Free Essay

Algernon Projekt

In:

Submitted By zollermelinda
Words 1689
Pages 7
MOZGASD AZ EGERED, MEGMONDOM, KI VAGY! | Képességdiagnosztika és -fejlesztés az egérmozgás vizsgálatával | |

A feladatként kapott esszéírás témájának kiválasztásakor arra törekedtem, hogy olyan képesség-vizsgálati módszerről írjak, amely számomra érdekes és új, és amelyet hasznosítani lehetne abban az intézményben, ahol jelenleg dolgozom. Az Iskolakultúra 2004.12. számában olvastam először az Algernon projektről, amelyről eddig még nem hallottam, és amely felkeltette az érdeklődésemet. A tanulmány olvasásakor azon gondolkodtam, hogy egy ilyen program megvalósítására igen nagy szükség lenne abban az intézményben, ahol jelenleg pedagógusként tevékenykedek.

A Grafológiai Intézet eddig is hirdetett akkreditált pedagógusképzést, amelynek során a pedagógusok megszerezhetik azokat az alapvető grafológiai ismereteket, melyek segítségével azonosítani tudják a tanítványaik teljesítményét akadályozó problématerületeket. A tanulók kézírásjegyeiben, rajzaiban utalást találhatnak például szorongásra, agresszióra, az önértékelési- vagy társas kapcsolatok zavarára. Kiszűrhetik a gyermek fejlődését kedvezőtlenül befolyásoló háttértényezőket, mint pl. a családi problémák vagy az aránytalanul nagy követelmények. A képzés végére a résztvevők az írásokból vagy rajzokból el tudják dönteni, hogy a gyerek extrovertált vagy inkább introvertált, az anyához vagy az apához kötődik-e jobban, milyen képességekkel rendelkezik szellemi illetve gyakorlati téren, hogyan alakít ki és tart meg kapcsolatokat, milyen módon viselkedik másokkal, vannak-e agresszív késztetései, milyen a munkamódja, tűri-e a monotóniát, pontos illetve megbízható-e, milyen az energia-beosztása, mennyire rendszerető, inkább stabil vagy inkább labilis személyiségnek mondható, hajlamos-e szorongásra vagy depresszióra, erős-e az önkontrollja, szellemi vagy inkább gyakorlati pályára érdemes irányítani stb. A megszerzett ismeretek birtokában a pedagógusoknak képesnek kell lenniük az adott írás- és rajzminta elemzése során a társas viselkedés, érzelmi élet, mentális képességek jeleinek azonosítására.
Az Algernon projekt ennél többet nyújt azzal, hogy megalkotói egy olyan rendszert hoztak létre a tudományos íráselemzés és az informatika módszereit ötvözve, mely a számítógépes egér finommozgás elemzése (Electronic Slight Movement, vagyis e-SM) révén képes megkülönböztetni a felhasználókat.
A megalkotók szerint a "jövő grafológiája" a számítógépes egérmozgatás, amely ugyanúgy egyéni, mint a kézírás. Az aláírást és a kézzel írt szöveget már régóta használják a személyiségjegyek megismerésére és személyazonosításra. A manapság egyre inkább tért hódító elektronikus környezetben viszont az egérhasználat módja árulkodhat rólunk. Az egérrel való kattintgatással ugyanolyan mikromozgásokat végzünk, mint például kézíráskor.
Az ELTE TTK Multimédiapedagógiai és Oktatástechnológiai Központban alapult meg az Algernon kutatócsoport, s a kézírás elemzésével, illetve a kézeredet azonosításával rokon, az informatika világához tartozó tudomány létjogosultságát kezdték el kutatni. Azt vizsgálták, hogy vajon megjelennek-e a számítógép használata során azok a speciális agyi területek által kontrollált finommozgások, melyek kifinomultsága és részletgazdagsága a kézírás esetében lehetővé teszi a szerző azonosítását. Feltételezték, hogy az írásban megfigyelhető, egyénre jellemző mozgásmintázatok egy része megjelenik az egér kezelésében is, és hogy megismerhető és tudományosan leírható az a mód, ahogy az egér mozgatása során megjelennek azok a finom eltérések ember és ember között, amelyek alapján akár a személyek azonosítását is el lehet végezni. A feladat az egérrel történő interakció minél pontosabb rögzítése és a különféle írássajátosságok hátterében meghúzódó struktúrák felismerése volt. Ezek segítséget nyújthatnak az egyén személyiségjellemzőinek becsléséhez, illetve a személyazonosság vizsgálatához a statisztika eszköztárára támaszkodva.
Az Algernon kutatócsoport ötvözte a tudományos íráselemzés és az informatika módszereit, és olyan rendszert hozott létre, amely jó biztonsággal választja szét az egér mozgása alapján a felhasználókat, például meg tudja állapítani, hogy idős vagy fiatal, nő vagy férfi ül-e a gép előtt, hogy valóban a jogosult személy használja-e a gépet. Az egérmozgás vizsgálatával a kutatók olyan pillanatnyi pszichikai jellemzőket is értékelni tudnak, mint a fáradtság, a stressz, a kémiai befolyásoltság (alkohol, drog), vagy az izgatottság, bizonytalanság és idegesség.
De nem ez lehet az egyetlen felhasználási terület. A kutatók szándéka szerint a megalkotott mozgáselemző rendszert alkalmazni lehetne olyan pszichológia tesztekben, ahol a finommotorikát vizsgálják (ilyenek például a diszlexia, diszgráfia, hiperaktivitás-szűrés, valamint egyéb részképesség-zavarok szűréséhez használt tesztek). Ezt a módszert olyan intézményekben lehetne alkalmazni, mint ahol én is tanítok, hiszen a tanulási zavarokkal küzdő gyerekek száma igen magas, és nekünk sem áll rendelkezésünkre semmilyen fejlesztési koncepció, amely a tanulók helyzetének javítására szolgálna.
Az általam tanított osztályokba járó tanulók többsége tanulási zavarral, magatartási problémákkal küzd, és ezt még tetézi a nagy gyereklétszám. Többször javasoltam az osztály „megbontását”, kis létszámú fejlesztő csoportok indítását, de eddig nem jártam sikerrel. Fejlesztő szakemberek segítségét szintén ritkán vehetem igénybe, hiszen az iskolában egy fejlesztő pedagógus és egy pszichológus jut ----- számú gyerekre, és ráadásul mindketten két telephely között „ingáznak”. Pedig a rendszeres, iskolai keretek között történő fejlesztés biztosíthatná a gyermekek felzárkózását és csökkenthetné a lemorzsolódás veszélyét. Én magam nem rendelkezek fejlesztőpedagógusi képzettséggel, de ha rendelkeznék is, az osztálylétszám miatt a tanítási óra keretén belül nem fordíthatok elegendő időt egy gyerekre, hiszen a többiek is ugyanazokkal a nehézségekkel küzdenek.
A cikk szerzői által említett korábbi vizsgálatok során (Földi, 1997, 2000) bebizonyosodott, hogy a tanulási és viselkedészavarok gyakran kimutatható károsodás nélkül, az idegrendszer részleges vagy a szerveződés egészét érintő éretlensége következtében jelennek meg. Gyakran a vizuomotoros integráció kialakulatlanságát, a szabályozó folyamatok elmaradását tapasztalták, mely a mozgásorganizációt, a nagy és finommozgásokat egyaránt érinti. A pszichológiai vizsgálatok során is egyértelműen fény derült az idegrendszeri érés elmaradására.
Az Algernon projekt kutatói fontosnak érezték, hogy olyan általános fejlesztő eljárásokat adjanak a pedagógusok, fejlesztő pedagógusok és a szülők kezébe, amelyekkel elősegíthetik a zavarok felszámolását vagy kompenzálását. Olyan fejlesztő anyagokat szerettek volna a pedagógusok rendelkezésre bocsátani, melyek a szakképzett fejlesztőpedagógus munkája mellett önállóan is alkalmasak a gyerekek képességeinek felzárkóztatására. A tanulási zavarok korrekcióját tovább segítené, ha a szülők segítséget kapnának abban, hogy otthon is folytathassák játékos formában a részképesség-zavaros gyermekek fejlesztését, akiknél elmaradás mutatkozik a beszéd-, olvasási-, írási-, számolási folyamatokban vagy más, iskolai tantárgyakban. Az általam tanított gyerekek tanulási zavara elsősorban az emocionális és szociális hátrányra, környezeti hatásokra vezethető vissza. A gyerekek többségének intelligencia-szintje megfelelő, tanulási teljesítménye mégis alacsony.
A gyerekek részképesség-zavarai neurofiziológiai diszfunkción alapulnak, az észlelés, a mozgás, a nyelv, az emlékezet, a figyelem és gondolkodás folyamatainak hiányos működése következtében lépnek fel. Iskolai teljesítményzavarok (olvasás-, írás-, számolászavarok), nyelvi és emlékezeti zavarok (megkésett beszédfejlődés, fejlődési diszfázia, a pöszeség és a dadogás egyes formái), szociális viselkedési zavarok (hiperaktivitás, figyelemzavar) formájában nyilvánulnak meg. Bizonyított tény, hogy a részképesség-zavarok által okozott lemaradások nem behozhatatlanok, a pszichikus funkciórendszer fejlesztésével kompenzálhatók. A pszichomotoros fejlesztés a hiperaktív, tanulási, magatartási és viselkedészavarral küzdő gyerekek megsegítésének egyik leghatékonyabb eszköze, az idegrendszer érését, a funkciók alakulását külső hatások segítségével is elő lehet segíteni. Az idegrendszer érési folyamatai befolyásolják a pszichés funkciórendszerek szerveződését is.
Az Algernon-projekt kutatói fontosnak tartják a számítógépes fejlesztő módszerek bevonását a terápiás eszköztárba, hiszen a számítógép használata egyre több gyerek hétköznapjaihoz tartozik hozzá. Ez a gyerekekkel íratott „Így telik egy átlagos napom” című fogalmazásokból is kiderül, amelyből idézni szeretnék:
„Mire hazaérek, nagyon elfáradok. Eszek, lustálkodok, megnézem, van-e új internetes letöltés. Sokáig nem nagyon akarok tanulni, de a végén nekiállok. Nem sokat tanulok, mert elég fáradt vagyok, egyébként sem marad meg a fejemben minden. […] Aztán számítógépezek estig.”
„A tanulásra kellene több időt szakítanom, és kevesebbet a TV-nézésre és a gépezésre.”
„Amikor hazaérek, bevágom magam a gép elé.”
Az Algernon kutatócsoport által kidolgozott módszer, amely számítógépes egérmozgatást vizsgálja, a tanulási zavarok terápiájában alkalmazható, ezen belül elsősorban a vizuomotoros koordináció, a finommotorika, a vizuális figyelem, a szeriális észlelés és az úgynevezett intermodális kódolás (az érzékszervek működésének integrációja) fejlesztésében. Az egérmozgást részletesen elemzik, az eredmény számértékekben, grafikonon jelenik meg. A részképességek gyors és célzott terápiáját elősegítő program gyermek számára játék, és nem kötelezően teljesítendő feladat.
A program alkalmazását célszerű szakember által végzett felmérés eredményére alapozni, de a pedagógus vagy a szülő is tud segíteni, ha meg tudja állapítani azokat a hiányosságokat, amelyek a képességdeficithez vezettek. A tapasztalatom azonban az, hogy sajnos a szülők nem ismerik eléggé gyerekeiket, segítségükre nem számíthatunk, néha azt sem tudják, merre jár a gyerekük, örülnek, ha „nyugton vannak”. Vagy nem ismerik el, hogy a gyerekük problémákkal küszködik.
A programban alkalmazott feladatok a klasszikus papír-ceruza feladatok számítógépes adaptációi. Az új elem nem a számítógépes megvalósítás, hanem az, hogy a számítógép figyeli a gyermek mozgását és észrevétlenül elemzi releváns tulajdonságait, például a mozgás véletlenszerűségét vagy rendezettségét, tudatos irányítását, a finommotoros vezérlés pontosságát, a mozgás sebességét és annak egyenletességét, a mozgás téri megoszlását, ballisztikus ívének szabályosságát és tudatos irányíthatóságát, a hirtelen irányváltásokat. Vizsgálja, hogy a gyermek akciója hogyan viszonyul a képernyőtartalom realitásához, hiszen ez is fontos jellemzője lehet a kognitív mozgásvezérlésnek. Mindezek a kiragadott példák az egyes részképességek (vizuomotoros koordináció, vizuális figyelem stb.) fejlettségét jellemző mutatók, melyek gyakorlással fejleszthetők. A részképességek fejlesztése pedig a tanulási zavar tünetcsoportjának egészére hat, és eredményessége közvetlenül lemérhető az iskolai teljesítmény javulásában.
A program a következő területek fejlesztését segíti elő:
I. Finommotorika: (az íráshoz szükséges vonalvezetési készséget, a mozdulatok precizitását növelő feladatok)
- A gyerek egyeneseket húzogat, karikákat, hullámvonalakat rajzol. - Először minél nagyobb méretben készíti el a gyereknek az ábrát, megismerkedik a feladattal, majd egyre kisebb méretben, egyre több precizitást igényelve halad előre.
- Az egérkurzor sebességének növelésével a mérettartomány csökkentésével megegyező hatás érhető el, ez esetben egyre finomabb mozdulatokra van szükség a feladat elvégzéséhez.
II. Koncentrációs képesség, olvasás mozgásiránya, szemmozgás iránya:
- A gyereknek az olvasáshoz hasonlóan balról jobbra kell követnie egy-egy ábrasort és utasítás szerint kell megjelölnie az adott típusú képeket.
III. Térorientáció:
- A gyereknek különböző helyzeteket kell felismernie és azonosítania
- Tudatosodnia kell az irányok megkülönböztetésének és annak, hogy a dolgok milyen irányban helyezkednek el.
- A gyerek különböző labirintus jellegű rejtvényeket old meg, amelyek a finommotorikát is fejlesztik (keskeny vonalak között kell a ceruzával haladni).
- A kirakós játékok, a mintautánzás a téri viszonyokat, az elemek egymáshoz való kapcsolatát tudatosítják.
IV. A térbeli-időbeli sorba rendezés, egymásutániság sorrendiség (a lépésről lépésre történő információfeldolgozás), nyelvi sorba rendezések (olvasási, koncentrációs és sorrendezési képesség fejlesztése)
- A gyerek sorozatokat fejez be, illetve alkot, sormintákat és logikai rendeket alakít ki.
- A lépésről lépésre történő feldolgozást a képszerűség segíti.

A kutatók célja a fejlesztőpedagógusok munkájának megkönnyítése volt azáltal, hogy a program leveszi a vállukról az állandóan ismétlődő feladatok terhét. Azoknak szülőknek is segítséget nyújt, akik otthon is szeretnének gyerekeikkel foglalkozni. A program lehetővé teszi több gyermek bevonását a foglalkozásokba, ezáltal is csökkentve a felnövő generációban levő diszlexiások, diszgráfiások, tanulási és viselkedési zavarokkal küzdők számát. Végkövetkeztetésként megfogalmazhatom, hogy létezik egy játékos és bizonyítottan eredményes módszer, amely mi intézményünkben nem alkalmazható, hiszen ehhez elegendő számítógép-teremre lenne szükség, ami nem áll rendelkezésünkre, tekintettel arra, hogy az intézmény állandó anyagi problémákkal küszködik, és az alapvető oktatási eszközök, berendezések is hiányoznak.

Irodalom
Hanczár Gergely–Blénessy Gabriella (2004): Az Algernon projekt. Iskolakultúra, 04/12., 97-103.

Similar Documents

Free Essay

Sgddfg

...Chad Whitehouse Candidate Number: 4138 MS2 Report RSA Academy Arrow Vale Report My task was to create a storyboard and a CD cover as well as insert. In order to accomplish this I had to research a range of music videos and CD covers that would relate to my genre of music. The genre that I have picked is alternative rock as I am most familiar with this genre of music and could express myself the most for this since I have an abundance of knowledge about this specific genre. Whilst conducting my research, I looked at several contemporary bands such as: Kings of Leon, Linkin Park, 30 seconds to Mars as well as other older bands such as Red Hot Chilli Peppers and Nirvana. Bands are very conventional in this genre meaning I too would be creating a fictional band- not many solo artists are seen within this genre, with the exception of Suzanne Vega, Lorde etc. With all this information I have decided to opt for a fictional band as it would be more conventional as well as please the fans of the genre more since they persist on listening to bands compared to individual artists. During my research I had discovered that the age demographic for my genre of music is 16-25 year olds. Just from this piece of information I can tell that most of the people who listen to this genre of music are in further education or had just started university- I can then tell that the type of music would be party related as this age group is stereotyped for partying during this social part of their...

Words: 1034 - Pages: 5

Premium Essay

Ignorance In Flowers For Algernon

...Keyes’s Experiment: Ignorance to Intellect, and Back Again What would happen if scientists found a way to exponentially increase human intelligence through a simple medical procedure? In his most famous novel, Flowers for Algernon, American author Daniel Keyes not only poses this provoking question, but shares his own answer through the story of Charlie Gordon, a mentally disadvantaged man whose IQ skyrockets within a matter of months after an experimental operation. Through Charlie’s eyes, readers are able to experience the ascent from mental incapability to profound intelligence, as well as the range of emotions that accompany it. However, Keyes was a far cry from mentally incompetent, and although he could not relate to Charlie’s IQ of...

Words: 1887 - Pages: 8

Free Essay

Flowers for Algernon

...Flowers for Algernon Is knowledge the key to happiness? Does the fact that you know almost everything, complete your life? Or does it make you distant to your friends and family? These are some of the main questions Daniel Keys raise in his prizewinning fictional novel “Flowers for Algernon” from 1966. The Novel is about the mentally challenged Charlie Gordon, who will do anything to learn, and become ‘a smart person’. Charlie accepts the terms of an experiment, which will triple his IQ, even though he is not told of the consequences of the experiment. The novel “Flowers for Algernon” is written in the diary form, and the story features a first person narrator called Charlie Gordon. The novel is combined of several progress reports that show the current intelligence of Charlie. As we follow his everyday life, we get detailed information about his increase in artificial intelligence. Throughout the story the reader almost gets a feeling that there are multiple narrators telling the story. Nevertheless the sudden huge growth in grammatical skills is not simply because of another narrator expressing the story, it it’s merely due to the fact that the experiment triples Charlie’s IQ. This experiment takes Charlie’s writing skills to a point, where it’s almost flawless. Having this in mind, the story in a way switches narrator three times. The story starts of with Charlie before his operation, where he’s not exactly mentally gifted. Actually he would be referred to as a mentally...

Words: 1101 - Pages: 5

Premium Essay

Charlie Gordon In Daniel Keyes Flowers Of Algernon

...Charlie Gordon is the protagonist in the short story “Flowers of Algernon,” written by Daniel Keyes. He is a 37 year old with a mental disability and an IQ of 68. Charlie works as a janitor and although he has quite a low IQ, he has a good attitude about changing his life, and to do whatever it takes for him to get smarter. Charlie goes to Miss Kinnian’s class for slow adults to get better at spelling and writing and potentially get smarter. Miss Kinnian teaches literacy skills to mentally retarded adults because she believes that being mentally disabled doesn’t make you less of a Human. Charlie and Miss Kinnian start out the story with a teacher-student relationship, but soon, it becomes a little more than back, but as the story reaches it’s...

Words: 1094 - Pages: 5

Premium Essay

Charlie Gordon In Daniel Keyes Flowers For Algernon

...Charlie Gordon is the protagonist of “Flowers for Algernon”, which is written by Daniel Keyes. He is a mentally retarded man who volunteers to go through a experimental brain operation. It was supposedly going to make him a genius. Charlie is determined to become an astute man, but lots of obstacles get in his way. Charlie is a static character since his spelling, low intelligence level, and his belief in superstitions has stayed the same all through the story. His spelling in the beginning of the story is comparable to his spelling in the end. It is seen through his progress reports. His spelling was terrible at the beginning of the story since he has an IQ, an intelligence quotient, of sixty eight. This number is lower than the IQ of an average person, so a bunch of things in his daily life are affected, such as his ability to learn, and remember things. Having a hard time to learn means that Charlie could not remember how to spell. The quote, “I think I faled it”, is a segment from the beginning of the story, proving his spelling skills are not too strong. His not too strong spelling skills still move on towards the end of the story....

Words: 693 - Pages: 3

Free Essay

Flowers for Algernon

...Flowers for Algernon -Mikkel Bæk Rasmussen The way people connect by emotions and similarities, show us the level of intelligence the human race have in comparison to animals. We connect in ways that no other living species does and have time and time again proved that we are the most technical gifted race. But some people aren't as lucky. Some people are born with disabilities, that makes it impossible to understand and communicate normally with other human beings. Should we try and do something about that? or continue to ignore the problem? Charlie Gordon is 37 years old and he's working as a janitor. Charlie has an IQ of 68, which basically means that he is a retard. Because of this, he's having a huge issue understanding the social behavior of other people. He goes to Beekman College Center which is a school for mentally retarded adults. It is here, he met miss Kinnian, his teacher. Miss Kinnian advised Charlie to apply as a test person for some medical research which should make him smarter. It's here that Charlie meets Dr. Nemur and Professor Strauss who is going to perform his surgery. He starts taking a lot of tests, where he is feeling very insecure, because he keeps failing them, what he doesn't know is that failing the tests is what got him in. The tests keeps on coming, and he is competing against a mouse called Algernon, which had gotten the same surgery as Charlie. Suddenly Charlie shows progress by beating Algernon for the first time, and from that point...

Words: 724 - Pages: 3

Premium Essay

Flowers For Algernon Research Paper

...While Daniel Keyes in “Flowers for Algernon,” portrayed hope for a mentally impaired man, Charlie Gordon, the operation was unsuccessful with devastating consequences. Therefore, Charlie should not have had the surgery; nevertheless, Charlie did not regret the surgery. After the operation, the conflicts between societies developed into something existent for Charlie that he had never experienced before. Charlie was thrilled with the research in effort to make him an ordinary human. What Charlie could not apprehend is that he was merely used as a human experiment to modify other mentally impaired individuals. The failure of the operation permitted Charlie, as a genius, to recognize every individual problem. Following the surgery, impediments...

Words: 777 - Pages: 4

Premium Essay

The Wrong Choice In Charlie Gordon's Flowers For Algernon

...The Wrong Choice “Charlie Gordon “wants to be smart.” His is a passion which leads to risk greatly and achieve greatly--at great cost.” (“CAN HUMAN INTELLIGENCE BE INCREASED?”). Charlie Gordon from the story Flowers for Algernon had a lifelong goal to be smart, so he decides to take part in an intelligence-altering surgery. Due to the operation, his IQ increases to 208, but this comes with side effects and death. In the story he competes with a mouse named Algernon, later they become friends. The doctors in the story were Dr. Strauss and Dr. Nemur, and the lab worker's name was Burt. In Flowers for Algernon by Daniel Keyes, doctors Strauss and Nemur made the wrong choice by selecting innocent Charlie Gordon for the intelligence-altering surgery. Dr. Strauss...

Words: 753 - Pages: 4

Free Essay

Charlie Should Not Have Done the Surgery

...In the exciting text of Flowers for Algernon, Algernon a lab mouse was undergoing a procedure to get him intellectually advanced. Now, Charlie an intellectually disabled man did the surgery and changed drastically. I strongly believe that Charlie should not have had the surgery for multiple reasons. Many people would think that Charlie made the right decision in doing the surgery for a number of reasons. Charlie’s intelligence was at its peak after the surgery. Being smart had always been Charlie’s life goal: “It was incredible that someone would steal from such a man. There had to be some other explanation. Gimpy had really made a mistake in ringing up the sale, and the half dollar was a tip” (86-87).Charlie’s intellectual growth is allowing him to pick up things that he did not before. Now that he is smarter he can read better and he knew money. He now figures out that Gimpy was stealing from Mr.Donner all this time. He also figured out that Gimpy was using him to get a chance to steal also. Charlie must now decide what to do.” Another reason as to why the surgery was a success was because Charlie started to see the truth about his life: “I guess i was pretty dumb because i believed what people told me. I should not have trusted Hymie or anyone” (55). As Charlie has flashbacks about being bullied when he was younger he realize that he trusts nobody, especially not the guys at the bakery.It finally came to him that they were teasing him and not laughng with him....

Words: 1211 - Pages: 5

Premium Essay

Why Is Charlie Gordon A Hero

...Charlie did not like him because he always won over him in the maze. One day Charlie won and he was very proud. Charlie felt sorry for Algernon and wanted to be his friend. One day when Charlie and Algernon were going to participated in a lecture did Charlie suddenly release Algernon from his cage. He took him home to his apartment and cared for him. Algernon got worse and worse after all experiments in the lab and died after a while. Exercises The first impression I got was that it was weird that the Author could not spell right. It is important to spell correctly to be able to express what you want to say. Nevertheless, the Author translated Charlie's writing difficulties through the way he wrote the story. Gustav like girls, but he can not understand them. They sometime say one thing but actually want to say something else. One time, when Gustav was dejting and they decided a location where to meet, she never came. Just imagine if he could read their mind, that would be...

Words: 621 - Pages: 3

Premium Essay

Charlie Gordon's Flowers For Algernon

...In the book Flowers For Algernon, I think Charlie Gordon would be better before surgery rather than typically after At the end of the book (after surgery) Charlie basically lost his mind, almost literally. “Please...please do not let me forget how to read and wright…”(pg.243). He forgot almost everything he did and he also lost the knowledge of different languages, his spelling and writing abilities as well. He refused to see anyone and only after he told the women he loved to get away from him and told her he did not lover her any more, did he only then decide to get a job. “Miss Kinnian came to the door but I said go away I don't want to see you.” (pg.243). Before surgery he was his paying rent hanging out with his friends, “last night...

Words: 277 - Pages: 2

Premium Essay

Daniel Keyes Flowers For Algernon

...If you had the chance to increase your intelligence would you? In the science fiction story “Flowers for Algernon” by Daniel Keyes, Charlie Gordon had the opportunity to have an Artificial Intelligence surgery (A.I.). Charlie was better off having the surgery because he got to help out many people in the science field, he also got to experience the real world and he got to feel all his emotions that have been trapped before. One positive thing that happened after the surgery is Charlie got to experience the real world with an advanced mindset. He got to see his real friends and he was able to experience interactions with other people outside the lab. “You’re like a giant sponge now, soaking things in. Facts, figures, general knowledge.”(Keyes...

Words: 571 - Pages: 3

Premium Essay

Charlie's Life Worsens In Flowers For Algernon

...In “Flowers for Algernon” Charlie is a man with a very low intellect. He goes through a surgery as a test subject to triple his intelligence. The surgery works and Charlie’s intelligence exceeds his teacher, the doctors that came up with and performed the surgery, and his friends and coworkers. Charlie’s way of life worsens due to the surgery. There are many reasons why Charlie’s life worsens. His friends Joe and Frank work with him at a plastic box factory and they invite him to lots of parties. In the text it says “It's a funny thing I never knew that Joe and Frank and the others liked to have me around all the time to make fun of me. Now I know what it means when they say to pull a Charlie Gordon.” This shows how Charlie lost all his “friends”...

Words: 308 - Pages: 2

Premium Essay

Charlie Gordon Flowers For Algernon

...“Miss Kinnian says maybe they can make me smart. I want to be smart.” (Keyes, 53) Is what Charlie Gordon tells the readers as he is writing in his progress report. In the story “Flowers For Algernon,” written by Daniel Keyes, Charlie Gordon has an IQ of 68. He doesn’t spell very well and really tries as hard as he can to fix that. There is an operation that helps him and triples his IQ, but there are many side effects. He will eventually die of brain deterioration which ultimately makes him end up moving away so that his teacher, Miss Kinnian, and the doctors don’t feel sad. I really do not think Charlie should have gotten the operation. First and foremost, he will eventually die of brain deterioration. After Charlie triples his IQ, he starts some more research about his operation and the mouse they did it on first, Algernon. After a while, Algernon dies. Charlie gets a little suspicious and does an autopsy. He finds out that he died because of the operation and he lost a lot of brain mass. “Dissection shows that my predictions were right. His brain had decreased in weight and there was a general smoothing out of cerebral convolutions as well as deepening and broadening or brain fissures. I guess the same thing is or will soon be happening to me.” (Keyes, 80) He is realizing that his brain is doing the same thing....

Words: 538 - Pages: 3

Premium Essay

Daniel Keyes Flowers For Algernon

...Daniel Keyes's science fiction story “Flowers for Algernon” is about a boy named charlie gordon who was chosen to be involved in an experimental surgery that was said to triple his intelligence. the reason that he was selected for this is because he has an extremely low IQ level. although he faces many hardships throughout the story, he is determined to succeed. That is why I think that the theme of the story is that if you put your mind to something, you can accomplish anything. First, at the beginning of the story, charlie is just an average person with an immense desire to become smart. He was going to school after work every night and his teacher, Mrs. Kinnian said that he is one of the most hard working students in her class. In the story when charlie first takes the Rorschach test, the tester asks...

Words: 709 - Pages: 3