Free Essay

Xxxxuajka

In:

Submitted By thejusteee
Words 1595
Pages 7
5 tema. Strateginiai pasirinkimai. Strategijų rūšys. Hierarchija. Klasifikacija. Keliami uždaviniai: - išsiaiškinti galimus korporatyvinio (bendrojo) lygio strategijų ir tarptautinių strategijų pasirinkimus; - išsiaiškinti galimus verslo lygio strategijų (arba konkurencinių strategijų) pasirinkimus; - išsiaiškinti galimus funkcinio lygio strategijų pasirinkimus.

Visa apimantis strateginio valdymo modelis

External Audit 2 Strategy Analysis & Choice 5

Vision & Mission Statements

Strategies In Action 4

Implement Strategies: Mgmt Issues

1

6

Implement Strategies: Marketing, Fin/Acct, R&D, CIS

Measure & Evaluate Performance

7

8

Internal Audit 3

2

Strateginė analizė ir pasirinkimai
Ar patyriai nesėkmę ar lydėjo sėkmė, bet kuriuo atveju įvertink (fiksuok) ir daryk tai geriau. Ne tik produktus, bet, jei tai būtina, visą kompaniją. “Whether it’s broke or not, fix it — make it better. Not just products, but the whole company if necessary.” —Bill Saporito—
3

Strateginė analizė ir pasirinkimai
Daryk įsivaizduojamus sprendimus, remdamasis objektyvia (realia) informacija.

4

Bendroji ir verslo vieneto strategijos
Bendra pridėtinė vertė Organizacinė erdvė Bendrasis (korporatyvinis) valdymas

Bendroji strategija

Verslo strategija

Produktai

Rinkos

Konkurencinis pranašumas

Korporacinei (bendrajai) įmonės strategijai keliami šie reikalavimai n n

n n n n

Nustatyti bendrą visos organizacijos veiklos strateginę kryptį ir šios strategijos principus. Tam tikslui reikia sukurti organizacijos misijos, vizijos, ilgalaikių ir trumpalaikių tikslų komunikavimo ir palaikymo sistemą; Suformuluoti pagrindinius strateginius organizacijos veiklos tikslus, juos transformuoti į BV strateginius tikslus. Tada bus nustatomos pagrindinės konkurencinio pranašumo įsigijimo vietos; Suformuoti reikiamą verslo vieneto rinką ir resursus, nustatyti šių vienetų sąveikos mechanizmus ar principus; nustatyti resursų gavimo ir panaudojimo organizacijos mastu politiką ir tvarką; Numatyti veiklos diversifikavimo metodus; Priimti sprendimus apie veiklos restruktūrizavimą. Jucevičius, R. (1998). Strateginis organizacijų vystymas. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas. Kaunas: Pasaulio lietuvių kultūros, mokslo ir švietimo centras, p. 265.

Bendrosios įmonės strategijos kompetencijos. Jucevičius, R. (1998). Strateginis organizacijų vystymas. Kaunas: Pasaulio lietuvių kultūros, mokslo ir švietimo centras; p. 243. §Kuriuos naujus BV įsigyti? §Kurią įsigijimo strategiją naudoti? §Kaip sukurti konkurencinį pranašumą naujose BV? §Kuriuos BV stiprinti? §Kaip stiprinti BV? §Kurių BV atsisakyti ir kodėl? §Kokiu būdu jų atsisakyti? §Kaip restruktūrizuoti BV?

Nauji BV

Esamieji BV

Korporacijos strategija
Koordinacija

§Organizacijos veiklos tikslų koregavimas §Tikslų atskiriems BV formulavimas §Investicijų politikos formavimas §Koordinacinių mechanizmų sukūrimas §Atskirų BV susietumo didinimas

Strateginiai pasirinkimai – bendrojo lygio strategija Strateginiai pasirinkimai K O R P O R A T Y V I N Ė S T R A T E G I J A

Produktai / rinkos

Vertikali integracija Pirmyn nukreipta integracija
Organizacijos veiklos galimybės didėja įtraukiant veiklas, kurios priartina organizaciją prie galutinio vartotojo. Platesnis paskirstymo kanalas, reikalaujantis atitinkamo mažesnės prekybos tinklo.

Atgal nukreipta Organizacijos veiklos galimybės didėja įtraukiant veiklas, integracija kurios priartina organizaciją prie žaliavų tiekėju.
Paskirstymas operacijas. (žaliavų), reikalaujantis vystyti gamybos

Diversifikacija
Susijusi diversifikacija Organizacija skverbiasi į naujas produkto rinkas, kur jau gali naudotis esančiomis kompetencijomis (esminiai sugebėjimai): žiniomis, pažinimu ir pastangomis. Organizacija skverbiasi į naujas produkto rinkas, kur naujos kompetencijos (esminiai sugebėjimai) dar nepakankamai ištirtos, kad tapti konkurencingu varžovu.

Nesusijusi diversifikacija

Bendroji (korporatyvinė) strategija Integracija pirmyn: judėjimas arčiau vartotojo

Korporatyvinė strategija Susijusi diversifikacija

VERSLO STRATEGIJA

Korporatyvinė strategija nesusijusi diversifikacija

Bendroji (korporatyvinė) strategija Integracija atgal: judėjimas arčiau tiekimo šaltinio

Alternatyvos, atsiveriančios perdirbimo pramonės įmonininkui, panaudojančiam integracijos strategiją Atgal nukreipta integracija
Žaliavų gamyba Komponentų gamyba Komponentų tiekimas
Transportas

Perdirbimo mašinų gamyba Mašinų tiekimas

Žaliavų tiekimas

Gaminio ir apdirbimo procesų tyrimas ir projektavimas Finansavimas

Horizontali integracija
Gaminiai konkurentai Papildomi gaminai Perdirbimo pramonės įmonininkas Šalutiniai produktai

Pirmyn nukreipta integracija
Gaminių paskirstymo ir pardavimo įmonės Transportas

Marketingo informacija

Gaminių remontas ir aptarnavimas

Siekiant: qVeiklos plėtros; qIšplėsti ar pakeisti funkcijas; qAtnaujinti ar keisti produktą; qTobulinti pardavimą; qKeisti ar plėsti pardavimo geografiją; qTaikyti finansų diversifikavimą.

Diversifikacija /Amerikiečių mokykla/, tai , kai organizacijai būtina sukurti naują produktą ir patekti į naują (kitą) pramonės šaką pagal standartinę pramonės produkcijos klasifikavimo sistemą (angl.Standart Industrial Clasification System /SICS) Diversifikacija /M.Gortas/ , tai rinkos ir išteklių heterogeniškumas: a) Naujo produkto įsitvirtinimas naujose rinkose naudojant tas pačias gamybos ir technologijos priemones; b) Esamų rinkų ir naujų produktų bei naujos technologijos plėtra ; c) Naujo produkto naujose rinkose įsitvirtinimas naudojant naują technologiją

Pagal Ansoff’ą, taikant Produkto/Rinkos matricą , kai senoji ir naujoji įmonės veikla skiriasi pagal visus pasirinktus kriterijus. Pagal R. Ginevičių (1998), Produktų, kurie skiriasi nuo įmonėje gaminamų tuo, kad sudaro galimybes juos realizuoti naujose rinkose, gamybą ir pardavimą; Įsiliejimą į naujas rinkas, kurios skiriasi tuo, kad sudaro įmonei sąlygas gaminti naujus produktus; Papildomas diversifikavimo požymis – sprendimų, susijusių su gamybos (kitos pagrindinės veiklos) programos plėtojimu, ilgalaikiškumas nekeičiant tos veiklos, kuri įmonei yra svarbiausia.

I. Ansoff’o augimo strategijos
Produktai
Esami Esama Nauji

Rinka

Skverbimasis į rinką Rinkos plėtra

Produktų vystymas Diversifikacija

Nauja

Strateginiai pasirinkimai, kuriuos gali pasirinkti organizacija / įmonė

Strateginiai pasirinkimai – verslo (konkurencinė) strategija
Strateginiai pasirinkimai Produktai/ rinkos

Egzistuojantys produktai ir / arba rinkos
V E R S L O S T R A T E G I J A

Skverbimasis į rinką

Strategija nukreipta į rinkos dalies didinimą. Tai gali būti sudėtinga pribrendusioje rinkoje. Ji gali susilaukti atsakomųjų veiksmų iš konkurentų, kurie pastebi sumažėjusias pardavimų apimtis. Iš kitos pusės, įmonės gali "nusipirkti" rinkos dalį jungiantis su esamais konkurentais. Esamo produkto modifikacija ir vystimasis bei pardavimas tai pačiai rinkai. Pavyzdžiui: Coca - cola ir Coca - cola ligįts ((Diet Coke) dietinis gėrimas) yra susiję produktai. Vadybos strategija yra vystyti naujus produktus, bet juos parduoti jau egzistuojančiose rinkose. Produkto teritoriniai (geografiniai) pardavimai yra platinami į rinkas, esančias už įmonės erdvės

Produkto išplėtimas Produkto vystymas Geografinė plėtra

Diferenciacijos sąvoka.

Jūsų produkto vertingumą vartotojui galima suprasti sugretinant, palyginant prekes, paslaugas, iš jų gaunamą naudą su konkuruojančiais pasiūlymais, taip pat su vartotojo poreikiais. Skirtumas jūsų naudai po palyginimo – tai jūsų prekės, paslaugos vertingumas vartotojui. Iš vertingumo sąvokos išplaukia reikalavimas palyginti, išskirti, - diferenciacijos sąvoka .

Diferenciacija yra tiesiogiai susijusi su žodžiu „skirtingas“: vartotojai turi skirti vieną produktą nuo kito.

Komercinės veiklos įmonės priverstos siūlyti kažką, kas yra skirtinga — tam tikrą diferenciacijos požymį. Tai prasminga „tik tuo atveju, jeigu ši skiriamoji charakteristika atitinka vartotojus ir jų individualius poreikius. Kompanijos vykdo šią veiklą, didindamos savo pasiūlymų vertingumą.

Svarbiausias M.Porter’io postulatas
Jei negalite būti geriausi ten, kur stovite, tai pasitraukite!
Požiūris: daugelis bendrovių įsivelia į nelygią kovą viename mūšio lauk, nematydamos, kad yra kitų mūšio laukų, kur jų šansai laimėti yra nepalyginti didesni. Suformuluotos: Trys pagrindinės (generalinės) strategijos, atitinkančios tris pagrindinius “mūšio laukus”

Porter'io mintis yra tokia: "Supratimas sudarantis pagrindą pagrindinių strategijų sąvokai yra toks, kad konkurencinis pranašumas yra bet kokios strategijos širdis ir kompanijai siekiant konkurencinio pranašumo reikia daryti pasirinkimus... ".

Konkurencinis pranašumas
Mažesnės išlaidos 1. Lyderystė išlaidose Diferenciacija 2. Diferenciacija

Visa rinka
Rinkos

erdvė
3A. Susikoncentravimas į išlaidas 3B. Susikoncentravimas į diferenciaciją (angl. Differentiation focus)

Rinkos segmentas

(angl. cost focus)

Bendroji strategija Reikalingi įgūdžiai ir resursai Lyderiavimas mažiausiomis sąnaudomis Nepertraukiamos kapitalo investicijos Proceso inžinieringo įgūdžiai Intensyvi darbuotojų priežiūra Produktų dizainas turi palengvinti gamybą Mažų kaštų paskirstymo sistema Stiprūs marketingo sugebėjimai Produkto inžinieringas Kūrybingas mąstymas Stiprus tyrinėjimo įgūdžiai Geras kokybės vardas arba technologinis lyderiavimas Gilios tradicijos ar unikali įgūdžių kombinacija Įvardintų strategijų kombinacija, nukreipta į konkretų strateginį tikslą (klientų grupę)

Reikalavimai organizacijai Griežta sąnaudų kontrolė Dažni, detalūs kontrolės raportai/ataskaitos Organizacinė struktūra ir atsakomybės pasiskirstymas Skatinimas, susijęs su griežtais kiekybiniais tikslais Stipri koordinacija taip R&D, produkto vystymo ir marketingo funkcijų Subjektyvus matavimas ir skatinimas Patogumai pritrauki aukštos kvalifikacijos darbuotojus, mokslininkus

Diferencijavimas

"Focus"

Įvardintų strategijų kombinacija, nukreipta į konkretų strarteginį tikslą(klientų grupę)

Pagrindinės (būdingosios) M.Porter’io strategijos
Nišų užėmimas, susikoncentravimas

Gamybos šūkis “ Gaminame specialiai tik jums ”

Įmonės, nepasirinkusios aiškios strategijos, įstrigusios viduryje

Lyderystė mažomis išlaidomis

Diferencijavimas, unikalios kokybės charakteristikos

Gamybos šūkis “Niekas nepagamina to pigiau”

Gamybos šūkis
“Niekas nepagamina to pigiau ir įvairiau”

„Strategijos laikrodis“: Bowman’o konkurencinė strategija

„Strategijos laikrodis“ kaip konkurencinės strategijos pasirinkimas strateginio verslo vieneto lygyje.

Vartotojas gali rinktis pirkti prekę iš vieno šaltinio, nei iš kito dėl to, kad

a) prekės ar paslaugos kaina yra žemesnė, negu kitoje įmonėje (konkurentų) arba b) vartotojas vienos įmonės prekę ar paslaugą vertina labiau, negu kitos įmonės dėl jo(vartotojo) suvoktos (pastebimos) pridėtinės vertės.

Bowman’o konkurencinė strategija

Aukšta

Hibridas 3

Diferenciacija 4 Koncentruota/angl.Fokused// angl.Fokused 5 diferenciacija

PASTEBIMA /(suvokta) PAPILDOMA/ pridėtinė VERTĖ

Žema 2 kaina 1 “Jokios pozos” Žema 8 8
KAINA

66

7

7

Žema

Nesėkmingos strategijos Aukšta

1. žema kaina / žema pridėtinė vertė

Tinkamiausia specifiniame segmente

2. žema kaina 3. mišrus

Kainų karo grėsmė / reikia būti lyderiu išlaidose Mažos išlaidos ir reinvestavimas į žemą kainą ir diferenciacija.

4. diferenciacija a) be kainos priedo b) su kainos priedu

Vartotojo suvokta pridėtinė vertė Suvokta pridėtinė vertė, pakankamai pakelianti kainos priedą

5. fokusuota diferenciacija

Suvokta pridėtinė vertė nukreipta į konkretų segmentą, užtikrinantį kainos priedą

6. išaugusi kaina / standartinė vertė 7. išaugusi kaina / žema vertė 8. žema vertė / standartinė kaina

Rizika prarasti rinkos dalį Įmanoma tik esant monopolijai Rinkos dalies praradimas

Funkcinės strategijos (funkcinės veiklos ir jų sričių /atlikimo/ strategijos) § Funkcinių veiklos sričių strategijos apsprendžia ir nulemia tai, kaip įmonėje bus veikiama kiekvienoje veiklos srityje ir atskirose jų grandyse. § Funkcinėmis strategijomis užtikrinama, kad visoje įmonėje būtų laikomasi bendrosios korporatyvinės ir atskirų verslo vienetų strategijų. § Funkcinės (arba veikimo tam tikroje srityje) strategijos koncentruojasi į konkrečių išteklių žmonių, finansų ir kt. arba procesų ir kitus panašius klausimus.

Funkcinis lygis
Marketingas Organizacijos siūlomi produktai ar paslaugos turi atitikti vartotojo poreikius, tai įgyvendinama tinkamai parinkus marketingo kompleksą: ·Produktas; ·Kaina; ·Rėmimas; ·Vieta (paskirstymas). Finansai turi būti valdomi, kad būtų užtikrinta: ·Tinkamos finansavimo priemonės ir šaltiniai, tam kad tinkamai būtų paremta verslo strategija; ·Organizacinė kontrolė ir biudžetas turi būti paskelbti tam kad botų įmanoma planuoti ir kontroliuoti finansavimo šaltinius. Logistika sietina su: ·Efektyvus ir efektingas organizavimas bei valdymas apsirūpinimas, gabenimas bei sandėliavimas; ·Apsirūpinimas pagalbinėmis priemonėms. Produkto ar paslaugos pristatymas, siekiant patenkino vartotojo poreikius, reikalauja iš operacijų garantuoti: ·Pakankamų gamybinių pajėgumų; ·Efektyvus įrengimai. Tai vienas iš labiausiai kritinių įmonės išteklių. Aspektai sietini su šiuo ištekliu: Užtikrinti, kad turimas personalas yra gerai apmokytas; Efektyvūs ir produktyvūs procesai ir struktūros yra išvystyti organizacijos žmonių ištekliams valdyti.

Finansai

Logistika

Operacijos

Žmonių ištekliai

Similar Documents