A: Hi! Mandy. How are you?B: Hi, Phoebe. I’m fine. Thanks. And you?A: I’m fine.A: Hi! Mandy. What are you up to?B: Not a lot. And you?A: Same as usual. | Hi!Hello!I am fine, thank you. And you?Fine, thanks. And you?Good!Great!Very well.Not bad. What about you?Can’t complain. I know how you feel. | A: Hi, Jacky. How are things?B: Hi, Sam. Great. How’s everything with you?A: Everything’s fine. A: Hi, Jacky. How’s it going?B: Can’t complain. Just finished a project and have another due on Friday.A: Yeah I know how you...

Words: 1727 - Pages: 7

Premium Essay

Engineering

...Topic Tar sands oil spill in arkansas Name Nadya Sanjaya SID 1412251 DELETE THIS PAGE WHEN YOU HAND IN THE EXAM Objective: This take home exam is designed to test your understanding and interpretation of engineering ethics principles and social science issues as related to contemporary engineering problems. Procedure: Select a current engineering topic that is not the Dreamliner. Follow the questions on the subsequent pages. Writing format: Times new roman font, 12 pt. Single-spaced with justified margins. Just like on this page here. One space in between each paragraph. Email the final copy to r.angelo.borrelli@gmail.com. Points will be deducted for incorrect format. Citations: Please cite all sources you use. In the text of the paper, please use a superscript when you make a citation, like this.1 Then, in the REFERENCES section, list your sources in order. Length: ‘Sufficient.’ I am not going to give a set page limit. Be concise but show depth. Writing style: You will be writing in some form, whether technical writing or essays, and then when you get jobs in the real world. There is no time to start practicing like now. Grammar and spelling are part of the grade! Proof-read your paper several times! 1. Introduction [10] Please introduce your topic and explain why it is important to you. The topic I’m writing is about the tar sands oil spill in Mayflower, Arkansas. ExxonMobil, the company that runs the pipeline was in charge of the...

Words: 3532 - Pages: 15

Free Essay

Australian English

...INTRODUCTION The title of this work is “Australian English” The work which is presented deals with the study of the Australian English Language, about its pronunciation, regional variations, vocabulary. The Australian English is a language with its own peculiarities and it differs a lot from Standard English and the other variants because it has its own history and development. There appeared a large number of new words in each variety of the English language because of historical, political, different socio- economic events and of course it has affected to the Australian English. I wanted to learn more about the appearance, development and using nowadays of the Australian English language. The aims of this work are: -To study the difficulties of using and understanding the words in AusE -To define cultural peculiarities of AusE speakers The topicality of this work is explained by the interest to the difference of Australian English between the other English variants and to the practical usage of the vocabulary. The theoretical value of this work is determined by necessity of the comprehensive analysis of Australian English because every language allows different kinds of variations: geographical or territorial, stylistic and others. It is very important to use up- to –date information of the western scientists who are concerned nearly to the English linguistics. The practical value is seen in rising interest to the English...

Words: 9331 - Pages: 38

Free Essay

Wwesa

...4 Anonymous Hacktivism and Contemporary Politics Christian Fuchs 1. INTRODUCTION It is Friday, August 6, 2012, on the Internet. Sixty-seven years earlier, on August 6, 1945, the U.S. dropped the first atom bomb on Hiroshima. One hears a song by Trey Parker: "America. Fuck yeah. [. . .] So lick my butt and suck on my balls, America, fuck yeah! Whatcha' gonna do when we come for you now? (. . .) McDonalds, fuck yeah! Wal-Mart, fuck yeah!" Pictures of cats that look human are accompanied by the request, "I want to start a collection of my fetish catboys so post moar!" There is a link to a live cam on Times Square. One also finds an image showing a burning American flag that is accompanied by the logos of McDonald's and images of a can of Mountain Dew, the Statue of Liberty, a guitar player and a screaming bear. "You should kill yourself, fucking AMERRRICCAAA, you little fag- got." A rapper writes a new song and says that the first few minutes of the discussion in his thread will become part of the song. There is a story about a brother who tries to seduce his sister, but it turns out that his sister is a large arthropod. There is a thread with images of female but- tocks, accompanied by an announcement that one of the portrayed girls receives prank phone calls. One sees a picture of a couple having oral sex accompanied by the text "PORNO FUCK YEAH!" as well as a picture of a drunk sleeping man accompanied by the text "buddy passed out after 11 Coors...

Words: 9207 - Pages: 37

Free Essay

Awwaw

...That Girl 2: Me & You written by HaveYouSeenThisGirL -- Introduction - "Sitting next to that girl." xxx-xxx-xxx-xxx-xxx-xxx-xxx If you cant get someone off your mind they are probably supposed to be there. -Unknown. xxx-xxx-xxx-xxx-xxx-xxx-xxx It's been 3days and up until now her eyes are still close, kelan nya kaya imumulat ang mga mata nya? Gigising pa ba sya? Would there still be a chance for her to see my list? Sana, sana. "What are you doing?" nagtatakang tanong nung nurse pagkakita sa ginagawa ko. "I want her to see it when she wakes up. It's not illegal, right?" "Of course not, it's actually sweet." nakangiting sabi nung nurse nung makita yung kabuuan ng ginagawa ko. Kahit ako napangiti lalo na ng maalala ko kung paano ko nabuo ang lahat ng 'to... *Kring!* "Pwew!" sakto! Pagka-bell nasa classroom na agad ako, kala ko malalate na ako. Grabe, daig ko pa ang aso kung tumakbo kanina eh. Tinanghali kasi ako ng gising kaya ayun, madali to the max. Hmm... At dahil late ako, wala na akong mauupuan sa likod, gusto ko kasi lagi umupo sa likod eh. Haay, pag gantong late ka asahang ang bakanteng upuan lang ay ang nasa unahan. Alam nyo naman ang mga estudyante may front seat phobia. Dumiretso na ako sa katangi tanging upuan na bakante sa unahan pero nung papunta na ako dun natigilan ako ng makita ko kung sino ang magiging seatmate ko... Patay! That girl! "Hi!" "Ah.. hi.." sabay upo ko na agad without...

Words: 27209 - Pages: 109